Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

Blokovanie reklamy II

Zmenené: 07. august 2013

Pred časom som popísal postup nastavenia centrálneho blokovania reklamných serverov v článku blokovanie-reklamy. Pretože som menil smerovač, prestal mi pixelserv fungovať, musel som to urobiť inak, a to pomocou webového servera nginx.

Netgear WNDR3800 a Linux

Zmenené: 04. august 2013

Pretože môj starý Asus začal mať problémy so stabilitou a WiFi začala vypadávať čoraz častejšie, rozhodol som sa kúpiť nový. Po dlhšom vyberaní (niekoľko mesiacov) som sa nakoniec rozhodol pre Netgear WNDR3800 (stránka OpenWrt).

Téma Clearlooks v GTK3

Zmenené: 29. júl 2013

Už nejaký čas tu je Gtk-3, teda tretia verzia Gtk+. Musím uznať, že niektoré zmeny sú k lepšiemu, ale vyskytuje sa nemalý problém, ak máte mix aplikácií GTK2/3 – to sa vaša plocha ľahko môže stať nevzhľadná, až nečitateľná.

Pomsta spamerom?

Zmenené: 31. máj 2013

Fenomén nevyžiadanej elektronickej pošty objavili aj naši (rozumej slovenskí) podnikatelia. SPAMy od Slovákov majú tú výhodu, že im môžete bez problémov zavolať a osobne sa ich spýtať na niektoré veci. Občas to robím napr. keď mám chuť niekomu vynadať a podobne, tak títo tiežpodnikatelia si o takýto telefonát priam koledujú

Hlavička Face v Thunderbirde

Zmenené: 28. máj 2013

V polovici 90-tych rokov sa stala veľmi populárnou hlavička X-Face, pomocou ktorej emailová správa mohla obsahovať čierno-biely obrázok s rozmermi 48x48 px. Avšak práve čierno-biely obsah bol pomerne veľkým obmedzením, a tak bola nahradená hlavičkou Face, ktorá umožňuje použiť obrázok vo formáte PNG s rovnakou veľkosťou.

Poštový klient Thunderbird

Zmenené: 15. máj 2013

Od môjho odchodu od KDE 4 som ako poštového klienta používal Claws Mail. Nič proti, je to klient s obrovskými možnosťami, alei s viacerými problémami. Najväčším problémom boli pre mňa problémy s tlačou, ktoré autori neustále zvádzali na systém tlače. Tak som sa rozhodol požívať Thunderbird.

Nginx vo Wheeze

Zmenené: 29. marec 2013

Webový server Nginx sa mi páči čím ďalej, tým viac. Pomaly sa pripravujem na nahradenie servera Apache a keďže sa vydanie Wheeze blíži, popátral som, ako to s týmto webovým serverom bude v najbližšom Debian stable.

Virtualbox EFI

Zmenené: 16. február 2013

Pomaly ale isto sa blíži čas, keď bude starý systém BIOSu a tabuliek MBR nahradený systémom UEFI. Pretože plánujem nákup nového stroja, pravdepodobne sa UEFI nevyhnem, a tak som sa rozhodol vyskúšať, vo virtuálnom prostredí VirtualBoxu, ako to s týmto systémom (a Debianom) vyzerá.

Vylepšenia VirtualBox

Zmenené: 16. február 2013

Používam VirtualBox často, síce nie denne, ale naozaj často, napríklad ako zaujímavé riešenie webového servera. Pri tomto používaní sa často stretávam s vecami, ktoré nie sú chybou, ale ich zmena, či úprava môže uľahčiť život. Tak nech sa páči.

64-bitový Firefox a Thunderbird

Zmenené: 06. február 2013

Kedysi dávno som vyskúšal Firefox a bol som vtedy veľmi sklamaný, ale v poslednej dobe sa z tohoto prehliadača stáva čoraz použiteľnejší nástroj, ako i z poštového klienta Thunderbird. Avšak v oboch prípadoch dostanete odkaz na stiahnutie 32-bitovej verzie. Ako si poradiť na 64-bitovom systéme?