Elektronika

Oblasť, ktorej sa slovenské zdroje venujú len akosi okrajovo, je práca s elektronikou v prostredí operačného systému Linux. Dúfam, že tieto články aspoň trochu túto dieru zaplnia a poskytnú používateľom nový rozmer.

Ktorý prevodník USB/UART?

Zmenené: 01. január 2017

Pri práci s mikroradičmi je užitočným pomocníkom prevodník USB/UART, pomocou ktorého možno s mikroradičom komunikovať z počítača. Ako však vybrať ten správny prevodník na príslušnú úlohu? Práve na pomoc s výberom pre začiatočníkom zameriam tento článok.

Arduino na baterky

Zmenené: 30. september 2016

Už dlhšie sa pohrávam s myšlienkou napájania senzora z batérie. Zvažoval som použiť ATtiny85, ale rozhodol som sa urobiť experiment so spotrebou Arduina, konkrétne Arduino Pro Mini 3,3 V/8 MHz. V článku predstavím výsledky svojho experimentu s jeho spotrebou.

Aké pomalé je Arduino?

Zmenené: 23. júl 2016

Jednočipové mikropočítače sú rýchle, o tom niet pochybností. Ich reálna rýchlosť však závisí jednak na použitej taktovacej frekvencii a jednak na programe, ktorý v nich beží. Tak som sa rozhodol zistiť aké rýchle (resp. pomalé) sú funkcie knižnice Arduino.

Prevodníky USB – UART

Zmenené: 16. jún 2016

Ak teda potrebujete komunikovať pomocou UART, potrebujete v súčasnosti často medzi počítač a zariadenie zapojiť prevodník. Tieto prevodníky sú označované ako USB -- UART, či USB -- TTL a na eBay či iných čínskych e-drevárňach ich je nepreberné množstvo za minimálnu cenu. Ktorý z nich však vybrať? No možno vám pomôže práve tento malý prehľad.

Zabbix na Raspberry

Zmenené: 30. máj 2015

Pretože používam RasPi ako domáci server, rozhodol som sa, že si doma urobím aj nejaký monitorovací server. A tak ponúkam popis inštalácie a základného nastavenia monitorovacieho systému Zabbix s databázou SQLite a webovým serverom Nginx na Raspberry Pi v2B, s nečakaným koncom.

Nginx na RasPi 2B

Zmenené: 30. marec 2015

Pred nejakým časom mi domov dorazila nová verzia minipočítača Raspberry Pi 2B. Jedná sa o vylepšenú verziu, ktorá oproti pôvodnému Raspberry Pi B ponúka 1 GB pamäte a 4 jadrový procesor, taktovaný na 900 MHz. Bol som zvedavý, či sa tento rozdiel prejaví aj na výkone webového servera.

RasPi v chroote v Debiane

Zmenené: 08. jún 2014

Odkedy mám Raspberry Pi s Rasbianom, mám o zábavu postarané (v pravom slova zmysle) a súčasťou tejto zábavy je aj kompilácia balíkov. Doteraz som na to využíval Rasbian bežiaci v QEMU, ale je to hrozne, naozaj hrozne, pomalé – kompilácia aj bežných balíkov zaberá aj niekoľko hodín.

Kicad – používané súbory

Zmenené: 15. jún 2013

Pokiaľ sa začnete obzerať po tom, ako rozšíriť svoju knižnicu súčiastok, puzdier a 3D zobrazení, nájdete na internete rôzne zdroje (pozor! aj s rôznou kvalitou). No a iste si potom položíte otázku, na čo ktorý súbor slúži

Webový server s PHP a MySQL

Zmenené: 24. máj 2013

Moja prvá myšlienka je nastaviť webový server s podporou PHP, Python a skriptov SGI. Ako prvá úloha predo mnou stojí PHP, tak som sa do nej s vervou pustil a nastavil si webový server so základnou podporou PHP.

Inštalácia a spustenie Raspberry π

Zmenené: 17. máj 2013

Moje Raspberry π dorazilo! Trvalo mu to približne tri dni, z toho dva cestovalo po Slovensku, ale hlavne, že je tu. Manželka to ešte nevie, ale ja s ním mám veľké plány (podľa dcéry na ovládnutie sveta). Jednoducho, bude to nový člen rodiny (a nie len Linuxovej).