Návody Joomla
Napriek tomu, že sa mi Joomla! páči kvôli jednoduchej práci, iste nie len začiatočníkom prídu vhod niektoré návody a postupy.
Čierna diera pre roboty
Už dávno sledujem články na perishablepress.com, stránke síce zameranej na WordPress, ale inak sa tam občas objavia informácie, ktoré sú platné pre web všeobecne. Medzi týmito informáciami som už dávno zachytil článok o pasci na neslušné roboty. Nepamätám si síce presne, kedy som ju na svojej stránke aplikoval, ale už to bude iste viac ako rok.
Obnova stránky zo zálohy
Základné pravidlo pri práci s akýmikoľvek elektronickými dátami znie: Zálohovať, zálohovať, zálohovať! Avšak zálohovať nestačí, ešte je potrebné vedieť aj ako dáta zo zálohy obnoviť. Tu ukážem postup pri obnovení zálohy vytvorenej pomocou rozšírenia AkeebaBackup.
Interakcia s vyhľadávačmi
Trendom poslednej doby nie je udržiavať si vlastný zoznam obľúbených odkazov, ale prosto použiť vyhľadávač. Ľudia do vyhľadávacieho poľa zadávajú priamo názov domény (akoby ho nemohli napísať do adresného riadka), alebo hľadajú nejaké odkazy, ktoré majú vzťah k nimi hľadaným výrazom. Aby sa však stránky vašej domény ocitli vo výsledkoch hľadania, musí o nich vyhľadávač vedieť.
Číslovanie verzií Joomla!
Nová verzia redakčného systému Joomla! je na spadnutie. Ešte nedávno sa síce spomínalo číslo 1.8, ale nová verzia s dlhou podporou bude nakoniec niesť číslo 2.5. Ako sa v tom vyznať? Netreba v tom hľadať vedu. Zmena číslovania súvisí so zmenou frekvencie vydávania nových verzií, ale pekne po poriadku...
Štatistiky prístupu
Sledovanie návštevnosti stránky má svoj účel, pretože umožní sledovať správanie a nastavenia používateľ a tieto informácie využiť na zlepšenie svojich služieb. V súčasnosti to vyzerá tak, že každý amatér integruje štatistiky pomocou služby Google, ak však nechcete svoje informácie poskytovať tretej strane, nechcete predlžovať načítanie stránky externými službami, ale chcete to mať všetko u seba, čítajte ďalej.
Zálohovanie stránky
Napriek tomu, že mnohé hostingy ponúkajú viac, či menej, kvalitné zálohovacie služby, všetky majú jednu spoločnú vlastnosť, a to, že nie sú špecializované na stránku založenú na redakčnom systéme Joomla!, ale sú všeobecné. Takže sa väčšinou stretnete s oddelenou zálohou databáz a súborov. A čo tak urobiť to naraz?
Inštalácia Joomla! 1.5.x
Je to už nejaký čas, čo vyšla dlho očakávaná verzia 1.5 redakčného systému Joomla!. Keďže informácií v našom (prípadne českom) jazyku je ako šafránu, rozhodol som sa prispieť svojou troškou do mlyna. A začnem pekne od začiatku, veď pret, aby ktokoľvek mohol Joomla! používať, ju potrebuje najprv nainštalovať.
Zmena hesla do Joomla!
Pri, viac-menej, bezcieľnom pátraní po internete som narazil na návod ako zmeniť heslo ktorémukoľvek používateľovi v redakčnom systéme Joomla! Ani ma nenapadlo, že to o pár dní budem potrebovať, keď som sa pokúsil obnoviť starú zálohu stránky, ale o starom hesle už nemám ani potuchy...
Optimalizácia stránky
Pri hraní sasa s jedným modulom som sa oprašoval a aktualizoval vedomosti o PHP a popri tom som narazil na webový nástroj Web Page Analyzer. Samozrejme, že som ho hneď vyskúšal az hrôzou zistil, že moja hlavná stránka má skoro 400 kB. Myslím si, že to je veľa, tak som sa tým začal zaoberať hlbšie a čo som okolo toho zistil možno pomôže aj iným.