Raspberry π

Raspberry Pi je minimpočítač, na ktorom beží Linux. Tento minipočítač (za mini cenu) ponúka oi. 700 MHz procesor ARM, 512 MB RAM, HDMI výstup, audio výstup, 2x USB 2.0 a sieťové rozhranie. No a ponúka aj rôzne V/V porty, ako GPIO, I²C, SPI, UART a PWM.

Zabbix na Raspberry

Zmenené: 30. máj 2015

Pretože používam RasPi ako domáci server, rozhodol som sa, že si doma urobím aj nejaký monitorovací server. A tak ponúkam popis inštalácie a základného nastavenia monitorovacieho systému Zabbix s databázou SQLite a webovým serverom Nginx na Raspberry Pi v2B, s nečakaným koncom.

Nginx na RasPi 2B

Zmenené: 30. marec 2015

Pred nejakým časom mi domov dorazila nová verzia minipočítača Raspberry Pi 2B. Jedná sa o vylepšenú verziu, ktorá oproti pôvodnému Raspberry Pi B ponúka 1 GB pamäte a 4 jadrový procesor, taktovaný na 900 MHz. Bol som zvedavý, či sa tento rozdiel prejaví aj na výkone webového servera.

RasPi v chroote v Debiane

Zmenené: 08. jún 2014

Odkedy mám Raspberry Pi s Rasbianom, mám o zábavu postarané (v pravom slova zmysle) a súčasťou tejto zábavy je aj kompilácia balíkov. Doteraz som na to využíval Rasbian bežiaci v QEMU, ale je to hrozne, naozaj hrozne, pomalé – kompilácia aj bežných balíkov zaberá aj niekoľko hodín.

Webový server s PHP a MySQL

Zmenené: 24. máj 2013

Moja prvá myšlienka je nastaviť webový server s podporou PHP, Python a skriptov SGI. Ako prvá úloha predo mnou stojí PHP, tak som sa do nej s vervou pustil a nastavil si webový server so základnou podporou PHP.

Inštalácia a spustenie Raspberry π

Zmenené: 17. máj 2013

Moje Raspberry π dorazilo! Trvalo mu to približne tri dni, z toho dva cestovalo po Slovensku, ale hlavne, že je tu. Manželka to ešte nevie, ale ja s ním mám veľké plány (podľa dcéry na ovládnutie sveta). Jednoducho, bude to nový člen rodiny (a nie len Linuxovej).

Raspberry Pi v qemu

Zmenené: 16. máj 2013

Pretože som netrpezlivý, rozhodol som sa vyskúšať RaspberryPi vo virtuálnom prostredí. No, možno presnejšie vyskúšať distribúciu Raspbian, ktorá je pre tento minipočítačodporúčaná. Nebola to pre mňa celkom ľahká úloha, pretože qemupoužívam veľmi málo a Raspbiansom použil po prvý krát.