Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

NetworkManager a Auto eth0

Zmenené: 21. september 2010

Som spokojný používateľ novej generácie KDE, označovanej KDE4. Netvrdím, že nemá chyby, ale chyby patria k životu, a zatiaľ všetky boli riešiteľné. Jediná vec, ktorá ma trápila už niekoľko mesiacov, bola správa drôtovej siete, kde KDE vytrvalo ignorovalo moje nastavenie a vždy sa vracalo k východziemu stavu.

Bootovateľné CD

Zmenené: 10. september 2010

Už dávno som sa zaoberal myšlienkou vytvorenie vlastného servisného CD. Robil som aj nejaké pokusy, ale vždy to skončilo na mojej pohodlnosti, pretože existujúce nástroje (SystemRescueCD a pod.) mi plne vyhovovali a hlavne boli hotové. Túto myšlienku som oprášil, keď som zistil, že nové verzie SystemRescueCD sa min evmestia na malé CD. Oprášil som staré vedomosti i poznámky a pustil sa do práce.

Rozšírenie firewallu

Zmenené: 10. september 2010

Linuxový firewall netfilter je integrovaný priamo do jadra. Na jeho ovládanie slúži nástroj iptables. Ale to sú veci vo svete Linuxe všeobecne známe. Oficiálnu implementáciu firewallu v jadre je možné doplniť o niekoľko vcelku zaujímavých vecí, ktoré rozširujú možnosti tohoto i tak veľmi užitočného nástroja. Môj hlavný cieľ bol doplniť rozpoznávanie protokolov 7. vrstvy OSI a niektoré ďalšie rozšírenia.

VirtualBox - hostiteľské rozhranie

Zmenené: 10. september 2010

Pred nástrojom VirtualBox som používal VMWare. Je to pokročilý virtualizačný nástroj, ktorý poskytuje príjemné grafické rozhranie aj pre nastavenie pokročilých možností. Keď som prešiel na používanie VirtualBox, už som sa nekochal tým, čo tá virtualizácia dokáže, ale chcel som z neho maximum.

Nastavenie lokalizácie

Zmenené: 28. august 2010

Väčšina veľkých (rozšírených) distribúcií súčasnosti poskytuje lokalizované (národné) prostredie, ktoré je možné jednoducho zvoliť pri inštalácii a všetko funguje ako má. Čo však treba urobiť ak sa rozhodnete použiť menej rozšírenú distribúciu, či nepoužiť grafické prostredie?

Klávesnica a myš po novom

Zmenené: 28. august 2010

Nie je to tak dávno, čo som si tu umiestnil poznámky ohľadom nastavenia lokalizácie) a jeden čitateľ v komentároch spomenul hotplug. Vtedy som poriadne nevedel čo to je, ale som vďačný za nasmerovanie. S tým čo som pri pátraní a skúšaní zistil sa tu podelím.

Subversion - klient

Zmenené: 28. august 2010

Subversion je systém pre správu verzií, ktorý pracuje na princípe klient-server. Ako s takýmto klientom pracovať?

Tlačový a skenovací server

Zmenené: 17. august 2010

Keď som nastavoval multifunkčnú tlačiareň Samsung SCX-4200 Series v Debiane, tak som zistil, že linuxová pracovná stanica môže fungovať nie len ako tlačový server, ale aj ako skenovací server. Tak poďme na to.

Používame SSH

Zmenené: 17. august 2010

Často sa stretávam s potrebou bezpečného pripojenia k iným počítačom. Táto požiadavka je dôležitá najmä pri prístupe k vzdialeným počítačom cez „slobodný” internet, kde číha kopa ľudí (alebo lepšie robotov) len na to, kedy zachytí Vaše dáta, či heslo.

Terminálová učebňa

Zmenené: 17. august 2010

V dnešnej dobe sa mnohí stretávajú s úlohami spojenými so znižovaním nákladov, ktoré však často robia bez zmeny pohľadu na spôsob implementácie výpočtovej techniky. Touto zmenou môže byť práve využívanie technológie tenkých klientov a distribúcie operačných systémov. Sám túto technológiu v praxi využívam a tak sa tu chcem jednak podeliť so svojimi skúsenosťami, ale zároveň aj poskytnúť stručnú príručku na zavedenie a používanie tohoto systému.