Linux všeobecne

Články, ktoré majú všeobecnú platnosť a nemajú vzťah len na konkrétnu časť použitia Linuxu.

Spúšťacie dialógy

Zmenené: 26. júl 2011

Nevyhovuje vám predvolený spúšťač aplikácií (väčšinou naviazaný na skratku Alt +F2)? Po prechode z KDE 4.6 na XFCE 4.8 som sa stal jedným z takých nespokojencov, no neostal som pri nadávaní, ale začal som hľadať možnosti. A svoje o skúsenosti a zistené možnosti som sa rozhodol podeliť.

Používate sudo?

Zmenené: 13. marec 2011

Nástroj sudo slúži na dočasné poskytnutie práv superpoužívateľa root (Super User DO). Na rozdiel od známeho nástroja su neslúži na získanie shellu, ale len vykoná zadaný príkaz s právami zadaného používateľa. Ale hlavne je detailne prispôsobiteľný. V tomto článku nájdete úvod do týchto nastavení.

Zmena rozdelenia disku

Zmenené: 18. január 2011

Už som sa tu v jednom článku zamýšľal nad tým ako rozdeliť pevný disk na partície na domácom počítači. Dnes som sa rozhodol napísať ako postupovať, ak už je systém nainštalovaný a z nejakého dôvodu je treba rozdelenie partícií zmeniť. Konkrétne, budem súborový systém z jednej partície rozdeľovať na partícií viacero.

Dia

Zmenené: 27. november 2010

Dia je nástroj na kreslenie rôznych typov diagramov. Momentálne obsahuje špeciálne objekty, ktoré pomáhajú kresliť štruktúrované diagramy, UML diagramy, vývojové diagramy, sieťové diagramy, jednoduchéobvody a podobne.

Oprava Grub

Zmenené: 30. september 2010

Dnes mi nenaštartoval počítač. Pre používateľov Windows asi nič nezvyčajné, mňa to však nemilo prekvapilo. Všetko, čo mi po štarte zobrazil, bol shell Grubu... Tak som vylovil CD a pustil sa do opravy.

Bootovateľné CD

Zmenené: 10. september 2010

Už dávno som sa zaoberal myšlienkou vytvorenie vlastného servisného CD. Robil som aj nejaké pokusy, ale vždy to skončilo na mojej pohodlnosti, pretože existujúce nástroje (SystemRescueCD a pod.) mi plne vyhovovali a hlavne boli hotové. Túto myšlienku som oprášil, keď som zistil, že nové verzie SystemRescueCD sa min evmestia na malé CD. Oprášil som staré vedomosti i poznámky a pustil sa do práce.

Nastavenia pomocou GConf

Zmenené: 05. júl 2010

V okamžiku, keď sa stretnete so správou servera s grafickým rozhraním, ktoré používa viacero používateľov, skôr alebo neskôr narazíte na problém centrálnej správy nastavení grafického prostredia. Pre prostredie Gnome je to možné prostredníctvom démona GConf. Ako ho však používať?

Rozdelenie domáceho disku

Zmenené: 15. máj 2010

Keď som začínal s Linuxom mal som jeden problém s inštaláciou, a to rozdelenie disku. Netušil som čo je to adresárová štruktúra a nevedel som koľko miesta je pre jednotlivé partície treba. A v príručkách a rôznych „zasvätených” článkoch na internete som sa vždy dočítal len „podľa svojej potreby”. Aká je teda tá potreba?

Problém s anacron

Zmenené: 03. január 2010

anacron je démon, ktorý slúži ako doplnok pre démona automatického vykonávania úloh (cron) pre stroje, ktoré nie sú spustené 24 hodín denne. Je to naozaj šikovný nástroj, ktorý mi však v posledných dňoch prestal fungovať. Prečo?

Disketa bez diskety

Zmenené: 05. august 2009

Disketa je stále dôležitý nástroj pre správu počítačov, najmä tých starších, ktoré nemajú CD/DVD mechaniku, či z nej nedokážu bootovať. No v mnohých nových počítačoch však už disketová mechanika nie je. Tak sa poďme pozrieť ako s disketou pracovať bez disketovej mechaniky.