Kategória: Linux všeobecne

Zmenené: 14. august 2013

Rozšírenia prehliadača

O tom, či sledovanie aktivity používateľov spoločnosťou Google je alebo nie je v poriadku sa vedú obsiahle diskusie. Sám zastávam názor, že by sa spoločnosť mala premenovať na Veľký brat a myslím, že ich aktivity treba brať vážne.

Sledovanie Google

Možno ste si všimli, že vyhľadávacia stránka spoločnosti Google už dlhšiu dobu neposkytuje priame odkazy na hľadané (nájdené) stránky, ale poskytuje presmerovanie cez svoje stránky. Týmto dokáže pomerne podrobne sledovať, ktoré výsledky používatelia skutočne použili, ale zároveň tak dokáže sledovať i to, kam sa z vyhľadávacej stránky vydáte.

Varovanie

Už dávnejšie som si všimol jeden zvláštny paradox – diktujem niekomu adresu, a dotyčný/á túto webovú adresu nepíše do adresového riadku prehliadača, ale do poľa vyhľadávača (google), a tak Google sleduje i to, čo nevyhľadávate…

Upozornenie

Sám sa zaoberám myšlienkou používať iný vyhľadávač zaoberám už dávno, ale musím uznať, že je to problém, pretože som nenašiel spôsob ako nahradiť možnosť vyhľadávania vo viacerých jazykoch, takže Google je víťaz…

Existuje však pomerne prosté riešenie v podobe rozšírenia do prehliadača, ktoré sa postará o odstránenie tohoto presmerovania z odkazov v stránke vyhľadávania. Toto rozšírenie som pôvodne objavil do svojho mobilného Firefoxu, ale potom ma napadlo pohľadať niečo aj pre svoju Operu. Neprekvapilo ma, že niečo také existuje, skôr ma prekvapilo aké je to prosté (doplnky Opery veľmi nevyužívam).

Reklamné a fakebookové

Samotné rozšírenie sa volá No Google Search Redirect a je dostupné na stránkach rozšírení Opery. Obdobné rozšírenie pre Firefox má meno Remove google search redirects a obdobne je dostupné na inštaláciu na stránkach rozšírení Firefoxu. Avšak, oveľa lepšiu službu vám poskytne rozšírenie Straight Google, pretože okrem presmerovania vyhľadávania textu si poradí aj s presmerovaním vyhľadávania obrázkov a iných služieb tohoto (zatiaľ ťažko nahraditeľného) monštra.

V skutočnosti neviem, či sociálne siete nejako sledujú odkazy, ale úžasné všadeprítomné odkazy na Fakebook, či iné sociálne výmysly na stránkach ma nenechávajú chladným, najmä ak ich načítanie trvá dlho, predlho… Ale aj na tento problém existuje riešenie. Pre Operu poznám dve, z nich jedno určite funguje aj vo Firefoxe.

Takže najprv to samostatné, volá sa StopSocial a nájdete ho na stránke s rozšíreniami Opery. Funguje k mojej spokojnosti.

Druhé riešenie je oveľa komplexnejšie, pretože okrem blokovania sociálnych sietí sa snaží blokovať reklamy, ktoré na mňa vykúkajú pomaly aj z vlastnej chladničky. Tento malý zázrak sa volá Adblock Plus a ako som spomínal, je dostupné ako pre Operu, tak i pre Firefox.

Veľmi dobrou správou pre používateľov AdBlock je, že existuje už aj česko-slovenský zoznam blokovania, ktorý paradoxne sídli na stránkach Google code. Nech už je to ako chce, určite navštívte stránku s popisom funkcií, kde sa dočítate o ďalších možnostiach blokovania nežiadúcich akcií.

Upozornenie

S AdBlock aj osobnú skúsenosť, keď som nahlásil problém na jednej akvaristickej stránke, ktorý bol do niekoľko desiatok minút vyriešený a k dispozícii bola na stiahnutie oprava.

Varovanie

Mimochodom, nemohol som ani v jednom podnadpise tomto článku použiť slovo reklama a sociálne, pretože systém mi tieto slová automaticky pridáva do mena triedy, a AdBlock mi tak v článku zablokoval celú jeho poslednú časť (prvok div).

Tip

Neviem, či existuje niečo podobné aj pre Chrome, ale myslím, že tam je to zbytočné, pretože tí, čo používajú tento produkt od Google asi ani netušia čo to súkromie vlastne je…