Linux všeobecne
Články, ktoré majú všeobecnú platnosť a nemajú vzťah len na konkrétnu časť použitia Linuxu.
Cudzie kľúče v SQLite3 a Dia
Pred časom som napísal článok, kde som predstavil možnosti modelovania databázy pomocou UML nástroja na tvorbu diagramov Dia. V tomto článku predstavím modelovanie cudzích kľúčov SQLite3.
Ochrana súkromia v emailoch
Udalosti posledných dní pripomínajú, že posielanie emailov možno prirovnať skôr k pohľadniciam ako k listom. Ukážem ako zmeniť takú pohľadnicu na list, či dokonca niečo oveľa bezpečnejšie, a to so zameraním na používateľov Windows.
Rozšírenia prehliadača
O tom, či sledovanie aktivity používateľov spoločnosťou Google je alebo nie je v poriadku sa vedú obsiahle diskusie. Sám zastávam názor, že by sa spoločnosť mala premenovať na Veľký brat a myslím, že ich aktivity treba brať vážne.
Hlavička Face v Thunderbirde
V polovici 90-tych rokov sa stala veľmi populárnou hlavička X-Face, pomocou ktorej emailová správa mohla obsahovať čierno-biely obrázok s rozmermi 48x48 px. Avšak práve čierno-biely obsah bol pomerne veľkým obmedzením, a tak bola nahradená hlavičkou Face, ktorá umožňuje použiť obrázok vo formáte PNG s rovnakou veľkosťou.
Poštový klient Thunderbird
Od môjho odchodu od KDE 4 som ako poštového klienta používal Claws Mail. Nič proti, je to klient s obrovskými možnosťami, alei s viacerými problémami. Najväčším problémom boli pre mňa problémy s tlačou, ktoré autori neustále zvádzali na systém tlače. Tak som sa rozhodol požívať Thunderbird.
64-bitový Firefox a Thunderbird
Kedysi dávno som vyskúšal Firefox a bol som vtedy veľmi sklamaný, ale v poslednej dobe sa z tohoto prehliadača stáva čoraz použiteľnejší nástroj, ako i z poštového klienta Thunderbird. Avšak v oboch prípadoch dostanete odkaz na stiahnutie 32-bitovej verzie. Ako si poradiť na 64-bitovom systéme?
Modelovanie SQL v Dia
Hľadáte grafický nástroj na modelovanie relačnej databázy? Použite Dia a vytvorte si z neho SQL pomocou parsediasql a myslím, že budete s výsledkom veľmi spokojný.
Preklady aplikácií Java
V poslednej dobe som sa dostal k prekladom programov napísaných v jazyku Java. Pôvodný systém lokalizácie Java používa súbory .properties, ktoré sú tvorené prostým textovým súborom, kde sú uložené dvojice kľúč=hodnota. Ale udržiavanie týchto súborov s prekladmi môže byť problém.
Modrý flash
Tak nám zmodrelo video, A ktoré video, pani Müllerová?, "No predsa to flashové, to najlepšie, to pobožné, možno tak nejako by znel dialóg zo Švejka, keby sa odohrával v týchto dňoch a Švejk by pozeral flashové video v Linuxe.
Slovníky pre všetkých
V dobe celkovej globalizácie sa čoraz častejšie dostávam do situácie, keď som nútený pracovať s cudzím jazykom. Či už je to pri prekladoch softvéru, alebo najmä pri hľadaní informácií z rôznych oblastí, kde už moja slovná zásoba nepostačuje. V takej situácii sa zíde slovník. Existujú nejaké aj pre Linux?