Kategória: Debian Linux

Zmenené: 29. júl 2013

Téma Clearlooks v GTK3

Už nejaký čas tu je Gtk-3, teda tretia verzia Gtk+. Musím uznať, že niektoré zmeny sú k lepšiemu, ale vyskytuje sa nemalý problém, ak máte mix aplikácií GTK2/3 – to sa vaša plocha ľahko môže stať nevzhľadná, až nečitateľná.

Problém

V GTK-2 as mojou obľúbenou témou stala téma Clearlooks, nie preto že to je (bola) predvolená téma, ale jednoducho sa mi páčili oblé tvary prvkov, vrátane nevtieravých farieb. Lenže vývoj tejto témy sa zastavil spolu s GTK-2. A ako pribúdali aplikácie pre GTK-3, tak sa mi čoraz častejšie začali objavovať nevzhľadné okná, ako napríklad toto okno gTranslator:

Clearlooks v GTK-3

Clearlooks v GTK-3

Pomerne rýchlo som objavil návod, že riešením je téma Adwaita a naozaj, nastavením tejto témy, som dostal vzhľad viac-menej totožný, ako som mal s Clearlooks, ale vývoj tejto témy sa nezastavil a v poslednej dobe začala vyzerať čoraz viac bizardne. Nie síce v GTK-3 (tam stále kopíruje vzhľad GTK-2), ale nedávna aktualizácia mi kompletne rozhodila moje ďalšie nastavenia, a tak napríklad môj panel nástrojov v nej vyzerá takto:

Adwaita v GTK-2

Adwaita v GTK-2

Ako sami môžete vidieť, tlačidlá aplikácií na paneli nie sú čitateľné.

Tip

Samozrejme, môže to byť (a s najväčšou pravdepodobnosťou aj bude) chyba mojej úpravy témy panela, ale i tak…

Lenže nečitateľnosť panela je len jeden príklad. Téma Adwaita sa stáva akousi nenažratou, tzn. prvky zaberajú veľa miesta (nevošli sa mi moje panely nástrojov), oddeľovače v menu sú nevýrazné (a tie som nenastavoval ja), atď. atď.

Riešenie

Našťastie, ešte pred tým, ako som sa pustil do úpravy svojich dodatkov k téme GTK som sa pozrel na internete a zistil som, že nie som jediný, ktorému stará téma chýba:

Clearlooks-Phoenix

Clearlooks-Phoenix (GTK-2 i GTK-3)

To, čo môžete vidieť na obrázku (mimochodom obrázok je z Debian Screenshots), je téma Clearlooks-Phoenix. Téma, ktorá je ponúka rovnaký vzhľad aplikácií ako v GTK-2, tak i v GTK-3 (a svojou kompatibilitou s Clearlooks i v KDE).

Inštalácia a nastavenie

Inštalácia je jednoduchá, pretože v Debiane je k dispozícii balík s menom clearlooks-phenix-theme, takže stačí nainštalovať:

aptitude install clearlooks-phenix-theme

Upozornenie

Na moje prekvapenie je táto téma dostupná už vo wheeze.

Po nainštalovaní si môžete nastaviť, a to buď z príkazového riadku tému GTK:

xfconf-query -s Clearlooks-Phenix -c xsettings -p /Net/ThemeName

Prípadne si môžete túto tému nastaviť aj pre správcu okien Xfwm4:

xfconf-query -s Clearlooks-Phenix -c xfwm4 -p /general/theme

Rada

Ale osobne dávam prednosť téme okien s menom Galaxy.

Samozrejme, tému môžete nastaviť aj graficky, pomocou menu nástroja xfce4-settings-manager, kde použite Nastavenia ‣ Vzhľad > Štýl pre tému GTK alebo Nastavenia ‣ Správca okien ‣ Štýl pre tému Xfwm4.

Nastavenia XFCE4

Rada

Okrem témy pre XFCE4 a GTK2/3 obshuje balík aj tému pre Metacity a OpenBox.