Linux a sieť

To, čo ma ako prvé v Linuxe očarilo, boli jeho možnosti pri práci v sieti, to sa mi vtedy vo Windows ani nesnívalo a práci so sieťou preto venujem samostatnú časť.

Subversion - klient

Zmenené: 28. august 2010

Subversion je systém pre správu verzií, ktorý pracuje na princípe klient-server. Ako s takýmto klientom pracovať?

Tlačový a skenovací server

Zmenené: 17. august 2010

Keď som nastavoval multifunkčnú tlačiareň Samsung SCX-4200 Series v Debiane, tak som zistil, že linuxová pracovná stanica môže fungovať nie len ako tlačový server, ale aj ako skenovací server. Tak poďme na to.

Používame SSH

Zmenené: 17. august 2010

Často sa stretávam s potrebou bezpečného pripojenia k iným počítačom. Táto požiadavka je dôležitá najmä pri prístupe k vzdialeným počítačom cez „slobodný” internet, kde číha kopa ľudí (alebo lepšie robotov) len na to, kedy zachytí Vaše dáta, či heslo.

DNSmasq

Zmenené: 29. júl 2009

Mnohí iste viete čo sú to pojmy ako DNS server, či DHCP server. A iste viete, že na vytvorenie DNS servera treba použiť bind a na DHCP server zase dhcpd. Oba nástroje sú komplexné, umožňujú veľkú prispôsobivosť, ale tým je komplexná aj ich konfigurácia. Ja na tieto služby používam dnsmasq.

Ľahký webový server

Zmenené: 25. júl 2009

Asi väčšina z Vás, keď počuje webový server, si vybaví Apache. Áno webový server Apache je pojem, ale zároveň je to kolos, ktorý je určený pre hosťovanie veľkého počtu domén a spracovanie mnoho tisíc požiadaviek. Pre tých, ktorí taký kolos nepotrebujú, napríklad kvôli systémovým požiadavkám, či komplexnosti nastavenia je tu Odľahčený webový server Lighttpd, skrátene nazývaný aj lighty.