Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

Sieťové symboly pre Dia

Zmenené: 20. jún 2012

Dia je mocný nástroj, ale jeho symboly pre kreslenie sieťových diagramov sú na hranici dvoch extrémov. Jeden extrém sú Cisco symboly sú kvalitné, ale je ich príliš veľa. Druhý extrém sú symboly Dia tých veľa nie je, ale sú priam primitívne. Preto som sa rozhodol urobiť si vlastné.

OpenLDAP a indexovanie

Zmenené: 06. jún 2012

Podobne ako v databázach, možno i v adresári LDAP udržiavať indexy atribútov. Na internete sa povaľuje niekoľko návodov, ktoré popisujú nastavte indexy tak alebo onak, ale väčšina nepíše prečo, či načo...

Úložisko balíkov – reprepro

Zmenené: 01. apríl 2012

Už dosť dávno som tu zverejnil postup na vytvorenie vlastného (lokálneho) úložiska balíkov vlastne-ulozisko-balikov. Spomínaný postup už dlhšiu dobu nepoužívam, pretože po objavení nástroja reprepro ho považujem za zbytočne pracný, tak poskytujem návod nový.

Sieťové symboly pre Dia II

Zmenené: 21. január 2012

Už prešiel nejaký ten rok, čo som tu zverejnil svoje sietove-symboly-pre-dia. Keďže naďalej považujem Dia za mocný nástroj a používam ho na kreslenie mnohých diagramov, neprestal som si ani robiť vlastné symboly, pretože tie, obsiahnuté v Dia sa mi jednoducho nepáčia. Aké sú teda nové symboly mojej kolekcie?

Kvóty využitia disku

Zmenené: 16. január 2012

V prípade serverov, kde diskový priestor zdieľa veľa používateľov sa ľahko môže stať, že sa jeden (alebo niekoľkí) utrhnú a začnú miesto na disku nie využívať, ale doslova zneužívať. Je úplne jedno či tak robia vedome alebo vďaka svojej neznalosti, pretože takýmto konaním začnú obmedzovať ostatných. Skôr alebo neskôr prídete na to, že každodenné sledovanie využitia disku je neefektívne a pracné a budete hľadať spôsob ako nespratníkov obmedziť.

Fcron – trochu iný plánovač

Zmenené: 12. január 2012

Pravdepodobne poznáte štandardný plánovač cron (presne Vixie Cron), ktorý je súčasťou väčšiny dnešných distribúcií Linuxu. Má však jednu veľkú nevýhodu na strojoch, ktoré nebežia vkuse (osobné počítače, notebooky), nikdy nie sú spúšťané úlohy, ktoré mali byť vykonané v dobe vypnutia...

Konverzia videa

Zmenené: 03. január 2012

Niekedy je potrebné prekonvertovať video z jedného formátu do iného. Linux na to poskytuje napríklad nástroje ffmpeg, mplayer či mencoder. Sú to nástroje príkazového riadku, ktoré majú veľa možností.

Štart inštalátora Debianu

Zmenené: 25. december 2011

Rozhodol som sa pozrieť na štartovaciu ponuku, ktorú môžete nájsť v sieťovom inštalátore Debianu, konkrétne testovacej verzie, ktorou je aktuálne Wheeze. Začiatočníci s tým môžu mať problém, preto som pripravil obrázky možností.

Centrálne nastavenie FireFoxu

Zmenené: 24. december 2011

Používanie webového prehliadača FireFox, v Debiane zvanom IceWeasel, v prostredí viacerých účtov je prosté, ale jeho nastavovanie môže byť dosť problematické, najmä ak chcete niečo nastaviť, či zakázať všetkým. Našťastie, nie je to nemožné, len menej známe...

SSL pre klienta Exim4

Zmenené: 03. december 2011

Pravdepodobne každý vie, že posielanie prihlasovacích údajov a dát v nezašifrovanej forme internetom umožňuje prakticky komukoľvek obsah komunikácie zachytiť a použiť. vedia to aj autori poštového servera Exim4, čo však robiť, keď sa vám do cesty postaví T-Com, ktorý šifrovanie zablokuje?