Kategória: Návody Joomla

Zmenené: 15. október 2011

Štatistiky prístupu

Sledovanie návštevnosti stránky má svoj účel, pretože umožní sledovať správanie a nastavenia používateľ a tieto informácie využiť na zlepšenie svojich služieb. V súčasnosti to vyzerá tak, že každý amatér integruje štatistiky pomocou služby Google, ak však nechcete svoje informácie poskytovať tretej strane, nechcete predlžovať načítanie stránky externými službami, ale chcete to mať všetko u seba, čítajte ďalej.

Nástroj na sledovanie návštevnosti stránky Slimstat som objavil náhodou, ale objavil som ho už dávnejšie a používam ho už dlhšie ako rok. Vyskúšal som aj nástroj Piwik, ale to, ako je naplnený flashovými animáciami ma nenadchlo. Štatistiky Google som nikdy neskúšal…

Inštalácia

Aby ste Slimstat mohli používať, musíte si ho nainštalovať. Proces inštalácie je priamočiary a je pekne popísaný (áno, v angličtine), preto nebudem popisovať veľa detailov, ale zhrniem základné kroky:

  1. stiahnutie archívu z domovskej stránky;
  2. rozbalenie archívu a prenesenie na server (FTP, SCP a podobne) odporúčam adresár slimstat umiestniť do koreňového adresára webu a nejako ho premenovať, ale nie je to povinnosť;
  3. príprava databázy môžete vytvoriť databázu samostatnú (odporúčam) alebo použiť už existujúcu;
  4. spustenie inštalácie otvorte v prehliadači adresu: http://vašadoména.sk/vášslimstat (nahraďte samozrejme svojou doménou a menom svojho adresára so slimstat);
  5. prejdite všetky tri kroky inštalácie (podrobnosti nižšie);
  6. integrujte sledovanie štatistík do svojej stránky (čítajte nižšie).

Tri kroky inštalácie

Prvý krok inštalácie vás požiada aby ste nastavili parametre pripojenia k databáze. Samotný inštalátor však neposkytuje možnosť ich nastavenia, preto to musíte urobiť manuálne. Tieto nastavenia patria do súboru _lib/config.php, ktorý nájdete v adresári, kam ste si slimstat umiestnili, otvorte tento súbor a nájdite v ňom nasledujúce parametre:

var $db_server = 'localhost';
var $db_username = 'meno';
var $db_password = 'heslo';
var $db_database = 'databáza';

Samozrejme, hodnoty v apostrofoch som preložil, v origináli sú anglicky, čo však nič nemení na tom, že sú zrozumiteľné. Meno DB servera vo väčšine prípadov stačí ponechať tak ako je (teda localhost) a zvyšné tri parametre nastavte podľa toho, akú databázu budete pre slimstat používať. Po nastavení hodnôt nahrajte zmenený súbor na server a porkačujte tlačidlom Ďalej (Next).

V druhom kroku poskytne inštalátor návod ako a kde premenovať tabuľky, ktoré bude slimstat v databáze používať. Pokojne ich môžete nechať vo východzej hodnote, ich premenovaním však nič nepokazíte a dokonca zvýšite bezpečnosť. Menná tabuliek nastavíte v rovnakom súbore a rovnakým spôsobom ako parametre pripojenia k databáze. Po kliknutí na tlačidlo Ďalej už konečne inštalátor aj niečo urobí vytvorí spomínané tabuľky v zadanej databáze.

Posledný krok je zmazanie súboru page/setup.php zo servera. Ani toto neurobí inštalátor za vás a musíte to urobiť sami, ale po jeho zmazaní pokojne kliknite na tlačidlo Dokončiť (Finish) a dostanete sa do hlavnej stránky štatistík, ktorá môže vyzerať takto:

slimstat001.png

Rozhranie Slimstat

Dúfam, že vám obrázok poskytol predstavu, čo to získate, ale pre istotu to ešte zhrniem:

  • prehľad počtu návštev, počtu zobrazení a zobrazení stránok;
  • prehľad vstupných a výstupných stránok;
  • prehľad návštevníkov (IP adresy, počet zobrazených stránok na návštevu, info prehliadačoch, operačných systémoch a veľkostiach obrazovky, prehľad jazykov a krajín);
  • informácie o odkazoch (referrers), ako hľadané výrazy, domény i stránky odkiaľ prišli

V neposlednom rade, na samostatnej záložke (hore) je prehľad ciest, ktorými vaši návštevníci prechádzali, pekne podľa návštev a času. Na stránke autora je k dispozícii demonštračná verzia, na prihlásenie použite meno a heslo demo:demo.

Rada

Nebuďte prekvapení, že nemáte štatistiku po slovensky, ja som si ju preložil, ale preklad nie je ani zďaleka úplný a tak je len ťažko zverejniteľný.

Ďalšie nastavenia

V úvode som spomenul niektoré nastavenia, ktoré urobiť musíte, aby stránka s prehľadom štatistík fungovala. V spomenutom konfiguračnom súbore (_lib/config.php) je tých nastavení viac, za všetky spomeniem:

  • $timezone = 'Europe/Bratislava'; – nastavenie časovej zóny;
  • $sitename = 'Sprievodca...'; – zobrazené meno stránky;
  • $slimstat_use_auth = true; – zapnúť prihlasovanie (a nastaviť aj $slimstat_username a $slimstat_password);
  • $language = 'sk-sk'; – použitý jazyk (súbor sk-sk.php musí existovať v adresári _i18n);
  • $anonymise_ip_mask = '255.255.255.0'; – udáva masku orezania IP adresy (súkromie je súkromie);
  • $visit_length = 15; – udáva max čas medzi kliknutiami z rovnakej IP adresy, aby boli považované za rovnakú návštevu;
  • $enabled = true; – zapína/vypína sledovanie.

Integrácia do stránky

Zatiaľ je celý štatistický systém na dve veci, pretože nepočíta návštevy. Aby ich počítal, je potrebné zaistiť aby pri každom zobrazení stránky bol zavolaný aj skript slimstat. K dispozícii máte dve možnosti, a to:

  • volanie skriptu PHP – bude vyvolané pri každej návšteve stránky (teda aj robotmi), ale nedokáže zistiť napríklad rozlíšenie obrazovky;
  • volanie skriptu JavaScript – bude vyvolané len pri prehliadačoch, ktoré podporujú (majú povolený) JavaScript, ale poskytuje aj prehľad rozlíšení obrazovky a mien navštívených stránok (nie len ich URL).

Ktorý spôsob si vyberiete, to závisí len na vás anezabudnite si prispôsobiť cesty podľa toho, kam ste slimstat umiestnili.

Varovanie

Dôležité je pridať nižšie uvedený kód (jeden, nie oba) na také miesto, aby bol volaný pri každej návšteve a najlepšie, pri každej návšteve len raz!

PHP metóda

V prípade, že si vyberiete tento spôsob, stačí do stránky pridať:

<?php
@include_once( $_SERVER['DOCUMENT_ROOT'].'/slimstat/stats_include.php' );
?>

Ak mám byť úprimný, tak tento kód je opísaný priamo z dokumentácie a mne nefungoval, pretože môj hosting asi neposkytuje správnu hodnotu premennej $_SERVER['DOCUMENT_ROOT']. Ak sa dostanete do podobnej situácie, jednoducho napíšte cestu natvrdo, ale pozor musí to byť cesta v súborovom systéme servera, nie webová adresa k súboru, napr.:

/home/hosting/doména/public_html/slimstat/stats_include.php

A aby som nezabudol, ak váš server beží na windows, použite na oddelenie cesty opačné lomky…

JavaScript metóda

Druhá metóda je vlastne obdobná a do stránky treba (do hlavičky HEAD) pridať nasledujúci kód:

<script type="text/javascript" src="/slimstat/?js"></script>

Rada

V tomto prípade ide o webovú adresu (takže lomky nemeňte).

Po pridaní niektorej z metód do stránky navštívte zvolenú stránku a skontrolujte, či pribudli návštevy, ak nie hľadajte chybu vo svojom nastavení, pretože nástroj funguje…

Integrácia do Joomla

Na záver jednoduchý spôsob ako slimstat integrovať do redakčného systému Joomla. K dispozícii máte tri možnosti:

  • metóda PHP pridajte niekde do súboru index.php šablóny, asi najlepšie na koniec, ak v stránke používate viac šablón, tak pridajte do každej, alebo pridajte na koniec súboru index.php koreňa Joomly;

    @include_once( JPATH_BASE.DS.'slimstat'.DS.'stats_include.php' );
    
  • metóda JavaScript najjednoduchšie je pridať spomenutý kód do súboru index.php každej šablóny, niekde medzi značky <HAED> a </HEAD>

  • použite môj zásuvný modul, ktorý je k dispozícii na stiahnutie v časti na sťahovanie.

Posledne spomenutá možnosť je asi najjednoduchšia, po nainštalovaní je potrebné zásuvný modul zapnúť a prípadne nastaviť zopár parametrov podľa vlastných potrieb:

Zásuvný modul plg_slimstat

Ako vidíte, možností veľa nie je, ale môžete si vybrať, či majú byť počítané len návštevy v stránke alebo aj v administrácii, či má byť použitá metóda PHP alebo JavaScript, no a nakoniec cesta k adresáru slimstat. Spomínanú cestu treba nastaviť relatívne ku koreňovému adresáru Joomla.