Linux
Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…
Open Transport Tycoon
Chýba Vám v Linuxe hra, ktorá nemá v sebe tučniaka? Narážam na jeden článok, ktorý som kdesi čítal, v ktorom sa autor rozohňoval, že z hier v Linuxe chytá závislosť na tučniakoch. No, s hrami v Linuxe je bieda, ale objavujú sa rôzne veci, ktoré naznačujú, že to tak nemusí dlho. Jednou z týchto vecí je hra Open Transport Tycoon, ktorá rastie na www.openttd.com.
DNSmasq
Mnohí iste viete čo sú to pojmy ako DNS server, či DHCP server. A iste viete, že na vytvorenie DNS servera treba použiť bind a na DHCP server zase dhcpd. Oba nástroje sú komplexné, umožňujú veľkú prispôsobivosť, ale tým je komplexná aj ich konfigurácia. Ja na tieto služby používam dnsmasq.
Skupina wheel a PAM
Po nainštalovaní systému zistíte, že okrem vašej hlavnej skupiny (zväčša s rovnakým menom ako účet), je v systéme ešte veľa alšísch skupín. Jedna, ktorá, spolu s PAM, ponúka zaujímavé možnosti pre domáci desktop.
Ľahký webový server
Asi väčšina z Vás, keď počuje webový server, si vybaví Apache. Áno webový server Apache je pojem, ale zároveň je to kolos, ktorý je určený pre hosťovanie veľkého počtu domén a spracovanie mnoho tisíc požiadaviek. Pre tých, ktorí taký kolos nepotrebujú, napríklad kvôli systémovým požiadavkám, či komplexnosti nastavenia je tu Odľahčený webový server Lighttpd, skrátene nazývaný aj lighty.
Skryté adresáre Gnome
V tomto článočku je preklad popisu skrytých adresárov, ktoré GNOME Desktop pridáva do domovských adresárov používateľov. Tieto skryté adresáre obsahujú konfiguračné nastavenia prostredia.
Zamykanie GNOME
Pessulus je grafický editor zamykania rozhrania GNOME, pomocou ktorého možno, namiesto hľadania a menenia jednotlivých nastavení pomocou gconf, ponúka jednoduchý prístup k najdôležitejším nastaveniam zamykania.
Viacjazyková podpora
Pre inštaláciu LTSP servera som nakoniec zvolil distribúciu Ubuntu (posledná verzia 9.04). Chcel som použiť KDE, ale nové KDE 4.2 ma trochu odrádza aj svojou mizernou lokalizáciou, preto som nakoniec zvolil Gnome. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že aj tu je lokalizácia horšia ako som zvyknutý. Čo s tým?
VirtualBox – sieťovanie
Používam virtuálne stroje práve na testovanie rôznych sieťových aplikácií. Pri vytvorení nového virtuálneho stroja VirtualBox prednastaví sieť na NAT. Pre ojedinenlý stroj to stačí, ale dá sa z virtuálnej siete dostať aj viac?
OpenWrt a ssh kľúče
Jednou z prvých vecí, ktorú si vždy nastavím je autentifikácia pomocou ssh kľúčov. Je to šikovná vecička, korá zvyšuje bezpečnosť.Dá sa nastaviť aj na smerovači s OpenWrt.
OpenWrt a DNS
Nastavnie vlastného kešovacieho servera DNS je výhodné, pretože potom nie je každá požiadavky na preklad mena na IP adresu riešená cez internet ale váš DNS server sa pokúša nájsť odpoveď vo vyrovnávacej pamäti.