Kategória: Linux všeobecne

Zmenené: 26. júl 2011

Spúšťacie dialógy

Nevyhovuje vám predvolený spúšťač aplikácií (väčšinou naviazaný na skratku Alt +F2)? Po prechode z KDE 4.6 na XFCE 4.8 som sa stal jedným z takých nespokojencov, no neostal som pri nadávaní, ale začal som hľadať možnosti. A svoje o skúsenosti a zistené možnosti som sa rozhodol podeliť.

Stav v XFCE

Pôvodný spúšťač XfRun4

Po nainštalovaní XFCE máte k dispozícii spúšťač aplikácií, ktorý je súčasťou prostredia XFCE a volá sa XfRun4. Nedokáže toho veľa, vlastne len spustiť príkaz v termináli a uchovávať históriu zadaných príkazov. Mne však chýba automatické (alebo aspoň poloautomatické pomocou Tab) dopĺňanie príkazov a možnosť spustiť príkaz s právami root. To druhé síce možno obísť pridaním sudo (gksu, kdesudo) pred príkaz, ale dopĺňanie príkazov mi naozaj chýba.

Dialóg spustenia XfRun4

Dialóg spustenia XfRun4

Aj kvôli tým chýbajúcim vlastnostiam som pustil do hľadania alternatív. A je z čoho vyberať…

Zmena spúšťača

Ako si nastaviť klávesovú skratku spúšťača sa môže líšiť, ale v XFCE to nie je žiadny problém a nastavenia nájdete v Správca nastavení ‣ Klávesnica, kde to môže vyzerať napríklad takto:

Nastavenie klávesnice

Nastavenie klávesnice

Východzie nastavenie obsahuje klávesovú skratku (Alt + F2), stačí na ňu dva krát kliknúť (1) a upraviť, čo potrebujete (príkaz i skratku). Treba len vedieť, že nastavenie sa skladá z dvoch krokov, najprv nastavenie príkazu a po potvrdení príkazu nastavenie skratky. Ak skratku z nejakého dôvodu ešte nemáte, jednoducho ju pridáte pomocou tlačidla Pridať (2) alebo, naopak, odoberiete tlačidlom Odobrať (3).

Takýmto spôsobom si môžete nastaviť prakticky ľubovoľný spúšťač príkazov a aplikácií, a to nie len z nasledujúceho prehľadu.

Spúšťače chudobného muža

Nie, vôbec to nie je o peniazoch, skôr o konfigurácii systému. Ak teda požadujete jednoduchú grafiku a minimalistické systémové nároky, skúste niečo z tejto kategórie.

Gmrun

Prvý program, ktorý predstavím, je Gmrun, ktorého domovskú stránku som nenašiel, respektíve už neexistuje. Ide o maličký dialóg, ktorý podporuje dopĺňanie po stlačení klávesy Tab. Ako môžete sami vidieť, jeho okno nemá žiadne tlačidlá, Esc ho zavrie a Enter spustí zadaný príkaz. Ak zadaný príkaz neexistuje, zobrazí na chvíľu chybové hlásenie a čaká na opravu zadania…

Dialóg Gmrun

Dialóg Gmrun

GRun

Na predchádzajúcom spúšťači mi vadilo, že nedopĺňa príkazy automaticky, ak máte podobný požiadavok, vyskúšajte gRun. Avšak automatické dopĺňanie nieje jeho jedinou výhodou, ale okrem histórie, ponúka už len tlačidlá, vrátane tlačidla na grafický výber príkazu, čo je perfektné najmä v situácii, keď máte program mimo predvolenej cesty (pri rôznych pokusoch).

Dialóg GRun

Dialóg GRun

gExec

Ďalší spúšťač, malý a jednoduchý, rovnako založený na GTK+ je gExec. Dokáže dopĺňať príkazy (pomocou Tab), uchovávať ich v histórii, ale oproti predchádzajúcemu pridáva možnosť spustenia príkazu s právami root, či spustenie príkazu v termináli. Grafický výber spúšťaného programu nehľadajte a taký príkaz musíte zadať aj s celou cestou.

Dialóg gExec

Dialóg gExec

Grafické chuťovky

Ak je pre vás grafický vzhľad dôležitejší ako systémové nároky, predstavím spúšťače i z tejto kategórie.

Kupfer

Kupfer má rozhranie, ktoré sa podobá inému podobnému programu, zvanému Gnome Do. Jeho možnosti sú proti spúšťačom z predchádzajúcej časti obrovské a sú rozšíriteľné pomocou zásuvných mulov, ktorých je naozaj nepreberné množstvo a ja (okrem klasických spúšťačov) námatkovo vyberám:

  • záložky Opery,
  • kontakty Claws Mail, Evolution, Pidgin či Empathy,
  • virtuálne storje VirtualBox,
  • kalkulačka,
  • akcie Thunar,
  • a mnoho ďalších…

Kupfer možno využiť teda nie len ako spúšťač aplikácií, ale ako osobného správcu prístupu k svojim dátam, pretože dokáže i otvárať súbory v príslušných aplikáciách. Z rozsiahlych možností vyplýva aj zložitejšie ovládanie, ktorého popis nájdete v pomocníkovi na domovskej stránke, prípadne na stránke Gnome. K nastaveniu sa dostanete buď cez ikonu v oznamovacej oblasti (SysTray) alebo v pravom hornom rohu okna Kupfer. Snímok ukazuje rozbaľovacie menu (šípka dolu) s ďalšími možnosťami, vrátane webových stránok zo záložiek:

Dialóg Kupfer

Dialóg Kupfer

Synapse

Spúšťač Synapse je vzhľadom odlišný, ale stále veľmi praktický. Rovnako poskytuje možnosti rozšírenia pomocou zásuvných modulov, či možnosti nastavenia, ktoré sa aktivujú obdobne ako pri predchádzajúcom spúšťači. Ponuka zásuvných modulov je oproti Kupfer chudobnejšia, ale podľa mňa väčšine i tak bude postačovať. Priložený obrázok ukazuje ponuku virtuálnych strojov VirtualBox:

Dialóg Synapse

Dialóg Synapse

Záver

Ako sami môžete vidieť, výber je dostatočný a hoci môj prehľad nie je ani zďaleka úplný, ukazuje hlavnú výhodu slobody možnosť výberu, a teda prispôsobenia si stroja presne svojim potrebám. Mojim víťazom je Kupfer. Ale všetky spomenuté spúšťače sú priamou súčasťou Debianu, takže pokojne skúšajte…