Kategória: ObjectPascal

Zmenené: 25. apríl 2009

Free Pascal

Free Pascal Compiler (FPC) je profesionálny 32-bitový prekladač Pascalu, distribuovaný pod licenciou GPL – čo znamená, že ho môžete nie len používať a šíriť, ale máte k dispozícii aj jeho zdrojové kódy a môžete si ho ľubovoľne upravovať a vylepšovať.

Free Pascal (FPK Pascal) je prekladač pre procesory i386 a m68k a v súčasnosti podporuje viacero operačných systémov:

  • DOS
  • Linux
  • Windows
  • OS/2
  • FreeBSD
  • BeOS (vo vývoji)
  • Solaris (vo vývoji)
  • PalmOS (vo vývoji)
  • NetBSD
  • Netware
  • OpenBSD (vo vývoji)

Free Pascal je navrnutý tak, aby jeho jazyk bol čo najviac kompatibilný s Turbo Pascal 7.0 a Delphi 7 (hoci sa to zatiaľ nie celkom darí), ale zároveň rozširuje tieto jazyky o prvky ako preťažovanie operátorv. A, na rozdiel od predchodcov, podporuje viaceré platformy, ale hlavne neumožňuje použiť jednotky preložené pre jeden systém, pod iným systémom (nemôžete použiť preložené jednotky TP).

Free Pascal pozostáva z viacerých častí:

  1. Samotný program prekladača.
  2. Behová knižnica (RTLRun-Time Library).
  3. Balíčky – kolekcia užitočných jednotiek, počnúc úplným Windows 32 API, cez podporu súborov ZIP/BZIP až po úplné rozhranie GTK-2.
  4. Knižnica komponentov (FPCFree Componnetn Library) – užitočné jednotky s triedamy pre prácu s databázami, obrázkami, webom, XML a mnoho ďalších.
  5. Užitočné programy a jednotky.
  6. Integrované vývojové prostredia (IDE).

Tip

Z týchto sú pre prácu prekladača nutné iba prvé dve, ostatné sú voliteľné.

Pre použitie programu je potrebná dokumentácia, tá je dostupná v podobe pdf súborov (vo Windows súčasťou inštalácie, v Debiane ako samostatný balíček) alebo online:

Inštalácia FPC

Free Pascal je distribuovaný spolu so zdrojovými kódmi a môžete si ho buď sami preložiť alebo využiť pripravené inštalačné balíčky, ktoré vývojari pripravujú pre rôzne platformy. Na domovskej stránke je k dispozííci veľa možností, tu sa zameriam na inštaláciu vo Windows a v Debiane.

Inštalácia vo Windows

Pre nainštalovanie vo Windows je k dispozícii balíček pre procesory intel/i386 a amd64/x86_64. Takže si vyberte podľa svojho procesora a operačného systému Win32, Win64 a WinCE (Windows 95, 98, ME, NT, 2000, XP, Vista) alebo Windows 64-bit, zvoľte si príslušné zrkadlo, z ktorého budete sťahovať a podľa rýchlosti svojej linky (a nátury) si dajte cigaretu alebo choďte na prechádzku.

Po stiahnutí inštalátora ho jednoducho spusťte, čítajte si jednotlivé kroky a nastavte si parametre podľa vlastnej potreby. V tomto kroku chcem zdôrazniť len jednu vec, a to výber inštalačnej cesty, teda miesta kam bude Free Pascal nainštalovaný. Ak je to čo len trochu možné, nainštalujte ho do umiestnenia, kde cesta neobsahuje medzery (teda nie „Program Files“). Free Pascal sa nainštaluje i do cesty s medzerami, ale neskôr to môže spôsobať problémy.

Pri štandardnom nastavení budete mať, po skončení práce inštalátora, na ploche ikonku FreePascal a položku v menu Štart > Všetky programy. To je všetko, môžete pracovať.

Inštalácia v Debiane

Debian GNU/Linux obsahuje vo svojom úložisku stabilnej distribúcie balíčky, tie sú však trochu staršej verzie (2.2), ale sú plne použiteľné, preto stačí použiť balíčkovací systém Debianu a nainštalovať si príslušné balíčky (v jednom riadku):

aptitude install fp-compiler fp-docs fp-ide  fp-units-base fp-units-db fp-units-fcl fp-units-fv fp-units-gfx
     fp-units-gnome1 fp-units-gtk fp-units-gtk2 fp-units-misc fp-units-net fp-units-rtl  fp-utils

Ak chcete mať najnovšiu stabilnú verziu, musíte si stiahnuť .deb balíčky, ktoré poskytujú vývojári Free Pascalu na svojich stránkach. Zvoľte si systém (Linux) a zobrazí sa Vám zoznam dostupných balíčkov. Ako vidíte, môžete si vybrať medzi stiahnutím zdrojových kódov (s príponou .tar), balíčky pre distribúcie ako Mandriva, Fedora a pod (.rpm) no a tie pre Debian, či Ubuntu (.deb).

Zostáva si ešte zvoliť príslušný procesor (i386 alebo amd64) a stiahnuť si všetky balíčky svojej voľby. Stiahnutie chvíľu potrvá (inak, odporúčam stiahnuť ich do samostatného adresára, napr. ~/ fpc_deb), ale nakoniec možno Free Pascal nainštalovať pomocou nízkoúrovňového dpkg:

cd ~/fpc_deb
dpkg -i fpc*

A máte FreePascal aj vo svojom Debiane.

Spustený Free Pascal IDE

IDE Free Pascal

Pri spustení FreePascal IDE v Debiane sa zobrazuje informácia o chybe GPM (General Purpose Mouse), myslím, že ak používate nejaké GUI (Gnome, KDE a podobné), ani nemáte tento balíček nainštalovaný. GPM slúži na zobrazovanie kurzora myši v textovom režime bez spusteného X Servera. Takže pokojne toto hlásenie ignorujte. Zaujímavé je len pre tých, ktorí chcú vyvýjať programy pre Debian, pretože GPM má odlišne spracované objekty.