Linux
Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…
Blokovanie reklamy II
Pred časom som popísal postup nastavenia centrálneho blokovania reklamných serverov v článku blokovanie-reklamy. Pretože som menil smerovač, prestal mi pixelserv fungovať, musel som to urobiť inak, a to pomocou webového servera nginx.
Netgear WNDR3800 a Linux
Pretože môj starý Asus začal mať problémy so stabilitou a WiFi začala vypadávať čoraz častejšie, rozhodol som sa kúpiť nový. Po dlhšom vyberaní (niekoľko mesiacov) som sa nakoniec rozhodol pre Netgear WNDR3800 (stránka OpenWrt).
Téma Clearlooks v GTK3
Už nejaký čas tu je Gtk-3, teda tretia verzia Gtk+. Musím uznať, že niektoré zmeny sú k lepšiemu, ale vyskytuje sa nemalý problém, ak máte mix aplikácií GTK2/3 – to sa vaša plocha ľahko môže stať nevzhľadná, až nečitateľná.
Pomsta spamerom?
Fenomén nevyžiadanej elektronickej pošty objavili aj naši (rozumej slovenskí) podnikatelia. SPAMy od Slovákov majú tú výhodu, že im môžete bez problémov zavolať a osobne sa ich spýtať na niektoré veci. Občas to robím napr. keď mám chuť niekomu vynadať a podobne, tak títo tiežpodnikatelia si o takýto telefonát priam koledujú
Hlavička Face v Thunderbirde
V polovici 90-tych rokov sa stala veľmi populárnou hlavička X-Face, pomocou ktorej emailová správa mohla obsahovať čierno-biely obrázok s rozmermi 48x48 px. Avšak práve čierno-biely obsah bol pomerne veľkým obmedzením, a tak bola nahradená hlavičkou Face, ktorá umožňuje použiť obrázok vo formáte PNG s rovnakou veľkosťou.
Poštový klient Thunderbird
Od môjho odchodu od KDE 4 som ako poštového klienta používal Claws Mail. Nič proti, je to klient s obrovskými možnosťami, alei s viacerými problémami. Najväčším problémom boli pre mňa problémy s tlačou, ktoré autori neustále zvádzali na systém tlače. Tak som sa rozhodol požívať Thunderbird.
Nginx vo Wheeze
Webový server Nginx sa mi páči čím ďalej, tým viac. Pomaly sa pripravujem na nahradenie servera Apache a keďže sa vydanie Wheeze blíži, popátral som, ako to s týmto webovým serverom bude v najbližšom Debian stable.
Virtualbox EFI
Pomaly ale isto sa blíži čas, keď bude starý systém BIOSu a tabuliek MBR nahradený systémom UEFI. Pretože plánujem nákup nového stroja, pravdepodobne sa UEFI nevyhnem, a tak som sa rozhodol vyskúšať, vo virtuálnom prostredí VirtualBoxu, ako to s týmto systémom (a Debianom) vyzerá.
Vylepšenia VirtualBox
Používam VirtualBox často, síce nie denne, ale naozaj často, napríklad ako zaujímavé riešenie webového servera. Pri tomto používaní sa často stretávam s vecami, ktoré nie sú chybou, ale ich zmena, či úprava môže uľahčiť život. Tak nech sa páči.
64-bitový Firefox a Thunderbird
Kedysi dávno som vyskúšal Firefox a bol som vtedy veľmi sklamaný, ale v poslednej dobe sa z tohoto prehliadača stáva čoraz použiteľnejší nástroj, ako i z poštového klienta Thunderbird. Avšak v oboch prípadoch dostanete odkaz na stiahnutie 32-bitovej verzie. Ako si poradiť na 64-bitovom systéme?