Kategória: OpenWrt

Zmenené: 4. august 2013

Netgear WNDR3800 a Linux

Pretože môj starý Asus začal mať problémy so stabilitou a WiFi začala vypadávať čoraz častejšie, rozhodol som sa kúpiť nový. Po dlhšom vyberaní (niekoľko mesiacov) som sa nakoniec rozhodol pre Netgear WNDR3800 (stránka OpenWrt).

Pôvodne som síce poškuľoval nad podobným typom (WNDR 3700), ale zistil som, že je pod rovnakým menom dodávaných viacero (4) pomerne odlišných špecifikácií a nie všetky tieto verzie sú v OpenWrt podporované, no a u nás mi nikto nebol schopný prezradiť, ktorúžeto verziu predáva (teda objednáva).

Špecifikácia

Hardvérové možnosti smerovača Netgear WNDR 3800 a ich porovnanie s mojím starým Asus WL-500gP:

Typ WNDR 3800 Asus WL-500gP
Procesor 680 MHz AR7161 rev 2 266 MHz Broadcom RISC
Flash ROM 16 MB 8 MB
RAM 128 MB 32 MB
Ethernet 4 + 1 × Gigabit Ethernet 4 + 1 × Fast Ethernet
USB 1 × USB 2 2 × USB 2

Takto tento „zázrak” vyzerá:

pohľad z predu

Netgear WNDR3800 – pohľad z predu

pohľad zo zadu

Netgear WNDR3800 – pohľad zo zadu

Originálny firmvér

pôvodná verzia firmvéru

Pôvodná verzia firmvéru je vlastne staručký OpenWrt

Pred tým, ako som sa pustil do akýchkoľvek úprav som dva dni pozeral na smerovač na stole a dumal, vymeniť firmvér alebo nie (to je otázka!). Popri tom dumaní som sa rozhodol popátrať po tom, čo vlastne v smerovači je. Zistil som, že mám nainštalovaný firmvér s verziou 1.0.0.18, pričom posledná vydaná verzia je 1.0.0.44. Avšak, podľa informácií vo fóre, asi sa oplatí ostať pri verzii 1.0.0.38…

Okrem tohoto bádania som pomocou postupu z wiki OpenWrt pôvodnom firmvéri aktivoval telnet v a po prihlásení som ostal riadne prekvapený. Ako môžete sami vidieť, pôvodný firmvér je totiž OpenWrt Kamikaze (s ktorým som kedysi na Asuse začal robiť prvé pokusy).

OpenWrt

Chvíľu som pátral, kým som sa dopátral, že aktuálna verzia OpenWrt (s číslom 12.09) má meno Attitude Adjustment, ktorá bola vydaná 25. apríla 2013, ale nakoniec som sa zorientoval a našiel, že pre WNDR 3800 sú k dispozícii na stiahnutie 4 binárne obrazy, a to dva so slovom factory a dva so slovom sysupgrade v mene súboru. V dokumentácii som pomerne rýchlo našiel, že obrazy sysupgrade sú určené na aktualizáciu, a tak ostali dva s označením factory:

 • openwrt-ar71xx-generic-wndr3800-jffs2-factory.img
 • openwrt-ar71xx-generic-wndr3800-squashfs-factory.img

Výber obrazu

Rozdiel medzi týmito dvomi obrazmi spočíva v použitom súborom systéme. Výber medzi JFFS2 a SquashFS nie je clekom jednoduchý. Podľa dokumentácie:

Súborový systém Výhody Nevýhody
SquashFS
 • zaberá minimum miesta
 • umožňuje FailSafe na obnovu
 • len na čítanie
 • mrhá miestom pri zmene každého súboru
JFFS2
 • zapisovateľný, so žurnálovaním
 • je komprimovaný, takže údaj o voľnom mieste je nepresný

Neviem ako vy, ale ja som z výpočtu výhod a nevýhod veľmi múdry nebol. Ako prvé ma zaujala možnosť obnovy pomocou FailSave, ale nakoniec som si uvedomil, že tá je dôležitá len pri zariadeniach, ktoré nemajú vlastný systém obnovenia (WNDR 3800 ho má), takže táto výhoda v prípade môjho smerovača výhodou nie je.

Ostáva si zvoliť, že chcete/potrebujete súborový systém zapisovateľný alebo nie, a či je dôležitá veľkosť zabratého miesta. Začnem od konca, pretože to i tak súvisí so zapisovateľnosťou. Kdesi som našiel, že obraz SqashFS ušetrí v smerovači 20 – 30 % miesta a ono to je vidno aj na veľkosti obrazu na stiahnutie:

 • JFFS2 – 3,8 MB
 • SquashFS – 2,8 MB

Tip

Samozrejme, zapisovať zmeny je možné aj do SquashFS, len sa na to používa tzv. prekrývanie, keď sa menený súbor najprv celý prekopíruje do partície s JFFS2, kde sa potom ukladajú jeho zmeny.

Ale tento rozdiel sa s narastajúcim počtom zmien stráca (viď poznámka vyššie). Pozrel som do starého Asus-u, a tam som zistil, že moje zmeny presahujú 1 MB, takže výhoda veľkosti miesta je ta-tam. Myslím, že tento parameter (veľkosť) bude zaujímať najmä ľudí, ktorí majú zariadenie s malou ROM, a tak musia dávať pozor na to, aby sa im to tam celé vôbec vošlo, čo v prípade 16 MB ROM nie je až také dôležité.

Nakoniec som sa teda rozhodol použiť obraz s JFFS2, pretože:

 • predpokladám, že budem do systému zasahovať
 • veľkosť východzieho obrazu ma netrápi
 • implementáciu záchranného režimu (cez OpenWrt) nemusím riešiť

Zapísanie OpenWrt

Rada

Mal som trochu obavy, a to napriek uisteniu kohosi z IRC #openwrt, a tak som to najprv vyskúšal pomocou aktualizácie originálneho firmvéru, ale všetko funguje ako má…

Podľa informácií vo wiki OpenWrt, je možné zapísanie pomocou originálneho rozhrania na aktualizáciu firmvéru. Prihláste sa teda do webového rozhrania na adrese http\://192.168.1.1 (meno: admin; heslo: password) a prejdite do Advanced ‣ Administration ‣ Firmware Update. V dialógu zadajte cestu k zvolenému súboru s obrazom a kliknite na tlačidlo Upload, čím sa firmvér nahraje do smerovača (asi) a vyžiada si potvrdenie.

výber súboru s obrazom

Výber súboru s obrazom

potvrdenie zapísania

Potvrdenie zapísania

priebeh zapísania

Priebeh zapísania

Po potvrdení zapísania sa zobrazí ukazovateľ priebehu a začne blikať LED napájania oranžovou farbou. Po dokončení sa smerovač reštartuje (sám) a nabehne OpenWrt.

Varovanie

Kým sa samotný OpenWrt naštartuje, chvíľu to trvá, takže buďte trpezlivý a nepokúšajte sa smerovač vypínať, či reštartovať.

Ako upozornenie na to, že proces skončil sa mi osvedčil ping s audio výstupom:

ping -a 192.168.1.1

Nový firmvér

Po úspešnom zapísaní sa po prístupe na http\://192.168.1.1 objaví nové rozhranie:

prihlasovacia obrazovka OpenWrt

Prihlasovacia obrazovka OpenWrt

Prihlásite sa pomocou ľubovoľného hesla, ale ako oznamuje upozornenie v červenom rámčeku, je viac ako vhodné nastaviť si nové heslo (hneď v nasledujúcom okne). Tak, či tak, po prvom prihlásení som preklikal webové rozhranie LuCI a pozrel čo mi dovoľuje:

prihlasovacia obrazovka OpenWrt

Prihlasovacia obrazovka OpenWrt

A moje prvé pocity? Na hodnotenie je určite ešte skoro, ale každopádne je rýchlosť odozvy webového rozhrania výrazne rýchlejšia ako pri mojom starom Asus-e – takže prvý dojem dobrý!