Debian Linux
Debian GNU/Linux je slobodná linuxová distribúcia určená pre skúsených používateľov. Poskytuje len softvér, ktorý spĺňa podmienky slobody a je to jedna z mála distribúcií, za ktorými nestojí žiadna firma, ale len dobrovoľníci.
UEFI, RAID a inštalátor Debian
Vytvoriť softvérový RAID je možné aj priamo pri inštalácii Debian, to nie je žiadna novinka. Tentokrát som sa rozhodol vyskúšať ako to zvládne v spojení s UEFI. V článku teda popíšem postup rozdelenia disku pre UEFI a koreňový súborový systém v softvérovom RAID1.
Šifrovaná partícia kľúča USB
Nakoniec som sa rozhodol urobiť si na kľúči USB šifrovanú partíciu. Prednostne uvažujem, že bude určená na citlivé zálohy, ako súkormné kľúče k OpenPGP, SSL, SSH a podobne, časom uvidím a možno to urobím aj inak. Na šifrovanie partície som sa rozhodol využiť LUKS – Linux Unified Key Setup.
APT a apticron
Automatizáciou úloh APT som sa už viackrát zaoberal. Tentokrát sa zameriam na riešenie, ktoré sa postará o automatické sťahovanie dostupných aktualizácií, posielanie informácií emailom, ale aj o zaistenie, že vyrovnávacia pamäť stiahnutých balíkov nezaplní disk (partíciu).
Téma Clearlooks v GTK3
Už nejaký čas tu je Gtk-3, teda tretia verzia Gtk+. Musím uznať, že niektoré zmeny sú k lepšiemu, ale vyskytuje sa nemalý problém, ak máte mix aplikácií GTK2/3 – to sa vaša plocha ľahko môže stať nevzhľadná, až nečitateľná.
Automatizácia APT
Ak sa staráte len o svoj počítač, tak vám nebude aktualizácia robiť väčší problém. Ak sa staráte o viac počítačov a ešte s rôznymi architektúrami, môže byť dennodenná kontrola aktualizácie dosť otravná. Čo v tomto smere poskytuje Debian?
LightDM vo Wheeze
Už prešiel nejaký čas od mojich prvých pokusov so správcom prihlásenia LightDM. Okolnosti ma primäli k jeho opätovnému vyskúšaniu a myslím, že už je použiteľný. Ponúkam niekoľko postrehov na používanie tohoto nástroja.
Úložisko balíkov – reprepro
Už dosť dávno som tu zverejnil postup na vytvorenie vlastného (lokálneho) úložiska balíkov vlastne-ulozisko-balikov. Spomínaný postup už dlhšiu dobu nepoužívam, pretože po objavení nástroja reprepro ho považujem za zbytočne pracný, tak poskytujem návod nový.
Kvóty využitia disku
V prípade serverov, kde diskový priestor zdieľa veľa používateľov sa ľahko môže stať, že sa jeden (alebo niekoľkí) utrhnú a začnú miesto na disku nie využívať, ale doslova zneužívať. Je úplne jedno či tak robia vedome alebo vďaka svojej neznalosti, pretože takýmto konaním začnú obmedzovať ostatných. Skôr alebo neskôr prídete na to, že každodenné sledovanie využitia disku je neefektívne a pracné a budete hľadať spôsob ako nespratníkov obmedziť.
Štart inštalátora Debianu
Rozhodol som sa pozrieť na štartovaciu ponuku, ktorú môžete nájsť v sieťovom inštalátore Debianu, konkrétne testovacej verzie, ktorou je aktuálne Wheeze. Začiatočníci s tým môžu mať problém, preto som pripravil obrázky možností.
Centrálne nastavenie FireFoxu
Používanie webového prehliadača FireFox, v Debiane zvanom IceWeasel, v prostredí viacerých účtov je prosté, ale jeho nastavovanie môže byť dosť problematické, najmä ak chcete niečo nastaviť, či zakázať všetkým. Našťastie, nie je to nemožné, len menej známe...