Kategória: Rozšírenia

Zmenené: 2. jún 2012

Rozšírenia pre Joomla 2.5

Joomla 2.5 je už vonku nejaký ten týždeň, a tak sa pomaly obzerám po rozšíreniach, ktoré pracujú v tejto novej verzii. Obdobne ako po príchode verzie 1.5. i teraz bude nutné niektoré rozšírenia nahradiť inými, pretože jednoducho nebudú dostupné. Svoje objavy (ako pre minulú verziu) poskytujem i ostatným, ako i svoje narastajúce znechutenie z neustálych migrácií…

Tip

Rozhodol som sa nepísať článok znova, pretože všetky rozšírenia, ktoré som používal v Joomla 1.7 mi bez väčších problémov (bola nutná ich aktualizácia) fungujú aj v Joomla 2.5.

Interakcia s návštevníkmi

Kniha návštev

Phoca Guestbook with Captcha

Joomla 1.7 ext_com.png

Phoca Guestbook je komponent pre Joomla, poskytujúci jednoduchú knihu hostí so systémom Captcha.

Komentáre

Napríklad Udja Comments, ale trpí podobnými chorobami, kvôli ktorým som kedysi opustil ChronoComnets, napríklad formulár komentárov aj v zobrazení NewsFlash a podobne. UdjaComments používa ReCaptcha a asi je tento nástroj tak všeobecne známy, že mi spamu pribúda až tak, že som musel pristúpiť k blokovaniu IP adries cez .htaccess.

Ďalším riešením vyzerá byť komponent sliComments, ale ten zase používa na filtrovanie spamu externú online službu a to nie je podľa môjho gusta…

JComments

Joomla 1.7 ext_com.png ext_mod.png ext_plugin.png

Stalo sa to, v čo som už neveril a po viac ako roku bola vydaná verzie JComments pre Joomla 2.5 (nie je na stránke rozšírení, sťahujte s domovskej stránky). Moje prvé pokusy ukazujú, že by to mohol byť rovnako výborný komponent, ako bol pre verziu 1.5. K dispozícii je aj niekoľko modulov, na zobrazenie najnovších komentárov, najviac komentovaných súčastí a podobne (samostatné). Súčasťou komponentu sú aj viaceré zásuvné moduly.

Prihlásenie

YJ Pop Login

Joomla 1.7 ext_mod.png

Modul YJ Pop Login tiež nie je dokonalý, ale jeho prispôsobenie spočívalo vlastne len v pridaní volieb na (ne)zobrazenie odkazov, ktoré umožňujú pripomenúť meno alebo vymazať heslo. No a trochu som vylepšil zobrazenie uvítacej správy, pretože predvolene nemožno zadať prázdny text. Dalo to oveľa menej práce a oveľa jednoduchšia bola aj úprava vzhľadu. najviac som sa zapotil pri lokalizácii, ktorej migrácia nie je celkom dotiahnutá.

Nástroje na orientáciu

Mapa stránky

XMap

Joomla 1.7 ext_com.png

Xmap je komponent založený na Joomap, ktorý umožňuje vytváranie mapy stránky pomocou štruktúry menu. Vygenerovaná mapa stránky je dostupná jednak ako webová stránka na navigáciu v stránke, ale i ako XML súbor, ktorý možno poskytnúť vyhľadávačom.

Odkazy

Top of the Page

Joomla 1.7 ext_plugin.png

Zásuvný modul Top of the Page je jediný z pomerne rozsiahlej ponuky, ktorý mi bez problémov funguje (hoci som zaznamenal nejaké problémy s HighSlide) a ponúka perfektné možnosti prispôsobenia priamo v rozhraní administrácie, teda všetko okrem zobrazeného textu, ten možno zmeniť prostredníctvom lokalizačného súboru.

Novinky

DisplayNews

Joomla 1.7 ext_mod.png

Modul DisplayNews je obdobou modulu na zobrazovanie noviniek, ktorý je súčasťou Joomla, ale poskytuje oveľa bohatšie možnosti nastavenia, počnúc zobrazením vo viacerých stĺpcoch, cez ich animáciu a končiac veľmi podrobnými nastaveniami toho čo a ako je zobrazené.

Pri používaní funkcie orezávania dĺžky textu pozor, pretože dokáže text orezať uprostred značky, a tým rozhodiť šablónu…

Obsah článku

Article Auto ToC

Joomla 1.7 ext_plugin.png

Zásuvný modul Article Auto ToC pridá na začiatok článku obsah článku, vytvorený zo značiek nadpisov (hN), vrátane odkazov a kotiev. Neviem si svoje články bez neho ani predstaviť, hoci som potreboval kvôli zobrazovaniu obsahu článkov rozdelených na podstránky (pagebreak) upraviť šablónu.

Štatistiky

Používam externý nástroj SlimStat a jeho inštaláciu popisujem v samostatnom článku Štatistiky prístupu.

Obrázky

mavik Thumbnails

Joomla 1.7 ext_plugin.png

mavik Thumbnails je zásuvný modul, ktorý sa postará o automatické vytváranie miniatúr. Už netreba vytvárať miniatúry obrázkov samostatne a na server nahrávať dva súbory a potom sa trápiť s odkazom. Stačí aby ste v editore vložili obrázok, nastavili požadovanú veľkosť a o zvyšok sa postará zásuvný modul.

Posledné verzie sa mi však prestávajú páčiť, pretože automaticky vytvára galériu a odkazy nie len na obrázky so zmenenou veľkosťou, ale na všetky. A tento zlý dojem nenapraví ani pridaná možnosť ukladania lokálnej kópie vzdialených obrázkov…

ImageSizer

Joomla 1.7 ext_plugin.png

Zásuvný modul ImageSizer poskytuje vlastne rovnakú funkciu ako mavik Thumbnails, čiže stačí zmeniť veľkosť obrázka v editore a zásuvný modul sa postará o zvyšok. ImageSizer poskytuje väčší výber efektov, vrátane takých, ktoré nevytvárajú galériu, ale jednoducho zobrazujú originálnu veľkosť. Po krátkom testovaní som si všimol, že chýba pridanie tej malej lupy, ktorá indikuje zmenšeninu. Naproti tomu ma však potešila možnosť nastavenia maximálnej veľkosti originálu, čo dokáže vyriešiť niektoré problémy…

WYSIWYG editor

Artof Editor

Joomla 1.7 ext_plugin.png

Odkedy som objavil Artof Editor, dal som JCK Editoru zbohom, aj preto, že vlastne oba implementujú rovnaký editor (CK Editor). Upozorňujem však, že kto očakáva klikacie nastavenie bude sklamaný… Niektoré detaily ohľadom nastavenia píšem v samostatnom článku nazvanom veľmi nápadito Artof Editor.

Súbory

Dlho bol jedinou voľnou komponent JoomDoc. Priznám sa, že najprv som sa mu veľmi potešil, ale s jeho používaním bolo viac problémov, ako radosti, preto som ho poslal na pohrebisko:

  • komponent bol pomalý až hrôza (pri cca 60 súborov v jednom adresári/kategórii),
  • nebol stavaný na aktualizáciu, vždy bolo treba odinštalovať staré a nainštalovať novú verziu, následkom čoho boli vymazané ACL kategórií
  • nedokázal spracovať súbory od veľkosti cca 15 MB (server zvláda 20 MB)…

Remository

Joomla 1.7 ext_com.png ext_plugin.png

Komponent Remositroy som používal počas života Joomla 1.5 a bol som spokojný. Trošku mi vadilo, že som pri aktualizácii vždy prišiel o všetky úpravy vzhľadu (pretože neiktoré veci boli natvrdo v kóde), až som nakoniec úpravy vzhľadu vzdal, ale ako komponent slúžil veľmi dobre a svoju úlohu plnil na jednotku. Ako to zvláda vo verzii podporujúcej Joomla 2.5 neviem, pretože som prešiel ku konkurencii…

JDownloads

Joomla 1.7 ext_com.png ext_plugin.png ext_mod.png

Po komponente JDownloads som poškuľoval už dávno, ale až príchod Joomla 1.6 ma prinútil vyskúšať. Myslím, že je to výborný komponent, ak však potrebujete precízne vyladenie prístupových práv nahrávania, máte smolu, pretože síce môžete nastaviť skupinu používateľov, ktorí majú pávo pridávať sťahovania, ale toto platí pre komponent ako celok, teda pre všetky kategórie.

Zálohovanie

Akeeba Backup

Joomla 1.7 ext_com.png

Akeeba Backup je nasledovníkom JoomlaPack a je to výkonný komponent na zálohovanie. Objavil som ho síce už dávno, ale jeho skutočnú silu objavujem stále… Dokáže vytvoriť zálohu súborov stránky, ako aj databázy, či dokonca externých databáz (toto mi v starej verzii fungovalo krásne, v novej som už je táto funkcia len v platenej verzii). Samozrejmosťou je výber adresárov/súborov/tabuliek, ktoré majú byť zo zálohy vylúčené a dokonca možnosť vylúčenia zo zálohy len ich obsahu. Pridanou hodnotou je možnosť vytvorenia zálohy pre ľahký prechod na iný server, či umiestnenie stránky s Joomla!.

Databázy

Art Adminer

Joomla 1.7 ext_com.png

Art Adminer je komponent, ktorý môže nahradiť phpMyAdmin, a to priamo v rozhraní administrácie Joomly. Je naozaj rýchly a poskytuje skoro všetky funkcie ako phpMyAdmin. Ak teda nemáte na hostingu spomínaný phpMyAdmin, určite je to pre vás, tí ktorí ovládajú phpMyAdmin nemajú dôvod jeho funkcie duplikovať…

DB Replacer

Joomla 1.7 ext_com.png

Komponent DB Replacer je tiež nástroj, ktorý poskytuje funkciu obsiahnutú v phpMyAdmin, a tou je nahradzovanie v databáze. Ak tieto operácie nezvládate pomocou jazyka SQL, určite jeho funkciu oceníte a môžete v ktoromkoľvek poli každej tabuľky nahradzovať jednu hodnotu druhou, aj pomocou regulárnych výrazov.

Bezpečnosť

jHackGuard

Joomla 1.7 ext_plugin.png

Zásuvný modul jHackGuard pridáva do stránky ochranu pred najbežnejšími útokmi, ako SQL Injection, vloženie vzdialenej URL/súboru, spustenie vzdialeného kódu a XSS. V nastavení si môžete zvoliť, pred ktorým typom útoku má zásuvný modul chrániť.

AdminExile

Joomla 1.7 ext_plugin.png

Zásuvný modul`AdminExile`_ pridáva ochranu prihlasovacieho formulára administrácie. Pretože adresa administrácie je všeobecne známa, nie je pre útočníka problém spustiť nejaký slovníkový útok, či útok hrubou silou, a získať tak prístup do administrácie (najmä ak ste si nezmenili účet administrátora a používate predvolený). Tento zásuvný modul pridáva ochranu pomocou parametra, ktorý sa (ak nie je zadaný) postará o presmerovanie na zadanú adresu odporúčam porno stránku :-)

Ako dodatočná funkcia je tu možnosť nastavenia skupiny(ín), ktoré nebudú mať prístup do rozhrania stránky, čím môžete zaistiť, že heslo (napr.) super administrátora nemožno útokom zistiť ani v rozhraní stránky.

VEL Notice

Joomla 1.7 ext_com.png ext_plugin.png

Nástroj VEL Notice je k dispozícii v podobe komponenta i zásuvného modulu, a postará sa o upozornenie na bezpečnostné chyby v nainštalovaných súčastiach stránky Joomla. Komponent poskytuje rozhranie v administrácii a musíte si ho otvoriť, zásuvný modul je spúšťaný v zadaných intervaloch automaticky (pri návšteve stránky) a dokáže posielať upozornenia emailom.

Ako nápad je to dobré, ale, ako som si všimol, neberie do úvahy verziu nainštalovaného rozšírenia a upozorňuje aj na bezpečnostné chyby, ktoré sa nainštalovaných rozšírení netýkajú…

Vývoj

Admin Forever

Joomla 1.7 ext_plugin.png

Zásuvný modul Admin Forever robí presne to, ako sa volá, teda odbúrava časové odhlásenie z rozhrania administrácie stránky. Výborná vec, najmä na vývojovú stránku. Trochu opatrnejší by som bol s nasadením na stránku produkčnú, pretože časové vypršanie relácie je myslené ako istá bezpečnostná poistka.

J!Dump

Joomla 1.7 ext_plugin.png

Zásuvný modul J!Dump je určený priamo vývojárom a poskytuje používateľsky prívetivý spôsob ladenia kódu, keď nahradzuje použitie príkazov na zobrazovanie obsahu premenných (ako print_r apod) príkazom dump, ktorý poskytuje obsah premennej vo vyskakujúcom okne, v peknej, prehľadnej, stromovej forme.

missing T

Joomla 1.7 ext_com.png

Komponent missing T poskytuje v rozhraní administrácie možnosť zobraziť stav lokalizácie (prekladu) jednotlivých rozšírení i súčastí Joomla. Okrem zobrazenia stavu môžete chýbajúce reťazce aj priamo prekladať, prípadne využiť prekladač Google. Má to však len jeden problém, nie je prispôsobený na dva tvary množného čísla nášho jazyka… Napriek tomu, môže dosť pomôcť.