Debian Linux
Debian GNU/Linux je slobodná linuxová distribúcia určená pre skúsených používateľov. Poskytuje len softvér, ktorý spĺňa podmienky slobody a je to jedna z mála distribúcií, za ktorými nestojí žiadna firma, ale len dobrovoľníci.
NetworkManager a Auto eth0
Som spokojný používateľ novej generácie KDE, označovanej KDE4. Netvrdím, že nemá chyby, ale chyby patria k životu, a zatiaľ všetky boli riešiteľné. Jediná vec, ktorá ma trápila už niekoľko mesiacov, bola správa drôtovej siete, kde KDE vytrvalo ignorovalo moje nastavenie a vždy sa vracalo k východziemu stavu.
Nastavenie lokalizácie
Väčšina veľkých (rozšírených) distribúcií súčasnosti poskytuje lokalizované (národné) prostredie, ktoré je možné jednoducho zvoliť pri inštalácii a všetko funguje ako má. Čo však treba urobiť ak sa rozhodnete použiť menej rozšírenú distribúciu, či nepoužiť grafické prostredie?
Klávesnica a myš po novom
Nie je to tak dávno, čo som si tu umiestnil poznámky ohľadom nastavenia lokalizácie) a jeden čitateľ v komentároch spomenul hotplug. Vtedy som poriadne nevedel čo to je, ale som vďačný za nasmerovanie. S tým čo som pri pátraní a skúšaní zistil sa tu podelím.
Vlastné úložisko balíkov
Balíkovací systém Debianu je založený na programoch ako dpkg, sady nástrojov apt a aptitude. Šikovný je aj GUI pre apt, zvaný synaptic. Aby však pracovali celkom podľa našich predstáv, je potrebné im povedať, kde majú hľadať balíky s programami. Ak vám nepostačuje predvolené nastavenie, tu je viac.
Hrátky s jadrom
Väčšina súčasných distribúcií používa pre zavedenie systému jadro rozdelené na dve časti samotné jadro a inicializačný RAM disk. Pre bežného používateľa často veci zaradené do kategórie nedotýkať sa. Avšak nie je to až taká mágia, ako sa na prvý pohľad môže zdať a v tomto článku s pokúsim ukázať, ako si možno tieto dve veci prispôsobiť na vlastný obraz.
Skupina wheel a PAM
Po nainštalovaní systému zistíte, že okrem vašej hlavnej skupiny (zväčša s rovnakým menom ako účet), je v systéme ešte veľa alšísch skupín. Jedna, ktorá, spolu s PAM, ponúka zaujímavé možnosti pre domáci desktop.
Debian a sieť
Pri inštalácii distribúcie Debian GNU/Linux sa Vás inštalátor opýta na jednotlivé nastavenia siete, tieto nastaví a všetko funguje. Ak sa však pomýlite alebo neskôr zmeníte topológiu siete, je potrebné nastavenia zmeniť. Možností je viac.