Asus WL-500gP a Linux
Dlhý čas som mal na začiatku svojej siete počítač s nainštalovaným Debianom, ktorý plnil úlohu smerovača, proxy servera, poštového servera, či merača pretečených dát jednotlivých PC v sieti.
Obsah článku
Aj preto som sa začal obzerať po niečom menšom, tichšom, s menšou spotrebou, ale zároveň s podobnými možnosťami prispôsobenia, ako my poskytoval Debian. A našiel som. Riešenie sa volá OpenWrt a je to linuxová minidistribúcia, určená ako firmware do niektorých smerovačov. Distribúcia OpenWrt má aj svojho príbuzného - X-Wrt, ktorý poskytuje rovnakú funkčnosť ako OpenWrt, ale pridáva webové konfiguračné rozhranie WebIf.
Obe distribúcie dokážu z malého domáceho smerovača vydolovať naozaj maximum, takže si stačí len vybrať správny smerovač. Úplný zoznam podporovaného hardwéru nájdete na wiki stránkach distribúcie, takže môžte začať hľadať. Ja som si pochvíľke váhania a porovnávania cien a parametrov vybral Asus WL-500g Premium, ktorý ma stál asi 2700,- Sk

X-Wrt
Pre administráciu smerovača poskytuje X-Wrt webové rozhranie zvané WebIf2. Podľa domovskej stránky bolo práve webové konfiguračné rozhranie hlavným dôvodom prečo sa táto dostribúcia oddelila od pôvodného OpenWrt. Momentálne je WbIf k dispozícii v stabilnej verzii pre distribúciu OpenWrt White Russian, ale je k dispozícii aj verzia pre OpenWrt Kamikaze 7.09.
Administračná konzola je lokalizovaná do češtiny a poskytuje prístup skoro ku všetkým nastaveniam smerovača. Celá je založená na rozhraní haserl a nie je problém jej funkcie rozšíriť. Napríklad položka menu IPAccount je moje rozšírenie pre sledovanie množstva prenesených dát.
Len podotýkam, že rozšírenie WebIf2 som urobil s minimálnymi znalosťami haserl, takže ak ho nepoznáte, nemusíte sa báť. Pri bežnom používaní webovej administračnej konzoly jeho znalosť nepotrebujete vôbec.