Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

Sú školy sledované?

Zmenené: 20. apríl 2011

V týchto dňoch dostávajú slovenské školy nové pripojenie k internetu, nazvaného Infovek 2. Tento projekt má svoje korene ešte v predchádzajúcej vláde, tá súčasná na ňom skritizovala čo sa dalo (oprávnene) a zaistila v zmluve kozmetické zmeny. Avšak po jeho zavedení som zistil minimálne jeden, podľa mňa veľký, problém s elektronickou poštou.

Použitie protokolu SFTP

Zmenené: 01. apríl 2011

Na slovenskom internete je ohľadom prenosu súborov stále éra protokolu FTP, so všetkými jeho nevýhodami a nedostatkami. Nájsť server, kde dostanete prístup cez SSH je síce možné, ale lacné to nie je. Myslím si však, že za to môže len neznalosť alebo lenivosť správcov, či poskytovateľov, pretože SSH server poskytuje aj bezpečný prenos súborov.

Terminálová učebňa v Squeeze

Zmenené: 14. marec 2011

Po ročnom používaní LTSP postavenom na Ubuntu 9.04 mi došla trpezlivosť a plánovanú aktualizáciu na Ubuntu 10.04 LTS som nahradil aktualizáciou na Debian. To sa už stalo pred nejakým časom, takže namiesto obvyklej aktualizácie článku, vytváram nový...

Používate sudo?

Zmenené: 13. marec 2011

Nástroj sudo slúži na dočasné poskytnutie práv superpoužívateľa root (Super User DO). Na rozdiel od známeho nástroja su neslúži na získanie shellu, ale len vykoná zadaný príkaz s právami zadaného používateľa. Ale hlavne je detailne prispôsobiteľný. V tomto článku nájdete úvod do týchto nastavení.

Noteboook a energia

Zmenené: 25. február 2011

Konečne som si našiel čas pozrieť sa na stav šetrenia energie na mojom notebooku. Že nie je všetko v poriadku som si všimol už dávnejšie, pretože v Linuxe sa mi baterka vybíjala oveľa rýchlejšie ako vo Windows (7).

Plátanie balíkov s quilt

Zmenené: 18. február 2011

Vo verziách Debianu po Squeeze sa má stať povinným nový formát zdrojových balíkov, ktorý má používať záplatovací systém quilt. Ak si pripravujete balíky sami, či už pre seba alebo ich aj distribujete, môžete tento systém použiť už teraz. Ja som sa rozhodol konečne pozrieť, že čo je to za čudo. A moje prvé skúsenosti sú pozitívne...

Šifrovaný LDAP

Zmenené: 18. február 2011

Keď ste si nastavili centrálnu autentizáciu prostredníctvom servera OpenLDAP, určite nie je dobrý nápad komunikovať otvorene, ale lepším nápadom je zvýšiť úroveň bezpečnosti pomocou TLS/SSL. Nie je to problém, ale isté úskalia to skrýva.

Riadenie prístupu k LDAP

Zmenené: 18. február 2011

Nedávno som popisoval ako nastaviť šifrovanie komunikácie so serverom LDAP. Avšak zabezpečiť netreba len prenos dát, ale aj dáta samotné, inak ich šifrovanie veľký zmysel nedáva. V tomto článku sa pokúsim ukázať ako sú riešené prístupové práva v OpenLDAP.

Prihlasovanie a LDAP

Zmenené: 13. február 2011

Ako sa vaša sieť postupne rozrastá a pribúda serverov i služieb, skôr alebo neskôr zistíte, že by sa zišiel nejaký spôsob centrálnej autentifikácie používateľov, aby nebolo treba udržiavať ich prihlasovacie údaje na viacerých miestach. Možno ako prvé narazíte na NIS, ale čo takto LDAP?

Debian a IPv6

Zmenené: 06. február 2011

Neviem presne od ktorej verzie jadra, ale súčasné jadro v Debiane (2.6.30) už nemá podporu Internetového protokolu verzie 6 (IPv6) skompilovanú ako modul, a tak riešenia pomocou blacklist nefungujú. To však našťastie neznamená, že sa IPv6 vypnúť nedá, len to treba urobiť inak.