Linux všeobecne

Články, ktoré majú všeobecnú platnosť a nemajú vzťah len na konkrétnu časť použitia Linuxu.

Cudzie kľúče v SQLite3 a Dia

Zmenené: 30. august 2013

Pred časom som napísal článok, kde som predstavil možnosti modelovania databázy pomocou UML nástroja na tvorbu diagramov Dia. V tomto článku predstavím modelovanie cudzích kľúčov SQLite3.

Ochrana súkromia v emailoch

Zmenené: 22. august 2013

Udalosti posledných dní pripomínajú, že posielanie emailov možno prirovnať skôr k pohľadniciam ako k listom. Ukážem ako zmeniť takú pohľadnicu na list, či dokonca niečo oveľa bezpečnejšie, a to so zameraním na používateľov Windows.

Rozšírenia prehliadača

Zmenené: 14. august 2013

O tom, či sledovanie aktivity používateľov spoločnosťou Google je alebo nie je v poriadku sa vedú obsiahle diskusie. Sám zastávam názor, že by sa spoločnosť mala premenovať na Veľký brat a myslím, že ich aktivity treba brať vážne.

Hlavička Face v Thunderbirde

Zmenené: 28. máj 2013

V polovici 90-tych rokov sa stala veľmi populárnou hlavička X-Face, pomocou ktorej emailová správa mohla obsahovať čierno-biely obrázok s rozmermi 48x48 px. Avšak práve čierno-biely obsah bol pomerne veľkým obmedzením, a tak bola nahradená hlavičkou Face, ktorá umožňuje použiť obrázok vo formáte PNG s rovnakou veľkosťou.

Poštový klient Thunderbird

Zmenené: 15. máj 2013

Od môjho odchodu od KDE 4 som ako poštového klienta používal Claws Mail. Nič proti, je to klient s obrovskými možnosťami, alei s viacerými problémami. Najväčším problémom boli pre mňa problémy s tlačou, ktoré autori neustále zvádzali na systém tlače. Tak som sa rozhodol požívať Thunderbird.

64-bitový Firefox a Thunderbird

Zmenené: 06. február 2013

Kedysi dávno som vyskúšal Firefox a bol som vtedy veľmi sklamaný, ale v poslednej dobe sa z tohoto prehliadača stáva čoraz použiteľnejší nástroj, ako i z poštového klienta Thunderbird. Avšak v oboch prípadoch dostanete odkaz na stiahnutie 32-bitovej verzie. Ako si poradiť na 64-bitovom systéme?

Modelovanie SQL v Dia

Zmenené: 13. január 2013

Hľadáte grafický nástroj na modelovanie relačnej databázy? Použite Dia a vytvorte si z neho SQL pomocou parsediasql a myslím, že budete s výsledkom veľmi spokojný.

Preklady aplikácií Java

Zmenené: 28. október 2012

V poslednej dobe som sa dostal k prekladom programov napísaných v jazyku Java. Pôvodný systém lokalizácie Java používa súbory .properties, ktoré sú tvorené prostým textovým súborom, kde sú uložené dvojice kľúč=hodnota. Ale udržiavanie týchto súborov s prekladmi môže byť problém.

Modrý flash

Zmenené: 12. august 2012

Tak nám zmodrelo video, A ktoré video, pani Müllerová?, "No predsa to flashové, to najlepšie, to pobožné, možno tak nejako by znel dialóg zo Švejka, keby sa odohrával v týchto dňoch a Švejk by pozeral flashové video v Linuxe.

Slovníky pre všetkých

Zmenené: 09. august 2012

V dobe celkovej globalizácie sa čoraz častejšie dostávam do situácie, keď som nútený pracovať s cudzím jazykom. Či už je to pri prekladoch softvéru, alebo najmä pri hľadaní informácií z rôznych oblastí, kde už moja slovná zásoba nepostačuje. V takej situácii sa zíde slovník. Existujú nejaké aj pre Linux?