Kategória: Raspberry π

Zmenené: 17. máj 2013

Inštalácia a spustenie Raspberry π

Moje Raspberry π dorazilo! Trvalo mu to približne tri dni, z toho dva cestovalo po Slovensku, ale hlavne, že je tu. Manželka to ešte nevie, ale ja s ním mám veľké plány (podľa dcéry na ovládnutie sveta). Jednoducho, bude to nový člen rodiny (a nie len Linuxovej).

Inštalácia obrazu na SD kartu

Stiahnuť obraz disku s OS pre Raspberry π z domovskej stránky a po stiahnutí (zvolil som distribúciu Raspbian) ho rozbaliť:

unzip -d cesta/cieľový_adresár súbor.zip

Rada

Distribúciu Raspbian, pretože je založená na Debiane a v tom som doma, ale aj ohlasy na jej kvalitu sú dobré.

Výsledkom je súbor s veľkosťou 2 GB, ktorý je potrebné zapísať na kartu SD pomocou dd:

dd if=cesta/súbor.img of=/dev/sdX bs=1M

Po zapísaní je potrebné požiadať systém, aby si znova načítal tabuľku rozdelenia disku, a tak našiel nové partície. Možno to docieliť odpojením a znova pripojením čítačky s kartou alebo nástrojom partprobe (ako root):

partprobe -s /dev/sdX
/dev/sdX: msdos partitions 1 2

Vo výstupe programu (voľba -s) vidno, že karta má dve partície. Obraz disku pripravený na veľkosť karty 2 GB, ak máte kartu väčšiu (ja som zvolil 8 GB), je teraz na karte veľa nevyužitého miesta. Vhodné je minimálne natiahnuť partíciu s linuxom (/dev/sdX2) na rozumnejšiu veľkosť. Tu poslúži nástroj GParted:

gksu gparted /dev/sdX

Na rozdiel od práce priamo s obrazom disku, všetko prebehne na jeden krok. Okrem zväčšenia partície možno budete chcieť vytvoriť ďalšie samostatné partície, ale to asi najviac záleží od účelu použitia ak má byť Raspberry π prístupné z internetu, odporúčam venovať rozdeleniu disku a nastaveniu parametrov pripojenia zvýšenú pozornosť. Odporúčam aj nastaviť menovky disku, neskôr to oceníte

Možnosti pripojenia

Pred prvým štartom vás iste bude zaujímať ako sa môžete k svojmu Raspberry π pristupovať. Je to pomerne jednoduché a možností je niekoľko:

Monitor a klávesnica

Raspberry π má grafickú kartu s výstupom HDMI a dva porty USB, to znamená, že ak máte monitor so vstupom HDMI, stačí ho pripojiť. Ak si kúpite redukciu HDMI > DVI, môžete pripojiť aj monitor so vstupom DVI-D alebo DVI-I. Pravdepodobne nebudete úspešní ani so vstupom DVI-A. ostáva ešte pripojiť klávesnicu (prípadne aj myš) k portom USB, tu len treba dávať pozor, pretože Raspberry π nemusí zvládnuť ich napájanie a výrobca odporúča použiť USB HUB so samostatným napájaním.

Keďže však neplánujem používať grafický výstup a i tak nemám monitor HDMI a DVI vstup sa dcére podarilo odpáliť, tak som tento spôsob neskúšal.

Sériová konzola

Raspberry π by malo byť nastavené tak, aby bolo možné použiť pripojenie na vývody UART, a to pomocou prevodníka UART – RS-232, resp. UART – USB. Druhý menovaný je na ceste ku mne, takže potom vyskúšam.

SSH

Túto možnosť som mal od začiatku na pamäti, a tak som s trochou napätia čakal na prvý štart systému. nasledovalo zistenie IP adresy (zo záznamu môjho servera DHCP, ale poslúži aj nmap). Faktom je, že DHCP server potrebujete, pretože IP adresu čerpá od neho, ale to možno neskôr zmeniť.

Po zistení adresy IP som už aj púšťal ssh a ako prihlásenie som použil používateľa pi a heslo rapberry (ako je uvedené na stránke s odkazmi na stiahnutie obrazu OS) a som spokojný, pretože mi monitor vlastne ani netreba.

Prvé spustenie

Takže karta SD je pripravená, to je základ potrebný na prvé spustenie. Pretože sa netrápim monitorom, zastrčil som kartu SD, pripojil sieťový a napájací kábel a čakal. LEDky na doske Raspberry π začali svietiť i blikať, takže sa zjavne niečo deje. Po chvíli zisťovania adresy IP som sa úspešne pripojil:

ssh pi@IP.AD.RE.SA

Prvotné nastavenie

Ako prvé som nastavil heslo pre účet root:

sudo su
passwd

Po nastavení hesla som sa pomocou SSH pripojil priamo ako root a po prihlásení sa automaticky spustil konfiguračný dialóg, kde som zmenil:

  • lokalizáciu (change_locale) zvolil som cs_CZ.UTF-8, en_GB.UTF-8 a sk_SK.UTF-8
  • pamäť GPU (memory_split) zvolil som 32, ale asi ešte uberiem, pretože nemám v pláne používať grafické rozhranie
  • grafické rozhranie (boot_behaviour) zakázal som spúšťanie grafického prostredia

Varovanie

Chcel som zmeniť aj klávesnicu a hoci mi to v qemu fungovalo, tu nie možno preto, že nenašiel pripojenú žiadnu klávesnicu, ale mohol to aspoň napísať…

Po dokončení nastavenia som nechal Raspberry π reštartovať, po reštarte som spustil aktualizáciu systému spôsobom mne známym z Debianu pomocou aptitude. Musím skonštatovať, že Raspberry π je naozaj pomalé, ukáže sa to práve pri práci s aptitude, avšak balíčkovací systém realizuje špecifickú úlohu, tak to na beh systému mať vplyv nemusí (inými slovami, v reále to nejde oveľa rýchlejšie ako v qemu), takže uvidím časom.

Rada

Spomínaná pomalosť bola spôsobená pomalou kartou SD, po nákupe rýchlejšej počítačik funguje adekvátne svojim parametrom.

Po nastavení (povolení) účtu root, som si prekopíroval svoj kľúč ssh, aby som sa mohol prihlasovať bez hesla, zakázal som používateľa pi (presnejšie, premenoval som ho):

usermod -l slavko pi
mv /home/pi /home/slavko
usermod -d /home/slavko slavko
passwd slavko

Záver

Pretože som zvoli OS založený na Debiane, nemám problém už sa teším na svoje prvé pokusy s ovládaním V/V zariadení, ale to ešte musím pozháňať niekoľko súčiastok. Kým prídu, tak vyskúšam nastaviť webový server, ale o tom zase niekedy inokedy.

Varovanie

Upozorňujem, že toto všetko sú naozaj len základné nastavenia a systém je všetko, len nie bezpečný!