OpenWrt

OpenWrt je slobodná linuxová distribúcia, cielená na tzv. embedded zariadenia, ako smerovače (vrátane WiFi), pomocou ktorej dokážete svoju malú krabičku premeniť na plnohodnotný (myslím možnosťami) stroj.

Monitorovanie pomocou SNMP

Zmenené: 13. august 2013

Pôvodne to bol clekom dlhý článok, ale oproti verzii 8.09 sa v OpenWrt verzie 12.09 toho veľa zlepšilo, takže popis spustenia minimalistického démona SNMP bude krátky.

Blokovanie reklamy II

Zmenené: 07. august 2013

Pred časom som popísal postup nastavenia centrálneho blokovania reklamných serverov v článku blokovanie-reklamy. Pretože som menil smerovač, prestal mi pixelserv fungovať, musel som to urobiť inak, a to pomocou webového servera nginx.

Netgear WNDR3800 a Linux

Zmenené: 04. august 2013

Pretože môj starý Asus začal mať problémy so stabilitou a WiFi začala vypadávať čoraz častejšie, rozhodol som sa kúpiť nový. Po dlhšom vyberaní (niekoľko mesiacov) som sa nakoniec rozhodol pre Netgear WNDR3800 (stránka OpenWrt).

Blokovanie reklamy

Zmenené: 01. október 2010

Už dávnejšie využívam zabudovanú vlastnosť prehliadača Opera na to, aby som ušetril jednak sieťovú prevádzku a jednak svoje nervy. Touto zabudovanou vlastnosťou je "Blokovanie obsahu". Zvykol som si na to do takej miery, že som pri inom stroji veľmi nemilo prekvapený množstvom podsúvanej reklamy.

Asus WL-500gP a Linux

Zmenené: 24. január 2010

Dlhý čas som mal na začiatku svojej siete počítač s nainštalovaným Debianom, ktorý plnil úlohu smerovača, proxy servera, poštového servera, či merača pretečených dát jednotlivých PC v sieti.

OpenWrt a ssh kľúče

Zmenené: 01. marec 2009

Jednou z prvých vecí, ktorú si vždy nastavím je autentifikácia pomocou ssh kľúčov. Je to šikovná vecička, korá zvyšuje bezpečnosť.Dá sa nastaviť aj na smerovači s OpenWrt.

OpenWrt a DNS

Zmenené: 11. január 2009

Nastavnie vlastného kešovacieho servera DNS je výhodné, pretože potom nie je každá požiadavky na preklad mena na IP adresu riešená cez internet ale váš DNS server sa pokúša nájsť odpoveď vo vyrovnávacej pamäti.