Kategória: Rozšírenia

Zmenené: 15. jún 2013

Rozšírenia pre Joomla 3.x

Joomla 3.0 je už vonku nejaký ten týždeň, a tak sa pomaly obzerám po rozšíreniach, ktoré pracujú v tejto novej verzii. Obdobne ako po príchode verzie 2.5. i teraz očakávam nutnosť nahradenia niektorých rozšírení, pretože jednoducho nebudú dostupné. Svoje objavy (ako pre minulú verziu) poskytujem i ostatným, ako i svoje narastajúce znechutenie z neustálych migrácií…

Upozornenie

Rozhodol som sa nepísať článok znova, pretože budem postupne aktualizovať (tzn. pridávať a nahradzovať) rozšírenia, ktoré som používal v Joomla 2.5. Až v tomto článku nebude ani jedno rozšírenie, ktorému by chýbalo označenie kompatibility pre verziu 3.X, nastane čas na aktualizáciu.

Varovanie

Vyzerá to veľmi nádejne, ale ešte je na prechod na Joomla 3.x skoro

Rada

Pri rozšíreniach, ktoré považujem za kľúčové a nechce sa mi hľadať za nich náhradu budem sledovať i stav, u tých, kde mi to je jedno ostanem pri lakonickej informácii, že je k dispozícii len verzia pre Joomla 2.5.

Interakcia s návštevníkmi

Komentáre

JComments

Joomla 2.5 ext_com.png ext_mod.png ext_plugin.png

Upozornenie

Autor tvrdí, že na novej verzii pracuje, ale po skúsenostiach z prechodu na Joomla! 2.5, nečakám novú verziu pred vydaním Joomla 3.5, ale rád sa nechám prekvapiť

Komponent JComments pre Joomla poskytuje možnosť pridávania komentárov k článkom (i k niektorým rozšíreniam). Používam ho už od verzie pre Joomla! 1.5. K dispozícii je aj niekoľko modulov, na zobrazenie najnovších komentárov, najviac komentovaných súčastí a podobne (samostatné). Súčasťou komponentu sú aj viaceré zásuvné moduly.

Komento

Joomla 3.x ext_com.png ext_plugin.png

Komento je pokročilý komponent, ktorý umožňuje návštevníkom komentovať články. Podľa autorov je veľmi bezpečné, odľahčené.

Zatiaľ som ho neskúšal, ale obzerám sa po náhrade za JComments, pretože cítim znova problémy a nekonečný príbeh s vydaním na poslednú chvíľu (ak vôbec) No a táto náhrada vyzerá sľubne (pozeral som demo administrácie).

Flexi Contact

Joomla 3.x ext_com.png

Komponent Flexi Contact ponúka alternatívny kontaktný formulár, s veľmi jednoduchou, ale zato účinnou, anti-spamovou ochranou. Okrem nej poskytuje:

  • nastaviteľný obsah stránky
  • dodatočné polia správy
  • predvolené automatické vyplnenie emailovej adresy, či mena
  • a niekoľko ďalších funkcií

Prihlásenie

YJ Pop Login

Joomla 2.5 ext_mod.png

Modul YJ Pop Login tiež nie je dokonalý, ale jeho prispôsobenie spočívalo vlastne len v pridaní volieb na (ne)zobrazenie odkazov, ktoré umožňujú pripomenúť meno alebo vymazať heslo. No a trochu som vylepšil zobrazenie uvítacej správy, pretože predvolene nemožno zadať prázdny text. Dalo to oveľa menej práce a oveľa jednoduchšia bola aj úprava vzhľadu. najviac som sa zapotil pri lokalizácii, ktorej migrácia nie je celkom dotiahnutá.

Nástroje na orientáciu

Mapa stránky

XMap

Joomla 3.x ext_com.png

Xmap je komponent založený na Joomap, ktorý umožňuje vytváranie mapy stránky pomocou štruktúry menu. Vygenerovaná mapa stránky je dostupná jednak ako webová stránka na navigáciu v stránke, ale i ako XML súbor, ktorý možno poskytnúť vyhľadávačom.

Odkazy

Top of the Page

Joomla 3.x ext_plugin.png

Zásuvný modul Top of the Page je jediný z pomerne rozsiahlej ponuky, ktorý mi bez problémov funguje (hoci som zaznamenal nejaké problémy s HighSlide) a ponúka perfektné možnosti prispôsobenia priamo v rozhraní administrácie, teda všetko okrem zobrazeného textu, ten možno zmeniť prostredníctvom lokalizačného súboru.

Novinky

DisplayNews

Joomla 3.x ext_mod.png

Modul DisplayNews je obdobou modulu na zobrazovanie noviniek, ktorý je súčasťou Joomla, ale poskytuje oveľa bohatšie možnosti nastavenia, počnúc zobrazením vo viacerých stĺpcoch, cez ich animáciu a končiac veľmi podrobnými nastaveniami toho čo a ako je zobrazené.

Upozornenie

Pri používaní funkcie orezávania dĺžky textu pozor, pretože dokáže text orezať uprostred značky, a tým rozhodiť šablónu…

Obsah článku

Article Auto ToC

Joomla 3.x ext_plugin.png

Zásuvný modul Article Auto ToC pridá na začiatok článku obsah článku, vytvorený zo značiek nadpisov (hN), vrátane odkazov a kotiev. Neviem si svoje články bez neho ani predstaviť, hoci som potreboval kvôli zobrazovaniu obsahu článkov rozdelených na podstránky (pagebreak) upraviť šablónu.

Mobilná stránka

Mobile Joomla!

Joomla 3.x ext_com.png ext_mod.png ext_plugin.png

Rozšírenie Mobile Joomla! ponúka jednoduchý a účinný spôsob mobilizácie stránky. Pomocou relatívne jednoduchého nastavenia bude vaša stránka prístupná vhodným spôsobom pre webové prehliadače mobilných zariadení. Mám s týmto rozšírením veľmi dobré skúsenosti, hoci by som mu aj niektoré veci vytkol, ale tie sa týkajú skôr administrácie ako prevádzky.

Značky / štítky

Easytagcloud

Joomla 2.5 ext_com.png ext_mod.png

Easytagcloud je jednoduché rozšírenie, ktoré zobrazuje kľúčové slová článkov v jednoduchom oblaku. V skutočnosti používam upravenú verziu v spolupráci s vlastným komponentom, pretože sa mi nepáčilo pôvodné zobrazenie zoznamu článkov pomocou interného vyhľadávania.

Štatistiky

Používam externý nástroj SlimStat a jeho inštaláciu popisujem v samostatnom článku Štatistiky prístupu.

Obrázky

mavik Thumbnails

Joomla 2.5 ext_plugin.png

Upozornenie

Tak, tu to vyzerá, že bude potrebná náhrada. Nová verzia nebola vydaná od roku 2011, škoda.

mavik Thumbnails je zásuvný modul, ktorý sa postará o automatické vytváranie miniatúr. Už netreba vytvárať miniatúry obrázkov samostatne a na server nahrávať dva súbory a potom sa trápiť s odkazom. Stačí aby ste v editore vložili obrázok, nastavili požadovanú veľkosť a o zvyšok sa postará zásuvný modul.

Posledné verzie sa mi však prestávajú páčiť, pretože automaticky vytvára galériu a odkazy nie len na obrázky so zmenenou veľkosťou, ale na všetky. A tento zlý dojem nenapraví ani pridaná možnosť ukladania lokálnej kópie vzdialených obrázkov…

WYSIWYG editor

Artof Editor

Joomla 3.x ext_plugin.png

Odkedy som objavil Artof Editor, dal som JCK Editoru zbohom, aj preto, že vlastne oba implementujú rovnaký editor (CK Editor). Upozorňujem však, že kto očakáva klikacie nastavenie bude sklamaný… Niektoré detaily ohľadom nastavenia píšem v samostatnom článku nazvanom veľmi nápadito Artof Editor.

Súbory

Remository

Joomla 2.5 ext_com.png ext_plugin.png

Upozornenie

Na verzii Remository pre Joomla! 3 sa pracuje

Komponent Remository som používal počas života Joomla 1.5 a bol som spokojný. Trošku mi vadilo, že som pri aktualizácii vždy prišiel o všetky úpravy vzhľadu (pretože neiktoré veci boli natvrdo v kóde), až som nakoniec úpravy vzhľadu vzdal, ale ako komponent slúžil veľmi dobre a svoju úlohu plnil na jednotku. Ako to zvláda vo verzii podporujúcej Joomla 2.5 neviem, pretože som prešiel ku konkurencii…

JDownloads

Joomla 3.x ext_com.png ext_plugin.png ext_mod.png

Po komponente JDownloads som poškuľoval už dávno, ale až príchod Joomla 1.6 ma prinútil vyskúšať ho. Myslím, že je to výborný komponent, ak však potrebujete precízne vyladenie prístupových práv nahrávania, máte smolu, pretože síce môžete nastaviť skupinu používateľov, ktorí majú právo pridávať sťahovania, ale toto platí pre komponent ako celok, teda pre všetky kategórie.

Zálohovanie

Akeeba Backup

Joomla 3.x ext_com.png

Akeeba Backup je nasledovníkom JoomlaPack a je to výkonný komponent na zálohovanie. Objavil som ho síce už dávno, ale jeho skutočnú silu objavujem stále… Dokáže vytvoriť zálohu súborov stránky, ako aj databázy, či dokonca externých databáz (toto mi v starej verzii fungovalo krásne, v novej som už je táto funkcia len v platenej verzii). Samozrejmosťou je výber adresárov/súborov/tabuliek, ktoré majú byť zo zálohy vylúčené a dokonca možnosť vylúčenia zo zálohy len ich obsahu. Pridanou hodnotou je možnosť vytvorenia zálohy pre ľahký prechod na iný server, či umiestnenie stránky s Joomla!.

Databázy

DB Replacer

Joomla 3.x ext_com.png

Komponent DB Replacer je tiež nástroj, ktorý poskytuje funkciu obsiahnutú v phpMyAdmin, a tou je nahradzovanie v databáze. Ak tieto operácie nezvládate pomocou jazyka SQL, určite jeho funkciu oceníte a môžete v ktoromkoľvek poli každej tabuľky nahradzovať jednu hodnotu druhou, aj pomocou regulárnych výrazov.

Bezpečnosť

jHackGuard

Joomla 3.x ext_plugin.png

Zásuvný modul jHackGuard pridáva do stránky ochranu pred najbežnejšími útokmi, ako SQL Injection, vloženie vzdialenej URL/súboru, spustenie vzdialeného kódu a XSS. V nastavení si môžete zvoliť, pred ktorým typom útoku má zásuvný modul chrániť.

AdminExile

Joomla 3.x ext_plugin.png

Zásuvný modul`AdminExile`_ pridáva ochranu prihlasovacieho formulára administrácie. Pretože adresa administrácie je všeobecne známa, nie je pre útočníka problém spustiť nejaký slovníkový útok, či útok hrubou silou, a získať tak prístup do administrácie (najmä ak ste si nezmenili účet administrátora a používate predvolený). Tento zásuvný modul pridáva ochranu pomocou parametra, ktorý sa (ak nie je zadaný) postará o presmerovanie na zadanú adresu odporúčam porno stránku :-)

Ako dodatočná funkcia je tu možnosť nastavenia skupiny(ín), ktoré nebudú mať prístup do rozhrania stránky, čím môžete zaistiť, že heslo (napr.) super administrátora nemožno útokom zistiť ani v rozhraní stránky.

Vývoj

Admin Forever

Joomla 3.x ext_plugin.png

Zásuvný modul Admin Forever robí presne to, ako sa volá, teda odbúrava časové odhlásenie z rozhrania administrácie stránky. Výborná vec, najmä na vývojovú stránku. Trochu opatrnejší by som bol s nasadením na stránku produkčnú, pretože časové vypršanie relácie je myslené ako istá bezpečnostná poistka.

J!Dump

Joomla 3.x Joomla 2.5 ext_com.png ext_plugin.png

Zásuvný modul J!Dump je určený priamo vývojárom a poskytuje používateľsky prívetivý spôsob ladenia kódu, keď nahradzuje použitie príkazov na zobrazovanie obsahu premenných (ako print_r apod) príkazom dump, ktorý poskytuje obsah premennej vo vyskakujúcom okne, v peknej, prehľadnej, stromovej forme.