Debian Linux

Debian GNU/Linux je slobodná linuxová distribúcia určená pre skúsených používateľov. Poskytuje len softvér, ktorý spĺňa podmienky slobody a je to jedna z mála distribúcií, za ktorými nestojí žiadna firma, ale len dobrovoľníci.

Nastavenie lokalizácie

Zmenené: 28. august 2010

Väčšina veľkých (rozšírených) distribúcií súčasnosti poskytuje lokalizované (národné) prostredie, ktoré je možné jednoducho zvoliť pri inštalácii a všetko funguje ako má. Čo však treba urobiť ak sa rozhodnete použiť menej rozšírenú distribúciu, či nepoužiť grafické prostredie?

Klávesnica a myš po novom

Zmenené: 28. august 2010

Nie je to tak dávno, čo som si tu umiestnil poznámky ohľadom nastavenia lokalizácie) a jeden čitateľ v komentároch spomenul hotplug. Vtedy som poriadne nevedel čo to je, ale som vďačný za nasmerovanie. S tým čo som pri pátraní a skúšaní zistil sa tu podelím.

Vlastné úložisko balíkov

Zmenené: 11. august 2010

Balíkovací systém Debianu je založený na programoch ako dpkg, sady nástrojov apt a aptitude. Šikovný je aj GUI pre apt, zvaný synaptic. Aby však pracovali celkom podľa našich predstáv, je potrebné im povedať, kde majú hľadať balíky s programami. Ak vám nepostačuje predvolené nastavenie, tu je viac.

Hrátky s jadrom

Zmenené: 26. jún 2010

Väčšina súčasných distribúcií používa pre zavedenie systému jadro rozdelené na dve časti samotné jadro a inicializačný RAM disk. Pre bežného používateľa často veci zaradené do kategórie nedotýkať sa. Avšak nie je to až taká mágia, ako sa na prvý pohľad môže zdať a v tomto článku s pokúsim ukázať, ako si možno tieto dve veci prispôsobiť na vlastný obraz.

Skupina wheel a PAM

Zmenené: 25. júl 2009

Po nainštalovaní systému zistíte, že okrem vašej hlavnej skupiny (zväčša s rovnakým menom ako účet), je v systéme ešte veľa alšísch skupín. Jedna, ktorá, spolu s PAM, ponúka zaujímavé možnosti pre domáci desktop.

Debian a sieť

Zmenené: 08. december 2008

Pri inštalácii distribúcie Debian GNU/Linux sa Vás inštalátor opýta na jednotlivé nastavenia siete, tieto nastaví a všetko funguje. Ak sa však pomýlite alebo neskôr zmeníte topológiu siete, je potrebné nastavenia zmeniť. Možností je viac.