LTSP

LTSP (Linux Terminal Server Project) je projekt, ktorý poskytuje jednoduché riešenie na správu terminálového servera i obrazov pre klienty, samozrejme v prostredí operačného systému Linux. Podporuje tenké klienty (bezdiskové stanice), hrubé klienty (s vlastným OS) i samostatné pracovné stanice...

Terminálová učebňa v Squeeze

Zmenené: 14. marec 2011

Po ročnom používaní LTSP postavenom na Ubuntu 9.04 mi došla trpezlivosť a plánovanú aktualizáciu na Ubuntu 10.04 LTS som nahradil aktualizáciou na Debian. To sa už stalo pred nejakým časom, takže namiesto obvyklej aktualizácie článku, vytváram nový...

Optimalizácia prehliadačov

Zmenené: 27. november 2010

Webové prehliadače môžu byť riadne žrúty výkonu LTSP servera. Najmä FireFox je tým známy, ale ani ostatné nezaostávajú. Ak teda chcete optimalizovať správanie týchto programov vo viac-používateľskom prostredí a prípadne nastaviť niektoré aspekty ich správania, ukážem Vám v tomto článku ako na to, spolu s niektorými tipmi na ich centralizovanú správu.

Terminálová učebňa

Zmenené: 17. august 2010

V dnešnej dobe sa mnohí stretávajú s úlohami spojenými so znižovaním nákladov, ktoré však často robia bez zmeny pohľadu na spôsob implementácie výpočtovej techniky. Touto zmenou môže byť práve využívanie technológie tenkých klientov a distribúcie operačných systémov. Sám túto technológiu v praxi využívam a tak sa tu chcem jednak podeliť so svojimi skúsenosťami, ale zároveň aj poskytnúť stručnú príručku na zavedenie a používanie tohoto systému.

LTSP v Debiane

Zmenené: 20. apríl 2010

Po mojich pokusoch so SkoleLinux a Edubuntu som sa rozhodol vyskúšať, ako je to s vybudovaním terminálovej siete pomocou LTSP v Debiane. Ale na začiatok zhrniem použitie spomínaných distribúcií (respektíve ich odvodenín), ako reakciu na komentár jedného čitateľa.

Skryté adresáre Gnome

Zmenené: 23. máj 2009

V tomto článočku je preklad popisu skrytých adresárov, ktoré GNOME Desktop pridáva do domovských adresárov používateľov. Tieto skryté adresáre obsahujú konfiguračné nastavenia prostredia.

Zamykanie GNOME

Zmenené: 11. máj 2009

Pessulus je grafický editor zamykania rozhrania GNOME, pomocou ktorého možno, namiesto hľadania a menenia jednotlivých nastavení pomocou gconf, ponúka jednoduchý prístup k najdôležitejším nastaveniam zamykania.

Viacjazyková podpora

Zmenené: 03. máj 2009

Pre inštaláciu LTSP servera som nakoniec zvolil distribúciu Ubuntu (posledná verzia 9.04). Chcel som použiť KDE, ale nové KDE 4.2 ma trochu odrádza aj svojou mizernou lokalizáciou, preto som nakoniec zvolil Gnome. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že aj tu je lokalizácia horšia ako som zvyknutý. Čo s tým?