Kategória: Linux všeobecne

Zmenené: 6. február 2013

64-bitový Firefox a Thunderbird

Kedysi dávno som vyskúšal Firefox a bol som vtedy veľmi sklamaný, ale v poslednej dobe sa z tohoto prehliadača stáva čoraz použiteľnejší nástroj, ako i z poštového klienta Thunderbird. Avšak v oboch prípadoch dostanete odkaz na stiahnutie 32-bitovej verzie. Ako si poradiť na 64-bitovom systéme?

V Debiane sú oba tieto programy k dispozícii so zmeneným menom a ikonami (Iceweasel a Icedove), čo nie je žiadny problém. Problém je, že sú v prastarej verzii. Síce s veľkým množstvom rozšírení, ale naozaj staré, a to nepíšem o Debian stable, ale o pripravovanom novom vydaní

Priznám sa, že moje prvé pokusy smerovali k nastaveniu 32-bitovej verzie, pretože som predpokladal, že 64-bitová neexistuje, ale bol to omyl. Myslím, že tým Mozilly, by sa mal vážne zamyslieť nad tým, prečo neponúka Linuxovým používateľom na stiahnutie aj najvhodnejšiu architektúru, ale dovtedy snáď poslúži tento návod, pretože 64-bitová verzia existuje!

Inštalácia

Inštalácia spočíva v niekoľkých krokoch, ktoré popíšem jednotlivo. Najprv však, poriadne preverte, že ste odinštalovali Iceweasel i Icedove, XULRunner i všetky doplnky, ktoré sú súčasťou Debianu, pretožesa môžete neskôr dostať do problémov (ak viete, čo robíte, tak nemusíte).

Stiahnutie

Pretože som na domovskej stránke nenašiel žiadny odkaz na stiahnutie 64-bitovej verzie, tu sú odkazy, z ktorých môžete stiahnuť vždy najnovšiu verziu:

Upozornenie

Tesne po napísaní článku prestali byť vyššie uvedené adresy dostupné, preto skúste adresu http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/.

Rozbaliť

Najprv treba pripraviť adresáre, kde neskôr rozbalíte stianuté programy. V súlade so štruktúrou adresárov, pre programy, ktoré nie sú súčasťou distribúcie je na to predurčený adresár /opt, kde teda pripravím dva adresáre (nezabudnite upraviť číslo verzie):

mkdir /opt/firefox-18.0.1
mkdir /opt/thunderbird-17.0.2

Považujem za vhodné pridať k menu programu aj číslo verzie, pretože tak kedykoľvek budete vedieť, ktoré verzia je v adresári. Nasledované rozbalením archívu (nezabudnite si prispôsobiť čísla verzií):

tar -xav --strip-components=1 -C /opt/firefox-18.0.1/ -f firefox-18.0.1.tar.bz2
tar -xav --strip-components=1 -C /opt/thunderbird-17.0.2/ -f thunderbird-17.0.2.tar.bz2

Už v tomto okamžiku sú síce oba programy použiteľné, ale myslím, že na úplne pohodlné používanie ešte treba niekoľko drobností.

Doplnenia

Myslím, že ako prvú vec treba vytvoriť symbolické odkazy v adresári /usr/local/bin/, ktoré budú slúžiť na spúšťanie programov (pokiaľ sa nemýlim, tento adresár je súčasťou premennej $PATH):

cd /usr/local/bin
ln -f -s /opt/firefox-18.0.1/firefox firefox
ln -f -s /opt/thunderbird-17.0.2/thunderbird thunderbird

Dobré je aj vytvoriť ikony v /usr/share/pixmaps. Ikony sú súčasťou stiahnutých balíkov, takže problém to nie je. Tento krok sa môže zdať zbytočný, ak vaša téma ikon prináša aj ikony týchto programov, ale ja ho i tak odporúčam:

cp /opt/firefox-18.0.1/chrome/icons/default/default32.png /usr/share/pixmaps/
cp /opt/thunderbird-17.0.2/chrome/icons/default/default32.png /usr/share/pixmaps/

Posledným prispôsobením je vytvorenie súborov .desktop v adresári /usr/share/applications. Tieto súbory sú používané na tvorbu položiek menu grafického prostredia. Pokojne ich prekopírujte, takže súbor firefox.desktop:

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Firefox
GenericName=Web Browser
GenericName[sk]=Webový prehliadač
Comment=Browse the World Wide Web
Comment[sk]=Surfujte internetom
Icon=firefox
Exec=firefox %u
TryExec=firefox
Categories=Network;WebBrowser;
MimeType=text/html;text/xml;application/xhtml+xml;application/xml;application/vnd.mozilla.xul+xml;application/rss+xml;application/rdf+xml;image/gif;image/jpeg;image/png;x-scheme-handler/http;x-scheme-handler/https;
Terminal=false
StartupWMClass=Firefox-bin
StartupNotify=true
X-MultipleArgs=false

No a v podstate rovnaký súbor thunderbird.desktop :

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Thunderbird
GenericName=Mail Client
GenericName[sk]=Klient elektronickej pošty
Comment=Read/Write Mail/News with Mozilla Thunderbird
Comment[sk]=Čítajte a píšte poštu a správy pomocou Mozilla Thunderbird
Icon=thunderbird
Exec=thunderbird %u
TryExec=thunderbird
Categories=Office;Network;Email;News;Feed;
MimeType=message/rfc822;x-scheme-handler/mailto;
StartupWMClass=Thunderbird-bin
StartupNotify=true
Terminal=false
X-MultipleArgs=false

Tip

Určite je možné vylepšiť ešte ďalšie veci, ale tieto mi postačujú.

Aktualizácia

Automatická aktualizácia ma síce upozornila na dostupnosť novej verzie, ale pri pokuse o aktualizáciu nedošlo ani k spojeniu s aktualizačným serverom. Ďalej som po aktualizácii nepátral, pretože som neočakával úspešnú aktualizáciu, ale čakal som aspoň možnosť stiahnuť novú verziu smola.

Doplnky

Roky používam Operu. Aj Opera už v súčasnej dobe podporuje používanie doplnkov, ale túto možnosť nevyužívam a Opera mi poskytuje všetko, čo potrebujem. Vo Firefoxe mi veľa vecí chýba, vlastne je to holý prehliadač, podobne tak i Thunderdbird, preto som sa rozhodol dať tu aj zoznam rozšírení, ktoré robia pre mňa oba programy použiteľnejšie. Doplnky sú rozdelené podľa programu.

Firefox

Thunderbird

Ďalšie rozšírenia

Tieto rozšírenia sú pre fanšmejkrov, preto ich tu dávam bez rozlíšenia programu:

Záver

Oba programy sú plne použiteľné a pomocou mnohých rozšírení dokážu poskytnúť aj pohodlné rozhranie, tak pevne verím, žes ich použitím budete spokojní.

Tip

Som pomerne znechutený tým, že na dosiahnutie základných funkcií je potrebná taká hromada rozšírení. Momentálne síce Thunderbird používam, ale je to jedine kvôli kalendáru…