Linux všeobecne
Články, ktoré majú všeobecnú platnosť a nemajú vzťah len na konkrétnu časť použitia Linuxu.
Terminologický slovník
V minulom článku (kompendium-prekladov) som sa venoval vytvoreniu prekladateľského kompendia, s cieľom zvýšiť jednotnosť prekladov. Inou možnosťou je vytvorenie terminologického slovníka. V tomto význame je terminologický slovník myslený ako slovník najčastejšie používaných výrazov.
Kompendium prekladov
Stav slovenských prekladov slobodných programov sa stále zlepšuje. Možno nie tempom, ktoré by som si želal, ale zväčšuje sa počet preložených programov. Možno nastal čas zamyslieť sa nad kvalitou týchto prekladov. Tentokrát v zmysle kontinuity, teda aby boli rovnaké reťazce prekladané rovnako. Dá sa to?
Sieťové symboly pre Dia
Dia je mocný nástroj, ale jeho symboly pre kreslenie sieťových diagramov sú na hranici dvoch extrémov. Jeden extrém sú Cisco symboly sú kvalitné, ale je ich príliš veľa. Druhý extrém sú symboly Dia tých veľa nie je, ale sú priam primitívne. Preto som sa rozhodol urobiť si vlastné.
Sieťové symboly pre Dia II
Už prešiel nejaký ten rok, čo som tu zverejnil svoje sietove-symboly-pre-dia. Keďže naďalej považujem Dia za mocný nástroj a používam ho na kreslenie mnohých diagramov, neprestal som si ani robiť vlastné symboly, pretože tie, obsiahnuté v Dia sa mi jednoducho nepáčia. Aké sú teda nové symboly mojej kolekcie?
Fcron – trochu iný plánovač
Pravdepodobne poznáte štandardný plánovač cron (presne Vixie Cron), ktorý je súčasťou väčšiny dnešných distribúcií Linuxu. Má však jednu veľkú nevýhodu na strojoch, ktoré nebežia vkuse (osobné počítače, notebooky), nikdy nie sú spúšťané úlohy, ktoré mali byť vykonané v dobe vypnutia...
Konverzia videa
Niekedy je potrebné prekonvertovať video z jedného formátu do iného. Linux na to poskytuje napríklad nástroje ffmpeg, mplayer či mencoder. Sú to nástroje príkazového riadku, ktoré majú veľa možností.
Súborový archivátor tar
Určite ste sa už stretli s pojmom archivácia. V oblasti počítačov sa pod pojmom archivácia často (a nie celkom správne) rozumie zálohovanie. Hoci tieto dva pojmy spolu úzko súvisia, neoznačujú celkom to isté. Rôznia sa cieľmi, ktoré majú splniť. V tomto článku popíšem základne spôsoby archivácie a načrtnem ich využitie na zálohovanie.
Rozdiely v súboroch
Nástroj diff používam na rôzne účely, ale dnes som si robil poriadok v niektorých projektoch a našiel som (samozrejme) rôzne verzie rovnakých súborov. Popri zisťovaní aké sú medzi nimi rozdiely som sa rozhodol podeliť s tým, čo a ako možno zistiť.
XDG menu
Skôr alebo neskôr sa mnohí používatelia Linuxu začnú zaujímať ako funguje systém menu. Či už kvôli prispôsobeniu alebo len zo zvedavosti. Kdesi na nete som našiel tento popis, tak som ho preložil a pridal k nemu pár svojich poznámok. Nech slúži!
Vypínanie a PolicyKit
Nie je to tak dávno, čo som písal článok o vypínaní a dialógu potvrdenia vypnutia v KDE. Príchodom nového GDM3 som sa problémom stretol znova, hoci v trochu prijateľnejšej a hlavne riešiteľnejšej podobe, a to pomocou PolicyKit. V článku ukážem ako si PolicyKit prispôsobiť na svoj obraz...