Linux a sieť

To, čo ma ako prvé v Linuxe očarilo, boli jeho možnosti pri práci v sieti, to sa mi vtedy vo Windows ani nesnívalo a práci so sieťou preto venujem samostatnú časť.

InfluxDB a spol.

Zmenené: 20. marec 2020

Pomerne často narážam na popisy použitia InfluxDB a Grafana na monitorovanie, či už sieťových strojov alebo i vlastných senzorov, a tak som neodolal, vyskúšal ... a zavrhol. V tomto článku sa pokúsim priblížiť moje (krátke) skúsenosti a negatívne veci, ktoré som nikde inde nenašiel.

Vlastný skript do Cacti

Zmenené: 07. jún 2015

V Linuxe je k dispozícii obrovské množstvo informácií, ktoré zmenu môže byť zaujímavé sledovať v čase. Jednou z týchto informácií sú teploty (procesora, základnej dosky, ...) a otáčky ventilátorov. Na zisťovanie týchto hodnôt je vhodný projekt lm-sensors, ktorý po nastavení ponúka informácie, avšak nie vo formáte, ktorý dokáže spracovať Cacti, a tak je potrebné výstup upraviť do vhodnej formy.

Pomsta spamerom?

Zmenené: 31. máj 2013

Fenomén nevyžiadanej elektronickej pošty objavili aj naši (rozumej slovenskí) podnikatelia. SPAMy od Slovákov majú tú výhodu, že im môžete bez problémov zavolať a osobne sa ich spýtať na niektoré veci. Občas to robím napr. keď mám chuť niekomu vynadať a podobne, tak títo tiežpodnikatelia si o takýto telefonát priam koledujú

Nginx vo Wheeze

Zmenené: 29. marec 2013

Webový server Nginx sa mi páči čím ďalej, tým viac. Pomaly sa pripravujem na nahradenie servera Apache a keďže sa vydanie Wheeze blíži, popátral som, ako to s týmto webovým serverom bude v najbližšom Debian stable.

PDC pomocou Samba

Zmenené: 25. september 2012

Súborový a tlačový server Samba môže plniť úlohu primárneho radiča domény (PDC – Primary domain controller). To nie je žiadna novinka, ktorá by mnohých prekvapila. No napriek tomu nie každý vie ako takýto PDC pomocou Samby nastaviť. A práve postup nastavenia PDC na systéme Debian v podmienkach školy sa v tomto článku pokúsim priblížiť.

Údržba po sieti

Zmenené: 15. august 2012

Ak máte na starosti viac ako len pár počítačov, iste viete, že ich údržba nie je celkom jednoduchá a často vyžaduje zásahy. Aj preto vám môže prísť vhod popis využitia možností sieťového zavádzania systému pri správe počítačov a operačných systémov.

OpenLDAP a indexovanie

Zmenené: 06. jún 2012

Podobne ako v databázach, možno i v adresári LDAP udržiavať indexy atribútov. Na internete sa povaľuje niekoľko návodov, ktoré popisujú nastavte indexy tak alebo onak, ale väčšina nepíše prečo, či načo...

SSL pre klienta Exim4

Zmenené: 03. december 2011

Pravdepodobne každý vie, že posielanie prihlasovacích údajov a dát v nezašifrovanej forme internetom umožňuje prakticky komukoľvek obsah komunikácie zachytiť a použiť. vedia to aj autori poštového servera Exim4, čo však robiť, keď sa vám do cesty postaví T-Com, ktorý šifrovanie zablokuje?

Nginx a PHP vo Wheeze

Zmenené: 01. október 2011

Už je to nejaký čas, čo som tu zverejnil postup ako nastaviť odľahčený webový server Nginx. Priznám sa, že som ho nepoužíval, ale vyvstala mi potreba použiť zase niečo ľahké, tak som sa znova rozhodol pre tento server a neoľutoval som.

Sú školy sledované?

Zmenené: 20. apríl 2011

V týchto dňoch dostávajú slovenské školy nové pripojenie k internetu, nazvaného Infovek 2. Tento projekt má svoje korene ešte v predchádzajúcej vláde, tá súčasná na ňom skritizovala čo sa dalo (oprávnene) a zaistila v zmluve kozmetické zmeny. Avšak po jeho zavedení som zistil minimálne jeden, podľa mňa veľký, problém s elektronickou poštou.