VirtualBox

VirtualBox je slobodný virtualizačný nástroj, pomocou ktorého si môžete vo svojom systéme spúšťať ďalšie počítače, a to aj s iným operačným systémom ako je nainštalovaný v počítači...

Android vo VirtualBoxe

Zmenené: 22. december 2013

Operačný systém Andorid si už, na poli mobilných zariadení, získal svoj miesto a stal sa dostatočne známym. Ak ho len používate a nerobíte žiadne experimenty, určite vám toto mobilné zariadenie stačí. Ak však radi experimentujete a zároveň nechcete prísť o údaje, ktoré v tablete (mobile) máte, iste oceníte virtuálne prostredie.

Virtualbox EFI

Zmenené: 16. február 2013

Pomaly ale isto sa blíži čas, keď bude starý systém BIOSu a tabuliek MBR nahradený systémom UEFI. Pretože plánujem nákup nového stroja, pravdepodobne sa UEFI nevyhnem, a tak som sa rozhodol vyskúšať, vo virtuálnom prostredí VirtualBoxu, ako to s týmto systémom (a Debianom) vyzerá.

Vylepšenia VirtualBox

Zmenené: 16. február 2013

Používam VirtualBox často, síce nie denne, ale naozaj často, napríklad ako zaujímavé riešenie webového servera. Pri tomto používaní sa často stretávam s vecami, ktoré nie sú chybou, ale ich zmena, či úprava môže uľahčiť život. Tak nech sa páči.

Zväčšenie virtuálneho disku

Zmenené: 14. august 2011

Už ste sa stretli s tým, že ste pri vytváraní virtuálneho stroja podcenili požiadavky na veľkosť virtuálneho disku? Ponúkam postup ako tento disk zväčšiť. Budete k tomu potrebovať nejaký nástroj, ktorý dokáže zväčšiť súborový systém partície, ja odporúčam GParted...

VirtualBox - nástroj VBoxManage

Zmenené: 14. august 2011

Ak používate program VirtualBox, iste poznáte jeho okno pre správu virtuálnych počítačov. Mnohým možnosti, ktoré nájdu v tomto grafickom správcovi plne postačujú. Ale ani zďaleka to nie je všetko, čo môžete s virtuálnymi strojmi robiť. K úplne všetkým možnostiam sa dostanete až z príkazového riadku, napríklad pomocou nástroja VBoxManage.

VirtualBox – obraz disku

Zmenené: 14. august 2011

VirtualBox predvolene používa pre disky virtuálnych strojov vlastný kontajnerový formát súbor Virtual Disk Image (VDI), čiže obraz virtuálneho disku. Čo píšu v manuáli VirtualBox o možnostiach týchto obrazov virtuálnych diskov som sa pokúsil voľne preložiť.

VirtualBox – doplnky pre hosťa

Zmenené: 06. január 2011

VirtualBox poskytuje, podobne ako VMWare, pre hosťovské systémy doplnky. Tieto doplnky sa inštalujú vo virtuálnom systéme a rozširujú možnosti virtuálnych počítačov ich optimalizáciou a pridaním ďalších ovládačov. Ale nie len to, ale o tom viac v článku.

VirtualBox 4.0

Zmenené: 24. december 2010

Dňa 22. decembra 2010 bola vydaná nová verzia virtualizačného nástroja VirtualBox. Ide o prvé vydanie pod taktovkou Oracle a Oracle nám pripravil niekoľko zmien. Najväčšiu radosť mi však urobilo to, že sa nenaplnili moje obavy o budúcnosť VirtualBox ako komunitného nástroja.

VirtualBox – sieťovanie 4.0

Zmenené: 23. december 2010

Vo verzii 4.0 boli možnosti nastavenia virtuálnych sieťových rozhraní znova rozšírené. Keďže pribudli nové veci, rozhodol som sa pôvodný článok, ktorý popisoval zmeny vo verzii 2.2 prepísať. Čo teda možno nastaviť pre virtuálnu sieť vo VirtualBoxe?

VirtualBox – snímky

Zmenené: 06. november 2010

Funkcia VirtualBoxu, nazvaná Snímky je úžasná vec na pokusy, ktoré môžete s virtuálnym strojom robiť. Aké pokusy? No napríklad s novým softvérom. Predstavte si situáciu, nájdete na nete odkaz na nový úžasný, perfektný a jedinečný program a chcete ho používať. Nainštalujete ho a... nič. Prosto nefunguje. Tak ho odinštalujete, ale naozaj sa odinštaloval úplne?