Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

UEFI, RAID a inštalátor Debian

Zmenené: 23. máj 2020

Vytvoriť softvérový RAID je možné aj priamo pri inštalácii Debian, to nie je žiadna novinka. Tentokrát som sa rozhodol vyskúšať ako to zvládne v spojení s UEFI. V článku teda popíšem postup rozdelenia disku pre UEFI a koreňový súborový systém v softvérovom RAID1.

InfluxDB a spol.

Zmenené: 20. marec 2020

Pomerne často narážam na popisy použitia InfluxDB a Grafana na monitorovanie, či už sieťových strojov alebo i vlastných senzorov, a tak som neodolal, vyskúšal ... a zavrhol. V tomto článku sa pokúsim priblížiť moje (krátke) skúsenosti a negatívne veci, ktoré som nikde inde nenašiel.

Vlastný skript do Cacti

Zmenené: 07. jún 2015

V Linuxe je k dispozícii obrovské množstvo informácií, ktoré zmenu môže byť zaujímavé sledovať v čase. Jednou z týchto informácií sú teploty (procesora, základnej dosky, ...) a otáčky ventilátorov. Na zisťovanie týchto hodnôt je vhodný projekt lm-sensors, ktorý po nastavení ponúka informácie, avšak nie vo formáte, ktorý dokáže spracovať Cacti, a tak je potrebné výstup upraviť do vhodnej formy.

Šifrovaná partícia kľúča USB

Zmenené: 03. máj 2014

Nakoniec som sa rozhodol urobiť si na kľúči USB šifrovanú partíciu. Prednostne uvažujem, že bude určená na citlivé zálohy, ako súkormné kľúče k OpenPGP, SSL, SSH a podobne, časom uvidím a možno to urobím aj inak. Na šifrovanie partície som sa rozhodol využiť LUKS – Linux Unified Key Setup.

APT a apticron

Zmenené: 17. apríl 2014

Automatizáciou úloh APT som sa už viackrát zaoberal. Tentokrát sa zameriam na riešenie, ktoré sa postará o automatické sťahovanie dostupných aktualizácií, posielanie informácií emailom, ale aj o zaistenie, že vyrovnávacia pamäť stiahnutých balíkov nezaplní disk (partíciu).

Android vo VirtualBoxe

Zmenené: 22. december 2013

Operačný systém Andorid si už, na poli mobilných zariadení, získal svoj miesto a stal sa dostatočne známym. Ak ho len používate a nerobíte žiadne experimenty, určite vám toto mobilné zariadenie stačí. Ak však radi experimentujete a zároveň nechcete prísť o údaje, ktoré v tablete (mobile) máte, iste oceníte virtuálne prostredie.

Cudzie kľúče v SQLite3 a Dia

Zmenené: 30. august 2013

Pred časom som napísal článok, kde som predstavil možnosti modelovania databázy pomocou UML nástroja na tvorbu diagramov Dia. V tomto článku predstavím modelovanie cudzích kľúčov SQLite3.

Ochrana súkromia v emailoch

Zmenené: 22. august 2013

Udalosti posledných dní pripomínajú, že posielanie emailov možno prirovnať skôr k pohľadniciam ako k listom. Ukážem ako zmeniť takú pohľadnicu na list, či dokonca niečo oveľa bezpečnejšie, a to so zameraním na používateľov Windows.

Rozšírenia prehliadača

Zmenené: 14. august 2013

O tom, či sledovanie aktivity používateľov spoločnosťou Google je alebo nie je v poriadku sa vedú obsiahle diskusie. Sám zastávam názor, že by sa spoločnosť mala premenovať na Veľký brat a myslím, že ich aktivity treba brať vážne.

Monitorovanie pomocou SNMP

Zmenené: 13. august 2013

Pôvodne to bol clekom dlhý článok, ale oproti verzii 8.09 sa v OpenWrt verzie 12.09 toho veľa zlepšilo, takže popis spustenia minimalistického démona SNMP bude krátky.