Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

Súborový archivátor tar

Zmenené: 18. október 2011

Určite ste sa už stretli s pojmom archivácia. V oblasti počítačov sa pod pojmom archivácia často (a nie celkom správne) rozumie zálohovanie. Hoci tieto dva pojmy spolu úzko súvisia, neoznačujú celkom to isté. Rôznia sa cieľmi, ktoré majú splniť. V tomto článku popíšem základne spôsoby archivácie a načrtnem ich využitie na zálohovanie.

Nginx a PHP vo Wheeze

Zmenené: 01. október 2011

Už je to nejaký čas, čo som tu zverejnil postup ako nastaviť odľahčený webový server Nginx. Priznám sa, že som ho nepoužíval, ale vyvstala mi potreba použiť zase niečo ľahké, tak som sa znova rozhodol pre tento server a neoľutoval som.

Rozdiely v súboroch

Zmenené: 09. september 2011

Nástroj diff používam na rôzne účely, ale dnes som si robil poriadok v niektorých projektoch a našiel som (samozrejme) rôzne verzie rovnakých súborov. Popri zisťovaní aké sú medzi nimi rozdiely som sa rozhodol podeliť s tým, čo a ako možno zistiť.

LightDM v Debiane

Zmenené: 01. september 2011

Pracovné prostredie XFCE nemá svojho správcu prihlásenia, a tak sú používatelia odkázaní na používanie GDM(3) alebo na boj so SLiM a PolicyKit. Nedávno svitlo na lepšie časy, pretože do testingu prešiel balík LightDM, ktorý má byť predvoleným správcom prihlásenia v Ubuntu. Mám však zmiešané pocity.

XDG menu

Zmenené: 28. august 2011

Skôr alebo neskôr sa mnohí používatelia Linuxu začnú zaujímať ako funguje systém menu. Či už kvôli prispôsobeniu alebo len zo zvedavosti. Kdesi na nete som našiel tento popis, tak som ho preložil a pridal k nemu pár svojich poznámok. Nech slúži!

Vypínanie a PolicyKit

Zmenené: 26. august 2011

Nie je to tak dávno, čo som písal článok o vypínaní a dialógu potvrdenia vypnutia v KDE. Príchodom nového GDM3 som sa problémom stretol znova, hoci v trochu prijateľnejšej a hlavne riešiteľnejšej podobe, a to pomocou PolicyKit. V článku ukážem ako si PolicyKit prispôsobiť na svoj obraz...

Zväčšenie virtuálneho disku

Zmenené: 14. august 2011

Už ste sa stretli s tým, že ste pri vytváraní virtuálneho stroja podcenili požiadavky na veľkosť virtuálneho disku? Ponúkam postup ako tento disk zväčšiť. Budete k tomu potrebovať nejaký nástroj, ktorý dokáže zväčšiť súborový systém partície, ja odporúčam GParted...

VirtualBox - nástroj VBoxManage

Zmenené: 14. august 2011

Ak používate program VirtualBox, iste poznáte jeho okno pre správu virtuálnych počítačov. Mnohým možnosti, ktoré nájdu v tomto grafickom správcovi plne postačujú. Ale ani zďaleka to nie je všetko, čo môžete s virtuálnymi strojmi robiť. K úplne všetkým možnostiam sa dostanete až z príkazového riadku, napríklad pomocou nástroja VBoxManage.

VirtualBox – obraz disku

Zmenené: 14. august 2011

VirtualBox predvolene používa pre disky virtuálnych strojov vlastný kontajnerový formát súbor Virtual Disk Image (VDI), čiže obraz virtuálneho disku. Čo píšu v manuáli VirtualBox o možnostiach týchto obrazov virtuálnych diskov som sa pokúsil voľne preložiť.

Spúšťacie dialógy

Zmenené: 26. júl 2011

Nevyhovuje vám predvolený spúšťač aplikácií (väčšinou naviazaný na skratku Alt +F2)? Po prechode z KDE 4.6 na XFCE 4.8 som sa stal jedným z takých nespokojencov, no neostal som pri nadávaní, ale začal som hľadať možnosti. A svoje o skúsenosti a zistené možnosti som sa rozhodol podeliť.