Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

Zmena rozdelenia disku

Zmenené: 18. január 2011

Už som sa tu v jednom článku zamýšľal nad tým ako rozdeliť pevný disk na partície na domácom počítači. Dnes som sa rozhodol napísať ako postupovať, ak už je systém nainštalovaný a z nejakého dôvodu je treba rozdelenie partícií zmeniť. Konkrétne, budem súborový systém z jednej partície rozdeľovať na partícií viacero.

Správa používateľov LDAP

Zmenené: 06. január 2011

V nedávnom článku (prihlasovanie-a-ldap) som písal ako nainštalovať server LDAP a sprevádzkovať účty uložené na centrálnom serveri. Okrajovo som spomenul aj ako vytvárať používateľov, či skupiny, ale ak má byť server naozaj využívaný, je treba správu účtov nejako zjednodušiť, napríklad pomocou skriptov, či webového rozhrania...

VirtualBox – doplnky pre hosťa

Zmenené: 06. január 2011

VirtualBox poskytuje, podobne ako VMWare, pre hosťovské systémy doplnky. Tieto doplnky sa inštalujú vo virtuálnom systéme a rozširujú možnosti virtuálnych počítačov ich optimalizáciou a pridaním ďalších ovládačov. Ale nie len to, ale o tom viac v článku.

Nástroje pre LDAP

Zmenené: 04. január 2011

Ak pracujete s LDAP dlhšie, iste máte svoj obľúbený nástroj na prácu s ním. Ak však práve začínate, asi hľadáte, čím a ako by sa možnosti, ktoré adresárový strom ponúka, dali skrotiť. Možno práve vám pomôže tento stručný prehľad slobodných nástrojov.

VirtualBox 4.0

Zmenené: 24. december 2010

Dňa 22. decembra 2010 bola vydaná nová verzia virtualizačného nástroja VirtualBox. Ide o prvé vydanie pod taktovkou Oracle a Oracle nám pripravil niekoľko zmien. Najväčšiu radosť mi však urobilo to, že sa nenaplnili moje obavy o budúcnosť VirtualBox ako komunitného nástroja.

VirtualBox – sieťovanie 4.0

Zmenené: 23. december 2010

Vo verzii 4.0 boli možnosti nastavenia virtuálnych sieťových rozhraní znova rozšírené. Keďže pribudli nové veci, rozhodol som sa pôvodný článok, ktorý popisoval zmeny vo verzii 2.2 prepísať. Čo teda možno nastaviť pre virtuálnu sieť vo VirtualBoxe?

Inštalácia z viacerých vetiev

Zmenené: 22. december 2010

Distribúcia Debian je k dispozícii vo viacerých vetvách - stable, testing a unstable. Väčšina používateľov používa jednu z nich. Balíčky sú najprv zaraďované do vetvy unstable, potom (po splnení istých kritérií) prechádzajú do vety testing. No a raz za čas sa dostane do stable. Ak Vám chýba balíček z vyššej verzie, môžete ich skúsiť skombinovať.

Auto nástroje APT

Zmenené: 22. december 2010

Nedávno som napísal článok, ktorý popisoval možnosti nastavenia opakovaných úlohy priamo v APT. Dnes sa pokúsim v krátkosti porovnať, aké informácie môžete dostávať emailom (áno, ešte stále zavrhujem automatickú inštaláciu).

Krajší štart systému

Zmenené: 20. december 2010

Tí, ktorí majú skúsenosti (alebo videli) viacero Linuxových distribúcií si iste všimlil, že štart Debianu nie je veľmi pekný. Siahodlhý výpis hlásení jadra sa dá skrátiť, ale i tak štart nevyzerá veľmi pekne. Dá sa to však zmeniť. Ak teda chcete mať grafický štart systému, čítajte.

Dia

Zmenené: 27. november 2010

Dia je nástroj na kreslenie rôznych typov diagramov. Momentálne obsahuje špeciálne objekty, ktoré pomáhajú kresliť štruktúrované diagramy, UML diagramy, vývojové diagramy, sieťové diagramy, jednoduchéobvody a podobne.