Linux a sieť
To, čo ma ako prvé v Linuxe očarilo, boli jeho možnosti pri práci v sieti, to sa mi vtedy vo Windows ani nesnívalo a práci so sieťou preto venujem samostatnú časť.
Subversion - klient
Subversion je systém pre správu verzií, ktorý pracuje na princípe klient-server. Ako s takýmto klientom pracovať?
Tlačový a skenovací server
Keď som nastavoval multifunkčnú tlačiareň Samsung SCX-4200 Series v Debiane, tak som zistil, že linuxová pracovná stanica môže fungovať nie len ako tlačový server, ale aj ako skenovací server. Tak poďme na to.
Používame SSH
Často sa stretávam s potrebou bezpečného pripojenia k iným počítačom. Táto požiadavka je dôležitá najmä pri prístupe k vzdialeným počítačom cez „slobodný” internet, kde číha kopa ľudí (alebo lepšie robotov) len na to, kedy zachytí Vaše dáta, či heslo.
DNSmasq
Mnohí iste viete čo sú to pojmy ako DNS server, či DHCP server. A iste viete, že na vytvorenie DNS servera treba použiť bind a na DHCP server zase dhcpd. Oba nástroje sú komplexné, umožňujú veľkú prispôsobivosť, ale tým je komplexná aj ich konfigurácia. Ja na tieto služby používam dnsmasq.
Ľahký webový server
Asi väčšina z Vás, keď počuje webový server, si vybaví Apache. Áno webový server Apache je pojem, ale zároveň je to kolos, ktorý je určený pre hosťovanie veľkého počtu domén a spracovanie mnoho tisíc požiadaviek. Pre tých, ktorí taký kolos nepotrebujú, napríklad kvôli systémovým požiadavkám, či komplexnosti nastavenia je tu Odľahčený webový server Lighttpd, skrátene nazývaný aj lighty.