Elektro návody
Rôzne, časom zozbierané, návody a postupy ohľadom elektroniky, niečo aktuálne, iné menej...
Ktorý prevodník USB/UART?
Pri práci s mikroradičmi je užitočným pomocníkom prevodník USB/UART, pomocou ktorého možno s mikroradičom komunikovať z počítača. Ako však vybrať ten správny prevodník na príslušnú úlohu? Práve na pomoc s výberom pre začiatočníkom zameriam tento článok.
Arduino na baterky
Už dlhšie sa pohrávam s myšlienkou napájania senzora z batérie. Zvažoval som použiť ATtiny85, ale rozhodol som sa urobiť experiment so spotrebou Arduina, konkrétne Arduino Pro Mini 3,3 V/8 MHz. V článku predstavím výsledky svojho experimentu s jeho spotrebou.
Aké pomalé je Arduino?
Jednočipové mikropočítače sú rýchle, o tom niet pochybností. Ich reálna rýchlosť však závisí jednak na použitej taktovacej frekvencii a jednak na programe, ktorý v nich beží. Tak som sa rozhodol zistiť aké rýchle (resp. pomalé) sú funkcie knižnice Arduino.
Prevodníky USB – UART
Ak teda potrebujete komunikovať pomocou UART, potrebujete v súčasnosti často medzi počítač a zariadenie zapojiť prevodník. Tieto prevodníky sú označované ako USB -- UART, či USB -- TTL a na eBay či iných čínskych e-drevárňach ich je nepreberné množstvo za minimálnu cenu. Ktorý z nich však vybrať? No možno vám pomôže práve tento malý prehľad.
Kicad – používané súbory
Pokiaľ sa začnete obzerať po tom, ako rozšíriť svoju knižnicu súčiastok, puzdier a 3D zobrazení, nájdete na internete rôzne zdroje (pozor! aj s rôznou kvalitou). No a iste si potom položíte otázku, na čo ktorý súbor slúži
KiCAD – návrh plošného spoja
V predchádzajúcich článkoch som popísal ako KiCAD nainštalovať i ako si v ňom nakresliť schému, či vytvoriť vlastnú schematickú značku. Keďže však je KiCAD komplexný nástroj, obsahuje aj nástroj pre návrh dosky plošného spoja. V tomto článku popíšem, ako zo schémy takúto dosku plošného spoja vytvoriť.
KiCAD – schéma blikača
Na tomto jednoduchom príklade chcem ukázať, ako pomocou KiCAD nakresliť elektronickú schému. V článku celý postup popíšem po jednotlivých krokoch, a to všetko aby som ukázal postupy spomínané v inom článku (kicad-kreslenie-schem) ako jeden celok na konkrétnom príklade.
KiCAD – vytvorenie súčiastky
Pri mojom pokuse vytvoriť video s postupom kreslenia jednoduchej schémy som zistil, že v knižnici súčiastok nie je značka elektrolytického kondenzátora. Preto som sa rozhodol, že na jej vytvorení popíšem postup pridávania novej schématickej značky do knižnice súčiastok.
KiCAD – kreslenie schém
Program KiCAD som predstavil v jednom z minulých článkov. Ak Vás zaujal, pravdepodobne ho máte nainštalovaný. Keďže však nainštalovať zväčša nestačí, v tomto článku popíšem ako nakresliť jednoduchú schému. Respektíve, ako používať jeho nástroj EESchema, čiže Editor schém.
Inštrukcie PIC 16F84/62x
Pri simulácii PIC v programe KTechLab je možné napísať program aj v jazyku Assembler, preto som sa rozhodol spísať a popísať všetkých 35 inštrukcií, ktoré tieto (tento) mikroradiče poznajú. Mikroradiče 16F84, 16F627 aj 16F628 (vrátane ich novších verzií s A na konci) majú rovnakú sadu inštrukcií...