Linux
Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…
UEFI, RAID a inštalátor Debian
Vytvoriť softvérový RAID je možné aj priamo pri inštalácii Debian, to nie je žiadna novinka. Tentokrát som sa rozhodol vyskúšať ako to zvládne v spojení s UEFI. V článku teda popíšem postup rozdelenia disku pre UEFI a koreňový súborový systém v softvérovom RAID1.
InfluxDB a spol.
Pomerne často narážam na popisy použitia InfluxDB a Grafana na monitorovanie, či už sieťových strojov alebo i vlastných senzorov, a tak som neodolal, vyskúšal ... a zavrhol. V tomto článku sa pokúsim priblížiť moje (krátke) skúsenosti a negatívne veci, ktoré som nikde inde nenašiel.
Vlastný skript do Cacti
V Linuxe je k dispozícii obrovské množstvo informácií, ktoré zmenu môže byť zaujímavé sledovať v čase. Jednou z týchto informácií sú teploty (procesora, základnej dosky, ...) a otáčky ventilátorov. Na zisťovanie týchto hodnôt je vhodný projekt lm-sensors, ktorý po nastavení ponúka informácie, avšak nie vo formáte, ktorý dokáže spracovať Cacti, a tak je potrebné výstup upraviť do vhodnej formy.
Šifrovaná partícia kľúča USB
Nakoniec som sa rozhodol urobiť si na kľúči USB šifrovanú partíciu. Prednostne uvažujem, že bude určená na citlivé zálohy, ako súkormné kľúče k OpenPGP, SSL, SSH a podobne, časom uvidím a možno to urobím aj inak. Na šifrovanie partície som sa rozhodol využiť LUKS – Linux Unified Key Setup.
APT a apticron
Automatizáciou úloh APT som sa už viackrát zaoberal. Tentokrát sa zameriam na riešenie, ktoré sa postará o automatické sťahovanie dostupných aktualizácií, posielanie informácií emailom, ale aj o zaistenie, že vyrovnávacia pamäť stiahnutých balíkov nezaplní disk (partíciu).
Android vo VirtualBoxe
Operačný systém Andorid si už, na poli mobilných zariadení, získal svoj miesto a stal sa dostatočne známym. Ak ho len používate a nerobíte žiadne experimenty, určite vám toto mobilné zariadenie stačí. Ak však radi experimentujete a zároveň nechcete prísť o údaje, ktoré v tablete (mobile) máte, iste oceníte virtuálne prostredie.
Cudzie kľúče v SQLite3 a Dia
Pred časom som napísal článok, kde som predstavil možnosti modelovania databázy pomocou UML nástroja na tvorbu diagramov Dia. V tomto článku predstavím modelovanie cudzích kľúčov SQLite3.
Ochrana súkromia v emailoch
Udalosti posledných dní pripomínajú, že posielanie emailov možno prirovnať skôr k pohľadniciam ako k listom. Ukážem ako zmeniť takú pohľadnicu na list, či dokonca niečo oveľa bezpečnejšie, a to so zameraním na používateľov Windows.
Rozšírenia prehliadača
O tom, či sledovanie aktivity používateľov spoločnosťou Google je alebo nie je v poriadku sa vedú obsiahle diskusie. Sám zastávam názor, že by sa spoločnosť mala premenovať na Veľký brat a myslím, že ich aktivity treba brať vážne.
Monitorovanie pomocou SNMP
Pôvodne to bol clekom dlhý článok, ale oproti verzii 8.09 sa v OpenWrt verzie 12.09 toho veľa zlepšilo, takže popis spustenia minimalistického démona SNMP bude krátky.