Kategória: Linux všeobecne

Zmenené: 12. august 2012

Modrý flash

Tak nám zmodrelo video, A ktoré video, pani Müllerová?, „No predsa to flashové, to najlepšie, to pobožné, možno tak nejako by znel dialóg zo Švejka, keby sa odohrával v týchto dňoch a Švejk by pozeral flashové video v Linuxe.

Možno ste si to všimli aj vy, flashové videá najnovšie prehrávajú filmy o samých namodralých mimozemšťanoch a svetoch. Inu, Adobe to zase nezvládlo. Cez slzy sa síce možno tešiť, že je to posledná chyba linuxovej verzie tohoto skvelého vynálezu, ktorý opantal svet webového videa. Nie, nestal sa zázrak, Adobe bude aj naďalej robiť chyby (ostatne ako všetci), len už nebude poskytovať nové verzie pre Linux.

Donedávna som to riešil pomocou starej verzie, ktorú som odkiaľsi vyhrabal, ale nedávno minulé verzie FlashPlayera pre Linux sa stali známe aj bezpečnostnými chybami, tak som sa rozhodol vyskúšať riešenia, ktoré som našiel na internete, konkrétne na tejto stránke.

Oprava pomocou nastavení

Moja prvá snaha smerovala k súboru s nastaveniami. Opätovné vyfarbenie videa zabezpečí jednoduché zapnutie HW akcelerácie videa v súbore s nastaveniami:

mkdir /etc/adobe
echo -e "EnableLinuxHWVideoDecode=1\
OverrideGPUValidation=true" > /etc/adobe/mms.cfg

Aby toto nastavenie začalo fungovať, stačí opätovne načítať stránku. Musím povedať, že funguje, má však jedno veľké ALE, a to, že mi flash padá. Niekedy video prehraje celé, niekedy nie. No čo už, to nie je riešenie, ktoré hľadám:

rm -rf /etc/adobe

Oprava odinštalovaním libvdpau

Tak toto riešenie som ani neskúšal, pretože odinštalovanie knižnice libvdpau1 by mi odinštalovalo aj ovládač grafickej karty (nvidia-glx), takže nie, ale ak používate inú kartu/ovládač, môže to pomôcť.

Oprava patchovaním libvdpau

Na pôvodnej stránke je odkaz na PPA (osobné úložisko balíkov) pre Ubuntu s patchovanou verziou libvdpau1. Chvíľu som sa síce pohrával s myšlienkou, že si stiahnem patch a urobím si vlastný balík s patchovanú verziou knižnice, ale potom som toto riešenie zavrhol. Pýtate sa prečo? No jednoducho, ak bude vydaná nová verzia balíka s knižnicou, budem si musieť zostaviť aj novú verziu svojho balíka, a to považujem za otravné. Ak máte iný názor, smelo do toho!

Oprava samotného libflashplayer.so

Túto opravu som najprv neskúšal z podobných dôvodov ako pri patchovaní libvdpau, ale potom som sa hlbšie zamyslel. Aké nové verzie flashplayera, keď už Adobe žiadne neplánuje? Žiadne, ak aj príde nová verzia balíka, nebude sťahovať (dúfam) existujúcu verziu prehrávača. A tak som to vyskúšal a funguje!

Riešením je nahradenie cesty k libvdpau tak, aby neexistovala, teda tak, aby ju flashplayer nenašiel:

cd /usr/lib/flashplugin-nonfree
perl -pi.bak -e 's/libvdpau/lixvdpau/g' libflashplayer.so

Takto zostane zachovaná HW akcelerácia, libvdpau1 bude nainštalované a ani si netreba robiť vlastný balík s touto knižnicou.

V uvedenom adresári je, pre istotu, vytvorený záložný súbor libflashplayer.so.bak, takže môžete jednoducho vrátiť zmeny späť prostým prepísaním záložnou kópiou. Jedinou nevýhodou je, že v prípade prepísania súboru libflashplayer.so, je potrebné túto úpravu urobiť znova.

Záver

Čítal som oficiálne vyhlásenia ohľadom zastavenia podpory Linuxu vo FlashPlayer. Ale i tak si myslím, že borci od Adobe to jednoducho nedokážu urobiť tak, aby to fungovalo, a tak to jednoducho vzdali. Nesúhlasíte? To je vaša vec

Nech je to tak, či onak, dúfam že flashové videá čoskoro vytlačí nové HTML5. Len aby aj to nakoniec nebolo z dažďa pod odkvap.