Kategória: Debian Linux

Zmenené: 22. december 2010

Inštalácia z viacerých vetiev

Distribúcia Debian je k dispozícii vo viacerých vetvách - stable, testing a unstable. Väčšina používateľov používa jednu z nich. Balíčky sú najprv zaraďované do vetvy unstable, potom (po splnení istých kritérií) prechádzajú do vety testing. No a raz za čas sa dostane do stable. Ak Vám chýba balíček z vyššej verzie, môžete ich skúsiť skombinovať.

Varovanie

V skutočnosti som tento mix nikdy nepoužil!

Vetva stable obsahuje aktuálnu stabilnú verziu distribúcie. Do tejto verzie sú zaraďované balíčky, ktoré spĺňajú požiadavky Debianu, najmä stabilita a bezpečnosť. Vo vetve unstable sú programy, ktoré sú pripravované pre budúcu stabilnú veziu Debianu. No a testing je testovacia verzia, pre fajnšmekrov. Verzia testing zväčša nie je vhodná na bežnú prácu, ale s unstable verziou to väčšinou funguje (ale nie pre produkčné prostredie).

Vo verziách unstable a testing je k dispozícií veľa balíčkov, ktoré vo verzii stable nie sú, a tak niekedy príde vhod doinštalovať si program z týchto verzií, bez toho aby sme museli celý systém prehodiť na menej stabilnú verziu.

Takže najprv upravím súbor s nastavením úložísk /etc/apt/sources.list, do ktorého pridám cesty pre, povedzme, obe verzie, unstable i testing:

#### pre unstable #########
deb http://ftp.sk.debian.org/debian unstable main non-free contrib
deb-src http://ftp.sk.debian.org/debian unstable main non-free contrib

#### pre testing #########
deb http://ftp.sk.debian.org/debian testing main non-free contrib
deb-src http://ftp.sk.debian.org/debian testing main non-free contrib

Aby však systém neprešiel na niektorú z týchto verzií, musím do súboru /etc/apt/apt.conf pridať (upraviť) riadok:

Apt::Default-Release "verzia";

čím nastavíme predvolenú verziu Debianu, používanú ako hlavnú distribúciu. Namiesto slova verzia, si zvoľte jednu z možností

  • stable
  • testing
  • unstable

Samozrejme, potrebujete aktualizovať systém APT:

aptitude update

A teraz môžete inštalovať balíčky zo všetkých vetiev. Ak chcete inštalovať z predvolenej vetvy, inštalujte bežným spôsobom. Ak chcete inštalovať z inej vetvy, zadajte pri inštalácii aj požadovanú vetvu:

aptitude -t testing install balicek

alebo:

aptitude -t stable install balicek

Aktualizácia balíčkov z konkrétnej verzie

Bezpečnú cestu pre aktualizovanie systému, bez toho, aby ste dostali z menej stabilnej distribúcie viac ako by ste chceli, poskytuje apt-show-versions. Po jeho nainštalovaní, možno aktualizovať napríklad len nestabilné balíčky spustením:

apt-get install `apt-show-versions -u -b | grep unstable | cut -d ' ' -f 1`

Záver

Takýmto spôsobom vám ostane predvolené vetva, ale máte možnosť inštalovať aj novšie balíčky, a to všetko bez významného narušenia balíkovacieho systému Debianu.