Kategória: Návody Joomla

Zmenené: 5. november 2010

Zálohovanie stránky

Napriek tomu, že mnohé hostingy ponúkajú viac, či menej, kvalitné zálohovacie služby, všetky majú jednu spoločnú vlastnosť, a to, že nie sú špecializované na stránku založenú na redakčnom systéme Joomla!, ale sú všeobecné. Takže sa väčšinou stretnete s oddelenou zálohou databáz a súborov. A čo tak urobiť to naraz?

Presne na tento účel je určený komponent AkeebaBackup, ktorý je priamym nasledovníkom staršieho JoomlaPack. JoomlaPack používam už dlho a s prechodom na novú verziu počkám, pretože stará funguje, ale hlavne mi aj vo free verzii ponúka zálohovanie externých databáz, ktoré je v novom komponente len v platenej verzii… Ak máte rovnakú potrebu, stiahnite si staršiu verziu, ak máte jedinú databázu, používajte verziu novú (najmä preto, že je veľmi pravdepodobné, že staršia verzia nebude pripravená pre verziu Joomla! 1.6). Ja sa však zameriam na použitie staršej verzie, teda JoomlaPack.

Zálohovanie

Prvý krok je zálohovanie. Komponent poskytuje na nastavenie zálohovania (podľa mňa) prehľadné prostredie, ktoré si môžete zapnúť buď v jednoduchom (obrázok vľavo) alebo v pokročilom (obrázok vpravo) režime. Medzi oboma režimami možno prepínať pomocou prvej ikony rozhrania (Switch to Expert/Easy Mode). Ako môžete sami vidieť, rozdiel je v množstve ponúknutých funkcií.

jmlpck_002.png

Jednoduché rozhranie JoomlaPack

jmlpck_001.png

Pokročilé rozhranie JoomlaPack

Pokiaľ nie ste veľký odborník, tak si iste vystačíte s východzími nastaveniami a nastaviť bude treba len dve veci. Prvou je formát súboru s archívom, ktorých je k dispozícii je viac formátov, spomeniem len niektoré:

  • JPA, ktorý je východzím formátom, ale na jeho rozbalenie je potrebný dodatočný softvér,
  • Gzipped Tar, ktorý je šetrný k záťaži servera, ale má problém so safe_mode,
  • Zip, ktorý šetrný nie je, ale zato funguje i so safe_mode.

Ak nemáte na serveri zapnutý safe_mode, určite využite spomínaný TGZ, inak sa uspokojte so ZIP, rozbaliť oba archívy v Linuxe nebýva problém, používatelia Windows nech sa poobzerajú po programe 7-zip…

Druhá vec, ktorú treba nastaviť je cesta k adresáru, kam majú byť ukladané zálohy. Toto nastavenie už závisí od možností vašej stránky, len dajte pozor, aby bol adresár zapisovateľný pre webový server. Ja zálohy ukladám mimo adresárový strom webovej stránky, aby neboli zo servera vôbec dostupné. Obe tieto voľby sú v záložke Configuration.

Myslím, že ostatné konfiguračné veci sú buď jasné, alebo ak im nerozumiete, tak ich nemeňte! Prípadne si spolu s komponentom stiahnite aj PDF s dokumentáciou, kde sa dočítate viac. Možno je ešte dobré spomenúť to, že si môžete vybrať čo sa bude zálohovať:

  • vylúčiť súbory alebo celé adresáre, či ich obsah (napríklad obsah adresára cache);
  • vylúčiť tabuľky databázy (znova napríklad obsah tabuľky cache);
  • pridať súbory/adresáre mimo hlavného stromu servera;
  • či pridať externé databázy…

Je dobré si zálohu vytvárať tak, že bude obsahovať všetko, čo je potrebné na beh stránky, aby ste túto zálohu mohli využiť na jej obnovu, môžete si však vytvoriť viacero profilov a napríklad nezálohovať súbory na stiahnutie, ak ich máte uložené aj inde…

Pre úplnosť spomeniem ešte možnosti spúšťania zálohy. Komponent umožňuje vytvoriť zálohu extra pre súbory a extra pre databázu, alebo aj databázy aj súbory spolu. Myslím, že extra zálohovanie je dnes bežnou súčasťou kvalitných hostingov, preto najviac oceňujem spoločnú zálohu. Aj preto, že komponent do tejto zálohy pridáva vlastný inštalátor, na jednoduchú obnovu.

Komponent JoomlaPack poskytuje tri spôsoby zálohovania:

  • automatické zálohovanie pomocou cron,
  • manuálne zálohovanie z administrácie a
  • manuálne zálohovanie z rozhrania stránky.

Automatická záloha

Pokiaľ spravujete veľa rôznych stránok, iste využijete možnosť automatického zálohovania pomocou cronu, ak neviete čo to znamená, tak to s najväčšou pravdepodobnosťou nepotrebujete. Ak viete čo je to cron, tak v pokročilom rozhraní nájdete tlačidlo CRON Scripts Manager. Za týmto honosným názvom sa však neskrýva iba link, ktorý treba zadať do nastavenia cronu vášho hostingu, ale aj možnosť vytvoriť si vlastné úlohy, kde si môžete špecifikovať svoj zálohovací profil, ako aj akciu, ktorá ma byť po zálohe vykonaná. Medzi tieto akcie nahratie zálohy na nejaký (iný) FTP server alebo jej poslanie emailom na zadanú adresu.

Manuálne z admina

Ja používam manuálne zálohovanie z administratívneho rozhrania. Najmä preto, že zmeny stránky nerobím až tak často, takže automatické zálohovanie mi príde ako zbytočné mrhanie prostriedkami servera. Vytvorenie zálohy sa skrýva pod tlačidlom Backup Now. Vždy, keď to považujem za potrebné, na neho kliknem, zadám popis zálohy a trpezlivo počkám, kým sa mi nezjaví správa o vytvorení zálohy (alebo o chybe, ale to sa mi ešte nestalo).

Manuálne zo stránky

Komponent ponúka aj možnosť zálohovania z rozhrania stránky, ktorá je však predvolene vypnutá. Viem si predstaviť takéto zálohovanie dokonca automaticky, pomocou úlohy cronu v mojom stroji, ale považujem takéto riešenie za nie bezpečné, preto dôrazne odporúčam poriadne zvážiť túto možnosť zálohovania. Pokiaľ sa ju rozhodnte využiť, jej nastavenie, vrátane potrebného linku je v konfigurácii, časť Frontend.

Obnova

Teda po krátkom úvode do možností zálohovania pomocou JoomlaPack trochu podrobnejšia ukážka, čo môžete so získanou zálohou urobiť. Toto totiž považujem za najväčšiu výhodu tohoto spôsobu zálohovania. A čo to je? Zabudovaný inštalátor!

Pomocou neho veľmi jednoducho obnovíte, alebo dokonca vytvoríte, stránku s rovnakým obsahom ako bol v okamihu vytvárania zálohy, v podstate kdekoľvek. Napríklad ak chcete presunúť stránku na nový hosting, alebo si chcete vytvoriť lokálnu kópiu. Ja si takto občas zosynchronizujem moju lokálnu vývojovú verziu stránok s originálom (pretože nech sa hocako snažím, vždy sa časom rozsynchronizujú).

Príprava

Samotná príprava je jednoduchá. Stačí stiahnuť súbor s vytvorenou zálohou a rozbaliť ho do adresára, kde potrebujete, u mňa doma je to /var/www, ak však prenášate stránku na iný hosting, môže to byť naozaj kdekoľvek. Ďalej potrebujete vytvoriť databázu (prípadne viac databáz, podľa toho koľko ste si ich zálohovali). Na mene databázy a používateľa (pre databázu Joomla!) nezáleží, pretože zahrnutý inštalátor sa na tieto údaje spýta.

V prípade, že obnovujete stránku niekde na hostingu treba po rozbalení preniesť obsah na hosting…

Obnova zálohy

Samotná obnova zo zálohy prebieha pomocou sprievodcu, ktorý postupne kladie otázky. Ako to vyzerá, si môžete urobiť predstavu z obrázkov, ktoré som vytvoril pri vytváraní lokálnej kópie stránky. Obnovu stránky spustíte tak, že do políčka s adresou svojho webového prehliadača zadáte adresu svojej stránky a objaví sa inštalátor, ktorý čiastočne pripomína štandardný inštalátor Joomla! postará sa o nastavenie všetkých prípadných zmien, takže nová stránka môže mať inú adresu, iný popis, či používať iné databázy.

Varovanie

Ak zálohujete aj externý softvér, tak musíte zmeny nastavení robiť ručne…

Úvodná obrazovka, ktorá poskytuje prehľad, či systém spĺňa požiadavky:

jmlpck_003.png

Úvodná obrazovka inštalátora s prehľadom nastavení

Nasleduje nastavenie databázy. Nezadávajte hodnoty z pôvodnej stránky, ale podľa toho čo máte pripravené v novom mieste (čo môže byť to isté):

jmlpck_004.png

Nastavenie prihlásenia k databáze

Ďalej si môžete vybrať čo urobiť s existujúcimi tabuľkami, pri obnove stránky je asi dobré ich nechať zmazať… Ale môžete si aj zvoliť novú predponu databáz (ponechať východziu je isté bezpečnostné riziko):

jmlpck_005.png

Podrobnosti databázy

A nakoniec podrobnosti obnovy, tu naopak pokojne nechajte východzie hodnoty, teda ak nespôsobia problém:

jmlpck_003.png

Parametre obnovovania databázy

Po kliknutí na ďalší začne obnova…

jmlpck_007.png

Priebeh obnovovania databázy

Ak ste zálohovali viac databáz, budú sa predchádzajúce nastavenia opakovať pre každú z nich. Po obnovení poslednej databázy nasleduje nastavenie podrobností stránky, ako FTP prístup (nepoužívam) názov, email a podobne:

jmlpck_008.png

Vlastnosti stránky

Môžete si nastaviť aj nové heslo a email administrátora stránky, čo býva dosť dôležité najmä ak obnovujete zo zálohy kvôli kompromitácii stránky:

jmlpck_009.png

Heslo a email administrátora

Posledným nastavením sú podrobnosti umiestnenia, pričom môžete zmeniť umiestnenia adresára dočasných súborov a záznamov:

jmlpck_010.png

Nastavenie ciest

Ak všetko dobre dopadlo, je tu posledná obrazovka, ktorá upozorňuje na zmazanie adresára installation, rovnako ako pri prvotnej inštalácii:

jmlpck_011.png

Záverečné informácie

Po zmazaní spomínaného adresára možno veselo začať používať stránku. Inštalátor všetky zmeny nastavení zapíše na potrebné miesto, takže všetko bude fungovať ako má. Prajem úspešné zálohovanie, či sťahovanie…