Joomla

Redakčný systém Joomla! je jeden z najpoužívanejších redakčných systémov. Mne sa na ňom najviac páči prehľadný systém administrácie, vhodný aj pre menej skúsených, rozšíriteľnosť množstvom doplnkov, zvaných rozšírenia.

Rozšírenia pre Joomla 3.x

Zmenené: 15. jún 2013

Joomla 3.0 je už vonku nejaký ten týždeň, a tak sa pomaly obzerám po rozšíreniach, ktoré pracujú v tejto novej verzii. Obdobne ako po príchode verzie 2.5. i teraz očakávam nutnosť nahradenia niektorých rozšírení, pretože jednoducho nebudú dostupné. Svoje objavy (ako pre minulú verziu) poskytujem i ostatným, ako i svoje narastajúce znechutenie z neustálych migrácií...

Čierna diera pre roboty

Zmenené: 06. apríl 2013

Už dávno sledujem články na perishablepress.com, stránke síce zameranej na WordPress, ale inak sa tam občas objavia informácie, ktoré sú platné pre web všeobecne. Medzi týmito informáciami som už dávno zachytil článok o pasci na neslušné roboty. Nepamätám si síce presne, kedy som ju na svojej stránke aplikoval, ale už to bude iste viac ako rok.

Rozšírenia pre Joomla 2.5

Zmenené: 02. jún 2012

Joomla 2.5 je už vonku nejaký ten týždeň, a tak sa pomaly obzerám po rozšíreniach, ktoré pracujú v tejto novej verzii. Obdobne ako po príchode verzie 1.5. i teraz bude nutné niektoré rozšírenia nahradiť inými, pretože jednoducho nebudú dostupné. Svoje objavy (ako pre minulú verziu) poskytujem i ostatným, ako i svoje narastajúce znechutenie z neustálych migrácií...

Obnova stránky zo zálohy

Zmenené: 23. máj 2012

Základné pravidlo pri práci s akýmikoľvek elektronickými dátami znie: Zálohovať, zálohovať, zálohovať! Avšak zálohovať nestačí, ešte je potrebné vedieť aj ako dáta zo zálohy obnoviť. Tu ukážem postup pri obnovení zálohy vytvorenej pomocou rozšírenia AkeebaBackup.

Interakcia s vyhľadávačmi

Zmenené: 14. marec 2012

Trendom poslednej doby nie je udržiavať si vlastný zoznam obľúbených odkazov, ale prosto použiť vyhľadávač. Ľudia do vyhľadávacieho poľa zadávajú priamo názov domény (akoby ho nemohli napísať do adresného riadka), alebo hľadajú nejaké odkazy, ktoré majú vzťah k nimi hľadaným výrazom. Aby sa však stránky vašej domény ocitli vo výsledkoch hľadania, musí o nich vyhľadávač vedieť.

Číslovanie verzií Joomla!

Zmenené: 22. január 2012

Nová verzia redakčného systému Joomla! je na spadnutie. Ešte nedávno sa síce spomínalo číslo 1.8, ale nová verzia s dlhou podporou bude nakoniec niesť číslo 2.5. Ako sa v tom vyznať? Netreba v tom hľadať vedu. Zmena číslovania súvisí so zmenou frekvencie vydávania nových verzií, ale pekne po poriadku...

Štatistiky prístupu

Zmenené: 15. október 2011

Sledovanie návštevnosti stránky má svoj účel, pretože umožní sledovať správanie a nastavenia používateľ a tieto informácie využiť na zlepšenie svojich služieb. V súčasnosti to vyzerá tak, že každý amatér integruje štatistiky pomocou služby Google, ak však nechcete svoje informácie poskytovať tretej strane, nechcete predlžovať načítanie stránky externými službami, ale chcete to mať všetko u seba, čítajte ďalej.

Skryté vlastnosti šablón

Zmenené: 24. august 2011

Každý, kto nechce nosiť uniformu, sa začne pre svoju Joomlu obzerať po nejakej menej štandardnej šablóne. Od uvoľnenia Joomly 1.5 už uplynul nejaký čas, tak je šablón k dispozícii čoraz viac. Menej skúsení používatelia sa však môžu dočkať nemilého prekvapenia v podobe skrytého obsahu...

Artof Editor

Zmenené: 29. január 2011

Taký WYSIWYG editor je dôležitý. Nie je síce nevyhnutný, ale dokáže písanie článkov výrazne zjednodušiť. Na tomto sa iste zhodneme mnohí. Na čom sa asi nezhodneme, je ktorý editor použiť. Nedávno som objavil Artof Editor a páči sa mi.

Zálohovanie stránky

Zmenené: 05. november 2010

Napriek tomu, že mnohé hostingy ponúkajú viac, či menej, kvalitné zálohovacie služby, všetky majú jednu spoločnú vlastnosť, a to, že nie sú špecializované na stránku založenú na redakčnom systéme Joomla!, ale sú všeobecné. Takže sa väčšinou stretnete s oddelenou zálohou databáz a súborov. A čo tak urobiť to naraz?