Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

Vlastné úložisko balíkov

Zmenené: 11. august 2010

Balíkovací systém Debianu je založený na programoch ako dpkg, sady nástrojov apt a aptitude. Šikovný je aj GUI pre apt, zvaný synaptic. Aby však pracovali celkom podľa našich predstáv, je potrebné im povedať, kde majú hľadať balíky s programami. Ak vám nepostačuje predvolené nastavenie, tu je viac.

Nastavenia pomocou GConf

Zmenené: 05. júl 2010

V okamžiku, keď sa stretnete so správou servera s grafickým rozhraním, ktoré používa viacero používateľov, skôr alebo neskôr narazíte na problém centrálnej správy nastavení grafického prostredia. Pre prostredie Gnome je to možné prostredníctvom démona GConf. Ako ho však používať?

Hrátky s jadrom

Zmenené: 26. jún 2010

Väčšina súčasných distribúcií používa pre zavedenie systému jadro rozdelené na dve časti samotné jadro a inicializačný RAM disk. Pre bežného používateľa často veci zaradené do kategórie nedotýkať sa. Avšak nie je to až taká mágia, ako sa na prvý pohľad môže zdať a v tomto článku s pokúsim ukázať, ako si možno tieto dve veci prispôsobiť na vlastný obraz.

Rozdelenie domáceho disku

Zmenené: 15. máj 2010

Keď som začínal s Linuxom mal som jeden problém s inštaláciou, a to rozdelenie disku. Netušil som čo je to adresárová štruktúra a nevedel som koľko miesta je pre jednotlivé partície treba. A v príručkách a rôznych „zasvätených” článkoch na internete som sa vždy dočítal len „podľa svojej potreby”. Aká je teda tá potreba?

LTSP v Debiane

Zmenené: 20. apríl 2010

Po mojich pokusoch so SkoleLinux a Edubuntu som sa rozhodol vyskúšať, ako je to s vybudovaním terminálovej siete pomocou LTSP v Debiane. Ale na začiatok zhrniem použitie spomínaných distribúcií (respektíve ich odvodenín), ako reakciu na komentár jedného čitateľa.

VirtualBox – Aktualizácia doplnkov

Zmenené: 31. marec 2010

Aktualizovali ste VirtualBox a teraz neviete akú verziu doplnkov má virtuálny Linux? Áno, vo Windows je v SysTray ikonka, kde možno verziu pomerne ľahko zistiť, ako to však urobiť v Linuxe? Jednoducho...

Asus WL-500gP a Linux

Zmenené: 24. január 2010

Dlhý čas som mal na začiatku svojej siete počítač s nainštalovaným Debianom, ktorý plnil úlohu smerovača, proxy servera, poštového servera, či merača pretečených dát jednotlivých PC v sieti.

Problém s anacron

Zmenené: 03. január 2010

anacron je démon, ktorý slúži ako doplnok pre démona automatického vykonávania úloh (cron) pre stroje, ktoré nie sú spustené 24 hodín denne. Je to naozaj šikovný nástroj, ktorý mi však v posledných dňoch prestal fungovať. Prečo?

Disketa bez diskety

Zmenené: 05. august 2009

Disketa je stále dôležitý nástroj pre správu počítačov, najmä tých starších, ktoré nemajú CD/DVD mechaniku, či z nej nedokážu bootovať. No v mnohých nových počítačoch však už disketová mechanika nie je. Tak sa poďme pozrieť ako s disketou pracovať bez disketovej mechaniky.

UUID

Zmenené: 02. august 2009

Narazili ste už na túto skratku? Viete čo znamená? UUID znamená Universally Unique Identifier, po našom Univerzálny jedinečný identifikátor. Inými slovami číslo, ktoré niečo jednoznačne identifikuje. A v našom prípade jednoznačne identifikuje partície...