Akvaristika

Akvaristika je krásna. Venujem sa jej však nie len preto, ale aj preto, že človek, ktorý venuje veľa času počítačom potrebuje kúsok prírody. A tak som si ten kúsok prírody urobil hneď vedľa počítača – netreba nikam chodiť, stačí zdvihnúť pohľad...

Metóda hnojenia MCI

Zmenené: 08. december 2013

MCI (The Method of Controlled Imbalances), po našom Metóda riadenej nevyváženosti. Medzi hnojením, príjmom živín a riasami existuje veľmi úzky vzťah. Cieľom tejto práce je vysvetliť, ako tento vzťah pracuje. Hoci to je komplexná práca, s mnohými novými myšlienkami, pokúsim sa byť čo najjasnejší.

Chémia v akváriu

Zmenené: 08. marec 2013

Pokiaľ nekupujete komerčné hnojivá, ale používate niektorú z metód hnojenia, ktoré sú založené na miešaní vlastných lechtvarov, iste sa vám zídu niektoré základné údaje o zlúčeninách, ktoré sú na účely hnojenia vhodné. Pokúsim sa tu zhrnúť niektoré základné informácie.

Trpasličie mbuny

Zmenené: 06. február 2013

Istú chvíľu som sa pohrával s myšlienkou chovu mbún. Dostal som nápad, že určite existujú nejaké trpasličie formy, podujal som sa niečo o nich na internete nájsť a našiel som tento článok, v ktorom som sa dočítal, že môj nápad nepatrí práve k najlepším. Po dohode s autormi som ho preložil

Rozmery akvárií

Zmenené: 01. december 2012

Často hľadám informácie o akvaristike na zahraničných stránkach, kde sa stretávam s označovaním veľkosti akvárií nie v litroch, ale v galónoch. Ale často aj s označením štandardnej (obchodnej) veľkosti a keďže mi to robí problémy, pripravil osm tabuľku, aby sa v tom vyznal aj Slovák.

Spravujte si akvárium

Zmenené: 18. november 2012

Počítače sa stali bežnou súčasťou života v mnohých oblastiach. Nedávno mi do môjho života opäť vstúpilo akvárium, a tak som začal pátrať ako v tomto smere využiť počítač. Výsledkom môjho pátrania je program nyagua.

Metódy hnojenia rastlín

Zmenené: 09. september 2012

Keď sa spomenie akvaristika, každý si predstaví rybky. Niektorí majú v akváriách len rybky, bez rastlín. Iní majú niekoľko rastliniek, no a iní zas majú zase viac rastlín ako rybičiek. V okamžiku, keď chcete aby sa v nádrži dobre darilo aj rastlinkám, prichádza na rad hnojenie...

Šlabikár trpasličích cichlíd

Zmenené: 24. júl 2012

Už dlhšie poškuľujem po tom, že rozšírim (prípadne nahradím) svojich Ostriežikov ďalšími cichlidami, Je mi jasné, že to budú znova len trpasličie, a tak pátram po rôznych informáciách. Popri tom som našiel zaujímavý príspevok do fóra, ktorý som preložil.

Výpočet živín

Zmenené: 12. jún 2012

Nejeden akvarista sa dostane do stavu, že ho okrem stavu rybiek zaujíma aj stav a vzhľad rastliniek. Poniektorí dokonca na rybky celkom zanevrú. Nech už patríte k tej či onej skupine, určite sa vám zíde mágia výpočtov okolo hnojenia rastliniek.