Elektronika
Oblasť, ktorej sa slovenské zdroje venujú len akosi okrajovo, je práca s elektronikou v prostredí operačného systému Linux. Dúfam, že tieto články aspoň trochu túto dieru zaplnia a poskytnú používateľom nový rozmer.
Ktorý prevodník USB/UART?
Pri práci s mikroradičmi je užitočným pomocníkom prevodník USB/UART, pomocou ktorého možno s mikroradičom komunikovať z počítača. Ako však vybrať ten správny prevodník na príslušnú úlohu? Práve na pomoc s výberom pre začiatočníkom zameriam tento článok.
Arduino na baterky
Už dlhšie sa pohrávam s myšlienkou napájania senzora z batérie. Zvažoval som použiť ATtiny85, ale rozhodol som sa urobiť experiment so spotrebou Arduina, konkrétne Arduino Pro Mini 3,3 V/8 MHz. V článku predstavím výsledky svojho experimentu s jeho spotrebou.
Aké pomalé je Arduino?
Jednočipové mikropočítače sú rýchle, o tom niet pochybností. Ich reálna rýchlosť však závisí jednak na použitej taktovacej frekvencii a jednak na programe, ktorý v nich beží. Tak som sa rozhodol zistiť aké rýchle (resp. pomalé) sú funkcie knižnice Arduino.
Prevodníky USB – UART
Ak teda potrebujete komunikovať pomocou UART, potrebujete v súčasnosti často medzi počítač a zariadenie zapojiť prevodník. Tieto prevodníky sú označované ako USB -- UART, či USB -- TTL a na eBay či iných čínskych e-drevárňach ich je nepreberné množstvo za minimálnu cenu. Ktorý z nich však vybrať? No možno vám pomôže práve tento malý prehľad.
Zabbix na Raspberry
Pretože používam RasPi ako domáci server, rozhodol som sa, že si doma urobím aj nejaký monitorovací server. A tak ponúkam popis inštalácie a základného nastavenia monitorovacieho systému Zabbix s databázou SQLite a webovým serverom Nginx na Raspberry Pi v2B, s nečakaným koncom.
Nginx na RasPi 2B
Pred nejakým časom mi domov dorazila nová verzia minipočítača Raspberry Pi 2B. Jedná sa o vylepšenú verziu, ktorá oproti pôvodnému Raspberry Pi B ponúka 1 GB pamäte a 4 jadrový procesor, taktovaný na 900 MHz. Bol som zvedavý, či sa tento rozdiel prejaví aj na výkone webového servera.
RasPi v chroote v Debiane
Odkedy mám Raspberry Pi s Rasbianom, mám o zábavu postarané (v pravom slova zmysle) a súčasťou tejto zábavy je aj kompilácia balíkov. Doteraz som na to využíval Rasbian bežiaci v QEMU, ale je to hrozne, naozaj hrozne, pomalé – kompilácia aj bežných balíkov zaberá aj niekoľko hodín.
Kicad – používané súbory
Pokiaľ sa začnete obzerať po tom, ako rozšíriť svoju knižnicu súčiastok, puzdier a 3D zobrazení, nájdete na internete rôzne zdroje (pozor! aj s rôznou kvalitou). No a iste si potom položíte otázku, na čo ktorý súbor slúži
Webový server s PHP a MySQL
Moja prvá myšlienka je nastaviť webový server s podporou PHP, Python a skriptov SGI. Ako prvá úloha predo mnou stojí PHP, tak som sa do nej s vervou pustil a nastavil si webový server so základnou podporou PHP.
Inštalácia a spustenie Raspberry π
Moje Raspberry π dorazilo! Trvalo mu to približne tri dni, z toho dva cestovalo po Slovensku, ale hlavne, že je tu. Manželka to ešte nevie, ale ja s ním mám veľké plány (podľa dcéry na ovládnutie sveta). Jednoducho, bude to nový člen rodiny (a nie len Linuxovej).