Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

Automatizácia APT

Zmenené: 30. január 2013

Ak sa staráte len o svoj počítač, tak vám nebude aktualizácia robiť väčší problém. Ak sa staráte o viac počítačov a ešte s rôznymi architektúrami, môže byť dennodenná kontrola aktualizácie dosť otravná. Čo v tomto smere poskytuje Debian?

Modelovanie SQL v Dia

Zmenené: 13. január 2013

Hľadáte grafický nástroj na modelovanie relačnej databázy? Použite Dia a vytvorte si z neho SQL pomocou parsediasql a myslím, že budete s výsledkom veľmi spokojný.

Preklady aplikácií Java

Zmenené: 28. október 2012

V poslednej dobe som sa dostal k prekladom programov napísaných v jazyku Java. Pôvodný systém lokalizácie Java používa súbory .properties, ktoré sú tvorené prostým textovým súborom, kde sú uložené dvojice kľúč=hodnota. Ale udržiavanie týchto súborov s prekladmi môže byť problém.

PDC pomocou Samba

Zmenené: 25. september 2012

Súborový a tlačový server Samba môže plniť úlohu primárneho radiča domény (PDC – Primary domain controller). To nie je žiadna novinka, ktorá by mnohých prekvapila. No napriek tomu nie každý vie ako takýto PDC pomocou Samby nastaviť. A práve postup nastavenia PDC na systéme Debian v podmienkach školy sa v tomto článku pokúsim priblížiť.

Údržba po sieti

Zmenené: 15. august 2012

Ak máte na starosti viac ako len pár počítačov, iste viete, že ich údržba nie je celkom jednoduchá a často vyžaduje zásahy. Aj preto vám môže prísť vhod popis využitia možností sieťového zavádzania systému pri správe počítačov a operačných systémov.

Modrý flash

Zmenené: 12. august 2012

Tak nám zmodrelo video, A ktoré video, pani Müllerová?, "No predsa to flashové, to najlepšie, to pobožné, možno tak nejako by znel dialóg zo Švejka, keby sa odohrával v týchto dňoch a Švejk by pozeral flashové video v Linuxe.

Slovníky pre všetkých

Zmenené: 09. august 2012

V dobe celkovej globalizácie sa čoraz častejšie dostávam do situácie, keď som nútený pracovať s cudzím jazykom. Či už je to pri prekladoch softvéru, alebo najmä pri hľadaní informácií z rôznych oblastí, kde už moja slovná zásoba nepostačuje. V takej situácii sa zíde slovník. Existujú nejaké aj pre Linux?

Terminologický slovník

Zmenené: 07. august 2012

V minulom článku (kompendium-prekladov) som sa venoval vytvoreniu prekladateľského kompendia, s cieľom zvýšiť jednotnosť prekladov. Inou možnosťou je vytvorenie terminologického slovníka. V tomto význame je terminologický slovník myslený ako slovník najčastejšie používaných výrazov.

Kompendium prekladov

Zmenené: 06. august 2012

Stav slovenských prekladov slobodných programov sa stále zlepšuje. Možno nie tempom, ktoré by som si želal, ale zväčšuje sa počet preložených programov. Možno nastal čas zamyslieť sa nad kvalitou týchto prekladov. Tentokrát v zmysle kontinuity, teda aby boli rovnaké reťazce prekladané rovnako. Dá sa to?

LightDM vo Wheeze

Zmenené: 03. august 2012

Už prešiel nejaký čas od mojich prvých pokusov so správcom prihlásenia LightDM. Okolnosti ma primäli k jeho opätovnému vyskúšaniu a myslím, že už je použiteľný. Ponúkam niekoľko postrehov na používanie tohoto nástroja.