Kategória: Návody Joomla

Zmenené: 23. máj 2012

Obnova stránky zo zálohy

Základné pravidlo pri práci s akýmikoľvek elektronickými dátami znie: Zálohovať, zálohovať, zálohovať! Avšak zálohovať nestačí, ešte je potrebné vedieť aj ako dáta zo zálohy obnoviť. Tu ukážem postup pri obnovení zálohy vytvorenej pomocou rozšírenia AkeebaBackup.

Ako postupovať pri vytvorení zálohy pomocou rozšírenia AkeebaBackup popisovať nebudem, pretože som postup uverejnil už dávnejšie v samostatnom článku Zálohovanie stránky. Hoci je článok staršieho dátumu, veci v ňom uvedené v podstate stále platia. Na jeho konci som popísal postup pri obnovení zálohy prostým prekopírovaním obsahu súboru ZIP. Tentokrát sa zameriam na použitie nástroje AkeebaKickstart.

Predstavenie

Najprv krátke predstavenie nástroja KickStart. Nejedná sa o rozšírenie redakčného systému Joomla, ale o jednoduchý (samostatný) skript, napísaný v jazyku PHP, ktorého hlavnou úlohou je rozbalenie záložného archívu z AkeebaBackup. Priznám sa, že som sa k tomuto nástroju dlho správal rezervovane, ale nakoniec som neodolal, vyskúšal som ho a neľutujem.

KickStart dokáže rozbaliť archívy ZIP, JPA i JPS, takže nepotrebujete obsahs vojej stránky nahrávať po jednotlivých súboroch (čo trvá, kvôli kvantu malých súborov, dlho), ale na hosting nahráte archív ako celok a o zvyšok sa postará KickStart. V prípade môjho hostingu to má jednu ďalšiu výhodu, ktorou sú prístupové práva. Vzhľadom na to, že v mojom prípade majú súbory nahrávané cez FTP (SCP) iného vlastníka, ako tie, ktoré boli nahrané cez webový server, a tak som musel po nahraní všetkým súborom ešte aj meniť práva, čo tiež netrvalo krátko.

Príprava

Príprava na použitie je prostá. Najprv si z vyššie uvedenej stránky stiahnite nástroj KickStart a niekde si stiahnutý archív rozbaľte. V archíve je jeden súbor PHP a viacero jazykových súborov s príponou INI. Rozbalené súbory nahrajte do koreňa svojho hostingu, ale nemusíte kopírovať všetky, stačí:

  • kickstart.php
  • sk-SK.kickstart.ini

Prípadne môžete, pre istotu, nahrať aj anglický jazykový súbor, pretože ak máte zle nastavený prehliadač, skript nemusí správne identifikovať jazyk (slovenčinu).

No a, samozrejme, nezabudnite do koreňa hostingu nahrať aj súbor so záložným archívom. No a aby som nezabudol, pozrite s v dokumentácii minimálne požiadavky pre danú verziu KickaStart, pre tú moju platí:

  • PHP 5.2 alebo novšie
  • Apache 1.3 alebo novšie
  • modul PHP mod_zlib
  • vypnuté PHP Safe Mode alebo správne vlastníctvo súborov, inak použiť režim FTP.

Rada

Popisujem tu, že máte súbory nahrať do koreňa hostingu, to ale nie je podmienka a môžete ich samozrejme nahrávať aj do podadresára.

Obnova zo zálohy

Po nahratí potrebných súborov na hosting a prípadnom zmazaní starého obsahu, možno spustiť obnovu. Najprv otvorte skript vo svojom prehliadači, teda zadajte cestu, napríklad: http://mojadoména.sk/kickstart.php. Ak je všetko ako má, v prehliadači sa vám zobrazí uvítacia správa, ktorú iste stojí za to prečítať si. Po prečítaní ju môžete zatvoriť kliknutím na odkaz na konci správy.

Po zatvorení správy budete mať prístupné základné nastavenia nástroja, z ktorých za zmienku stoja tri:

Úvodná obrazovka KickStart

Úvodná obrazovka KickStart

  • Súbor archívu – ak máte v adresári len jeden, bude vyplnený automaticky.
  • Heslo archívu – platí len pre archívy JPS.
  • Zápis do súborov – tu si môžete vybrať spôsob zápisu priamo cez web. server alebo pomocou FTP, možno treba vyskúšať, ktorý spôsob budete potrebovať.

Utajený režim

Medzi voliteľnú možnosť patrí utajený režim. V tomto režime je prípadným návštevníkom zobrazovaná zástupná stránka, ktorú však musíte nahrať do rovnakého adresára kde máte KickStart. Stránka môže obsahovať aj JavaScript a podobné súčasti, ale i tieto musia byť v rovnakom adresári. No a keď zvolíte použitie utajeného režimu, musíte zadať aj meno stránky, ktorá má byť použitá pozor, len meno súboru, nie celú URL.

Spustenie obnovy

Spustenie obnovy je prosté, jednoducho stačí kliknúť na veľké zelené tlačidlo s nápisom ŠTART. Po spustení sa objaví ukazovateľ priebehu s upozornením, aby ste okno nezatvárali, tak ho prosto nezatvárajte, a to nie len kým neskončí, ale až do dokončenia obnovy.

Že obnova skončila jednoducho jednak sa bdue ukazovateľ priebehu blížiť ku koncu, no a nakoniec uvidíte jedno veľké tlačidlo s nápisom SPUSTIŤ INŠTALÁTOR.

Archív je rozbalený...

Archív je rozbalený…

Inštalátor

Spustením inštalátora sa dostanete do inštalátora nástroja AkeebaBackup, tam veľa čo popisovať nie je. Ak však tento popis potrebujete, pozrite sa do staršieho článku Zálohovanie stránky.

Vyčistenie

Počas behu inštalátora AkeebaBackup stále ostáva otvorené okno KickStart. Tentokrát však ponúka tlačidlo VYČISTIŤ. Kliknutím na toto tlačidlo (po dokončení obnovy zálohy) jednoducho odstránite nástroj KickStart (aj s prekladmi) a súbor so záložným archívom (adresár install odstránite v inštalátore AkeebaBackup):

Vyčistenie...

Vyčistenie…

Po úspešnom vymazaní už máte k dispozícii posledné dve možnosti, a to či chcete navštíviť svoju stránku alebo jej administráciu:

Kam pokračovať?

Kam pokračovať?

Záver

Nástroj KickStart môže byť veľmi užitočný pomocníkom pri obnove stránky zo zálohy vytvorenej pomocou nástroja AkeebaBackup. Mne v ňom chýba len možnosť zvoliť si prístupové práva vytváraných súborov, čo som musel urobiť priamym zásahom do kódu, ale to je len drobnosť.

Od verzie 3.5 je KickStart dostupný vo verzii pre slobodnú AkeebaBackup i pre platenú verziu…