Elektro návody

Rôzne, časom zozbierané, návody a postupy ohľadom elektroniky, niečo aktuálne, iné menej...

Ktorý prevodník USB/UART?

Zmenené: 01. január 2017

Pri práci s mikroradičmi je užitočným pomocníkom prevodník USB/UART, pomocou ktorého možno s mikroradičom komunikovať z počítača. Ako však vybrať ten správny prevodník na príslušnú úlohu? Práve na pomoc s výberom pre začiatočníkom zameriam tento článok.

Arduino na baterky

Zmenené: 30. september 2016

Už dlhšie sa pohrávam s myšlienkou napájania senzora z batérie. Zvažoval som použiť ATtiny85, ale rozhodol som sa urobiť experiment so spotrebou Arduina, konkrétne Arduino Pro Mini 3,3 V/8 MHz. V článku predstavím výsledky svojho experimentu s jeho spotrebou.

Aké pomalé je Arduino?

Zmenené: 23. júl 2016

Jednočipové mikropočítače sú rýchle, o tom niet pochybností. Ich reálna rýchlosť však závisí jednak na použitej taktovacej frekvencii a jednak na programe, ktorý v nich beží. Tak som sa rozhodol zistiť aké rýchle (resp. pomalé) sú funkcie knižnice Arduino.

Prevodníky USB – UART

Zmenené: 16. jún 2016

Ak teda potrebujete komunikovať pomocou UART, potrebujete v súčasnosti často medzi počítač a zariadenie zapojiť prevodník. Tieto prevodníky sú označované ako USB -- UART, či USB -- TTL a na eBay či iných čínskych e-drevárňach ich je nepreberné množstvo za minimálnu cenu. Ktorý z nich však vybrať? No možno vám pomôže práve tento malý prehľad.

Kicad – používané súbory

Zmenené: 15. jún 2013

Pokiaľ sa začnete obzerať po tom, ako rozšíriť svoju knižnicu súčiastok, puzdier a 3D zobrazení, nájdete na internete rôzne zdroje (pozor! aj s rôznou kvalitou). No a iste si potom položíte otázku, na čo ktorý súbor slúži

KiCAD – návrh plošného spoja

Zmenené: 02. máj 2011

V predchádzajúcich článkoch som popísal ako KiCAD nainštalovať i ako si v ňom nakresliť schému, či vytvoriť vlastnú schematickú značku. Keďže však je KiCAD komplexný nástroj, obsahuje aj nástroj pre návrh dosky plošného spoja. V tomto článku popíšem, ako zo schémy takúto dosku plošného spoja vytvoriť.

KiCAD – schéma blikača

Zmenené: 27. august 2010

Na tomto jednoduchom príklade chcem ukázať, ako pomocou KiCAD nakresliť elektronickú schému. V článku celý postup popíšem po jednotlivých krokoch, a to všetko aby som ukázal postupy spomínané v inom článku (kicad-kreslenie-schem) ako jeden celok na konkrétnom príklade.

KiCAD – vytvorenie súčiastky

Zmenené: 27. august 2010

Pri mojom pokuse vytvoriť video s postupom kreslenia jednoduchej schémy som zistil, že v knižnici súčiastok nie je značka elektrolytického kondenzátora. Preto som sa rozhodol, že na jej vytvorení popíšem postup pridávania novej schématickej značky do knižnice súčiastok.

KiCAD – kreslenie schém

Zmenené: 27. august 2010

Program KiCAD som predstavil v jednom z minulých článkov. Ak Vás zaujal, pravdepodobne ho máte nainštalovaný. Keďže však nainštalovať zväčša nestačí, v tomto článku popíšem ako nakresliť jednoduchú schému. Respektíve, ako používať jeho nástroj EESchema, čiže Editor schém.

Inštrukcie PIC 16F84/62x

Zmenené: 01. november 2009

Pri simulácii PIC v programe KTechLab je možné napísať program aj v jazyku Assembler, preto som sa rozhodol spísať a popísať všetkých 35 inštrukcií, ktoré tieto (tento) mikroradiče poznajú. Mikroradiče 16F84, 16F627 aj 16F628 (vrátane ich novších verzií s A na konci) majú rovnakú sadu inštrukcií...